Onneksi olkoon ihan kaikille valmistuville. Eritoten niille jotka valmistuvat ammattiin. Valmistuin juuri itsekin datanomiksi :)
Liian vähän arvostetaan ammattiin valmistuvia, yhtä tärkeitä ja hyviä ovat hekin, kuin ylioppilaat. Kyllä ylppäreitä saa juhlia (viittaan tässä aiemmpiin keskusteluihin) mutta olisi se kiva jos tasa-arvon nimissä esim. lehdissä julkaistaisiin myös muiden valmistuvien nimet kuin vaan valkolakin saavien.
Yksi huomautus vielä. Sain minäkin valkoiset lakin, mutta siinä oli lisänä tupsu. Kaikki ammatteihinkin valmistuvat siis saavat lakin! Osalla se on myös valkoinen! Älkää siis marisko siitä valkolakista enempiä. :)
Onnea onnea onnea, kaikille jotka valmistuvat!
ONNEA KAIKILLE VALMISTUVILLE
2
673
Vastaukset
- kevään yo
"mutta olisi se kiva jos tasa-arvon nimissä esim. lehdissä julkaistaisiin myös muiden valmistuvien nimet kuin vaan valkolakin saavien. "
Tänään muuten oli ainakin keskisuomalaisessa ammattikouluista valmistuvien nimet lehdessä kuten aikaisempinakin vuosina. Kyllä kaikkien valmistuvien nimet lehdissä mainitaan jo nyt (jos on antanut luvan nimen julkaisuun). :)
Onnea sinulle, kuten myös kaikille muillekin valmistuville! - poika
keväällä - 03 merkonomiksi, mutta tuli muutoksia suunnitelmiin (autoonnettomuus), ja nyt olisi kova hinku päästä jatkamaan koulua (mielummin samaan), mutta katsellaan nyt ?
Olisin erittäin ylpeä jos saisin lakin joku päivä, olisi yksi tavoite saavutettu
huom. jos saan lakin joku kaunis päivä, niin se on todella ilon kautta ansaittu
mutta mutta, elämä vaatii omansa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1287736Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?947262Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit317182Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t186532Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t736341Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik1115687Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?465468Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv195445Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa745321Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus475190