halkeama akvaariossa

Johnny P

akvaarion kylkeen tuli n. 10 cm halkeama, onko mitään keinoa korjata sitä niin että vesi pysyy sisällä?

3

584

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tai ei.

      Voi olla että on. Ekaksi pitää halkeaman leviäminen estää. Eli alku ja loppupäähän pitää kairata läpi. Sen jälkeen riittävän iso tukipala silikonilla kiinni.
      Ei ole näkyvässä klasissa nätti tapa. Sopii paremmin pohjalasiin ja sinne vielä parempi tapa on liimata kokopohjan päälle uusi levy.

      Muihin virityksiin suhtautuisin melkoisella varauksella. Parasta olisi kun vaihtaisi kiltisti koko lasin.

    • Cofu

      Jos akvaariossa on kunnon halkeama halkeama, paras ja varmin tapa korjata allas on vaihtaa haljennut lasi. Jos tuntuu liian suuri töiseltä, vanhan myynti esim terraarioksi ja uuden ostoon.

    • Starfish

      Kyl se kannattaa suoraa laittaa vaihtoon se lasi kokonaan. Ei nimittäin ole kiva kokemus jos vedet menevät lattialle. Puhun kokemuksella :D Oli juuri uusi parketti vaihdettu ja 180-litrainen lemahti lattialle.. Olihan se kiva kun alakertaan tuli katosta vettä läpi ja parketit pilalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      146
      11311
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      27
      8063
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      56
      5840
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      158
      4513
    5. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      31
      4306
    6. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      81
      4152
    7. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      84
      3448
    8. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      80
      3196
    9. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      47
      1679
    10. Hyvää yötä

      Joka päivä ajatuksissani, aarre. ❤️
      Ikävä
      39
      1592
    Aihe