Ongelmani on seuraava. Pelkään kissoja ja koiria. Kesämökkinaapurillani on kaksi kissaa ja koira. Nämä käyvät tarpeillaan etuoveni edessä enkä uskalla hätistellä niitä pois. Joskus joudun viettämään koko päivän sisällä, kuten taas tänään näyttäisi käyvän. Kissat ovat taas vapaana ja omistaja poissa. Koira on onneksi kiinni.
Toinen kissa on autoni alla ja en uskalla lähteä edes autolla liikkeelle. Miten saisin kissat hätisteltyä kauemmaksi?
Ajattelin ostaa jonkin vanhan autonraadon, jonne kissat voisi lukita siksi aikaa kun menen asioimaan. Mutta miten saan ne houkuteltua sinne?
Toinen kissa on autoni alla ja en uskalla lähteä edes autolla liikkeelle. Miten saisin kissat hätisteltyä kauemmaksi?
Ajattelin ostaa jonkin vanhan autonraadon, jonne kissat voisi lukita siksi aikaa kun menen asioimaan. Mutta miten saan ne houkuteltua sinne?
Vastaukset 7
Vanhimmat
kannattaisi hakea apua ennemmin esim. terveyskeskuksen kautta, kuin täältä..
Muistin vanhan kikan. Kun kolistelen tyhjiä kaljapulloja kassissa niin katit luikkivat karkuun.
Tänä aamuna näytti siltä, että kaksi pelkäsi.
Pelkäämään jäi vain toinen. Toisen tappoi vapaana juoksenteleva kissa.
Ne olivat pikku pupuja, jotka lyhyillä jaloillaan eivät jaksaneet paeta ihmisen ruokkimaa syöttilästä, vapaana juoksentelevaa petoa.
Mitäs tehdä tuollaiselle naapurin tappajakissalle? Kannattaa vastata muutakin, kuin todeta, että tämä olisi provo.
Sellainen neuvo molemmille kissoista kärsiville, että ottakaa yhteys kissojen omistajiin.
Kohteliaasti voitte kehoittaa pitämään kissat poissa pihoiltamme, sisällä tai pihalla ulkoiluhäkissä. Naapurien pihoille tulon estämisen lisäksi häkki suojaa kissoja liikenteeltä ja villieläimiltä. Kun rakentaa ison häkin niin on kissoilla lääniä temmeltää, hiiriäkin sinne saattaa eksyä metsästettäväksi.
Eikä tuo pupuja tappanut kissa ole mitenkään erityinen "tappajakissa". Saalistus kuuluu kissan luonteeseen. Jos kyseessä oli oma lemmikkipupusi, sinulla on oikeus pyytää kissanomistajalta rahallinen korvaus lemmikistäsi.
Vapaana liikkuvien kissojen omistajiin ei tehoa sen enempää kohtelias kuin epäkohteliaskaan pyyntö tai neuvo.
Ikävä kyllä. Ja kokemusta on.
Tai no, saattaa olla, että viikon pari tehoaa, mutta lipsuu sitten heti. Ja kukapa viitsisi jatkuvasti olla samasta asiasta narisemassa.
Kyllä tuollaisen neuvon voi antaa, mutta toteutus ei onnistu.
Korvauksia ei kannata mennä vaatimaan; mistä niille napureille voi todistaa, että kyseessä oli juuri heidän kissansa.
Eivät omistajat ryhdy mitään aitoja rakentelemaan kissoilleen. Niiden mielestä kissa, joka aiheuttaa ongelmia naapureille, on naapureiden asia.
Kissojahan voi hätistellä pois, mutta ne tulevat uudestaan. Mistäpä ne tontinrajat tuntisivat.
Ei siinä muuhun voi pyrkiä kuin kissojen saattamiseen pois päiviltä. Millä tavalla se on tehtävä, on sekin muiden kuin kissanomistajien ongelma.
kokeiles heittää vettä kissojen niskaan kun tulevat tontillesi. saattavatpa hyvinkin oppia pysymään poissa pihaltasi.
toinen keino on loukuttaa kissat ja toimittaa ne lähimpään löytöeläinsuojaan. omistajat saattavat oppia että kissoja kannattaa pitää kiinni (mikäli välittävät kissoistaan sen verran että viitsivät etsiä löytöeläintalosta)