v..un lellityt kakarat.. saisitte olla ilosia että vanhemmat hakkivat teille ruuat ja vaatteet. joka maailmankolkassa sekään ei ole mikään itsestäänselvyys.
ihmiset kuvittelevat ettei ole varaa hankkia lapsia. kun pitää ostaa lapselle kaikki, mitä naapurin lapsillakin on. Ottakaa mallia lestoista.. pystyvät elättämään 10 pentua normaalillakin palkalla.
ihmiset kuvittelevat ettei ole varaa hankkia lapsia. kun pitää ostaa lapselle kaikki, mitä naapurin lapsillakin on. Ottakaa mallia lestoista.. pystyvät elättämään 10 pentua normaalillakin palkalla.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Eräs meidän luokkalainen saa 15 euroa viikossa ja hän käyttää sitä vain vaatteisiin ja herkkuihin. Siis ei osaa käyttää, niin isoa summaa järkevästi!
Tämä tyttö osti kerran 3 viikon viikkorahoilla vaatteita! Siis 75 eurolla! Sitten kerran sillä oli, jokin käsilaukku, jota se ei edes käytä, osti sen vain huvinvuoksi, koska pitäähän ne rahat, johonkin käyttää ja sen käsilaukun hinta oli 100 euroa! Kerran hän antoi minulle omia vanhoja vaatteitansa, koska olen häntä vähän lyhempi niin ne vaatteet sopivat minulle. Sitten se pyysi yhdestä paita takista, jota se on käyttänyt, vaaleanpunaisesta hameesta, jossa ei ollut minkäälaista muotoa ja se oli tosi hunokuntoinen, niin 50 euroa! Kun minä kysyin häneltä, että kuinka paljon ne oli maksanut uutena, niin se sanoi: Noin 50 euroa! Kuvittele kuinka ahne tyttö! Eihän käytetyistä vaatteista voi pyytää samaa summaa kun hän osti ne uutena. Tämä tyttö on perheen ainut lapsi, ja siksi hän on tosi hemmoteltu ja käyttää tosi paljon rahaa viikossa kaikkeen turhaan. Niin ja minä en saa viikkorahaa, vaikka tekisin työtäkin!
Meidän luokal on vähän sama juttu.. mut sitt se on poika ja hän mahtailee kaikella mitä hän on ostanu.
Mä en ite saa myöskää viikkorahaa.. ja mä oon ihan tyytväinen kuitenkin. Ett kotitöitä tehään kuitenkin
aika reilusti, sitt joskus voi saadaa pari kolikkoa.
^^ jos on ahkeroinu hyvin.. se tuntuu tosi kivalta kun joskus saa.. jos mulla ois viikko tai kuukausirahaa niin ei se tuntuis missään kun sen saa, ja mun mielestä se ei opeta millään miten rahaa käytetään ja miten sitä saadaa.. sitä pitää tehdä työtä sen vuoksi.. Mun mielestä jokainen vanhempi pitäis antaa rahaa sen mukaan mitä lapsi tekee ja miten se antsaisee sen.
Noh, itse saan 2 e 50 senttiä viikkorahaa.. Ja teen sen eteen kyllä kotitöitä!
ei taida toi matikka sujua? 3*15 on kyllä 45 eikä 75.
OTSIKOSTA NÄKYY!!!!
Niimpä! Vanhemmat maksaa ja maksaa ja maksaa teille ruokaa ja vaatteita, ja joskus kännykkalaskuja yms.yms. En käsitä miten joku voi antaa/pyytää rahaa kotitöistä?! Jokaisen on kannettava kortensa kekoon, se on meidän perheen periaate.
Jos esim. Maijan täytyy viedä roskat (teen esimerkkiin pienet työt, niin on helpompi selittää) mutta hän myös siivoaa talon, lenkittää koiraa, vahtii pikkuveljeä yms. niin siitä voi antaa jotain hiluja, mutta ei ole reilua että vanhemmat joutuvat maksamaan töistä!
Eivät he itsekkään saa palkkaa siitä, ja he joutuvat kaiken lisäksi useimmiten käymään töissä.
Meillä lapset saa rahaa kun pyytää, mutta kotiaskareet (ne ovat vaihtelevia, mutta tehdään tunti päivässä, ainakin) ovat erikseen.
Mä en saa yhtään viikkorahaa, ja joudun maksaa kaiken ite, puhelinlaskuista vaatteisiin. Repikää siitä!
fbhfh
Meiän luokkalainen tyttö joku mukarikas diiva tulee väittää et mää saan viikos 100 euroo ja kuukaudes 500 euroo rahaa ja sit mä saan vuodes 2000 euroa.
Niiden isä on jossain toimistotyössä. :D