Moi!
täällä palstalla on ollut puhetta, että uusissa 9-3 ss autoissa olisi aluksi ns. sisään ajo softa?
tästä on kuitenkin aika ristiriitaisia kommentteja joten tietäisikö kukaan VARMASTI onko uusissa sama softa kokoajan vai aluksi joku muu???
Lisäksi olisi kiva tietää onko esim. tuulilasin (vaikka en testistä välitäkkään sen enempää) testissä olleessa autossa toi "sissän-ajo" softa vai mikä?
T:tuleva omistaja
täällä palstalla on ollut puhetta, että uusissa 9-3 ss autoissa olisi aluksi ns. sisään ajo softa?
tästä on kuitenkin aika ristiriitaisia kommentteja joten tietäisikö kukaan VARMASTI onko uusissa sama softa kokoajan vai aluksi joku muu???
Lisäksi olisi kiva tietää onko esim. tuulilasin (vaikka en testistä välitäkkään sen enempää) testissä olleessa autossa toi "sissän-ajo" softa vai mikä?
T:tuleva omistaja
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ei ainakaan vanhemmissa ole ollut ja jos softalla olisi tarvetta, se olisi helppo rakentaa automaattiseksi esim.kun 2000km tulee täyteen niin arvot muuttuu normaaleiksi. Selvitän ensi viikolla jos muistan.
Itsekkin ihmettelen suuresti jos tällaisia softa eroja on.Tosin se selittäisi osaksi huonoksi valitetun suorituskyvyn ja voisi olla myös tuulilasin mittausten huonojen kiihtyvyys arvojen syy(tosin se syy voi olla myös itse lehti ja sen mittauslaitteet).
Myös joku "omistaja" väitti, että hänen autossaan olisi ollut toi sisäänajo softa....mut enpä sit tiiä..
jos jollain on varmaan tietoa nii tänne vaan!
toi huono suorituskyky johtuu siitä että turbo on liian sivistynyt, rupeaa puhkumaan jo pienillä kierroksilla mihin saabissa ei olla totuttu.
"moottorin veto on alakierroksilla heikkoa, ja turbon herääminen kestää tällä alueella aikansa. Kun kierroksia on tarpeeksi veto tyydyttää.."
Tämä oli suora lainaus TL:stä eli tän mukaan Saabin ahdin ei olekkaan niin siveellinen kuin voisi odottaa. Onko vanhoja aikoja verestetty..?
Lehdet voi sanoa mitä vain, minun mielipide on muodostunut uudesta koeajon(viikonloppu)perusteella ja vanhoista saabeista miljoonan kilometrin myötä. Ja sivistyneellä en tarkoita tehokasta. Jos 2.0t:stä löytää turbopotkun ei ole ennen ajanut turbolla.
Omassa autossani on softat päivitetty jo kaksi kertaa, kolmas kerta on ensi viikolla. Molemmilla kerroilla on päivitetty moottorinohjaus ja samalla ilmastointilaite ja ajotietokone. Tiedossa on alusta asti ollut ongelma, että moottori sammuu lähtiessä helposti. Nyt tuo tilanne on jo kohtuullisen hyvin hanskassa, mutta luulenpa että ensi viikon päivitysten jälkeen taas paranee.
Siitä "sisäänajo"-softasta kuulin automyyjältä, ja voipi tosiaan olla että potkua tulee lisää automaattisesti tietyn km-rajan jälkeen.
Oma auto on moottoriltaan huomattavasti nöyrempi nyt 4000 kilsan jälkeen kuin mitä se oli alussa.
T:nykyinen omistaja