MIKSI KÖYHIÄ HAUKUTAAN NETISSÄ?

EIKÖ KÖYHÄT OLE IHMISIÄ?

Löysin tämän adressin netistä ja mielestäni se on hyvä osoitus suomi24:sen keskustelupalstojen toiminnasta. Tuntuu käsittämättömälle, että luodaan mahdollisuudet yleiselle keskustelulle eikä kuitenkaan kyseinen foorumin ylläpito pysty tai halua pitää keskusteluja asiallisina. Monesti kyseisen keskustelufoorumin keskusteluissa heitetään niin pahaa lokaa ihmisten päälle, että toiminta on kääntynyt sananvapauden irvikuvaksi. Sananvapaudessa kun käsittääkseni sen vastuun ottaminen kirjoituksistaan on aika tärkeä tekijä. Käykäähän kattomassa tekin toi adressi os. http://www.adressit.com/suomi24

6

645

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei sensuuria

      Älkää käykö allekirjoittamassa, sillä mahdollisen sensuurin kovetessa juuri niiden köyhien ja päähänpotkittujen kirjoitukset poistetaan.

      Kuten lahden tapauksen myötä huomattiin eräällä valvotulla keskustelupalstalla, niin vasaraa heilutellutta sai surutta haukkua, mutta pienet vihjaisutkin, joissa epäiltiin työvoimavirkailijankin olleen osasyyllinen poistettiin.

      Tämä keskustelupalsta on hyvä kanava tuoda esiin yhteiskunnan ongelmia, jotka mieluimmin pidettäisiin salassa.

      Mikäli haluaa käydä keskustelua valvotusti - voi ihan vapaasti siirtyä sellaiselle keskustelupalstalle.

      • minä itte

        Kyllä minunkin mielestä tämä palsta voisi pysyä tällaisena, ei sekään ole sitten kivaa kun aletaan sensuroimaan liikaa.

        Ja jos ottaa itteensä siitä jos joku haukkuu köyhiä tai työttömiä tai ketä tahansa, niin c'mon älkää viittikö. Aika huono itsetunto saa olla että semmosista puheista viittii naksut ottaa. Itsekin olen köyhä ja kipee, mutta itsetunto on tallessa ja on ihan sama vaikka kuka sanois mitä. Se on sen häpee joka alkaa toista solvaan. Mutta mua ei nää haukkujat häiritse, annetaan kaikkien kukkien kukkia vaan!


    • kyyninen

      Eiköhän tuo köyhien/työttömien jne haukkuminen ole yritys kohottaa omaa heikkoa itsetuntoa. Ne joilla on asiat oikeasti hyvin eivät tarvitse haukkua tai vittuilla toisille.

      Monet näistä varmaan ovat itse entisiä köyhiä. Henkisesti ainakin.

      • elämänkokemus

        Köyhien haukkuminen osoittaa vain sivistyksen puutetta ja sadistista luonnetta. Toivotaan, että köyhien haukkujat vajoavat itse köyhyyteen.


    • haukuttu?

      En minä ole huomannut köyhien/työttömien haukkumista missään!

      Siis huomannut!
      Onhan sitä voinut esiintyä mutta en ole kiinnittänyt huomiota.
      7:n vuoden työttömyysputkikin saattaa vaikuttaa havaintokykyyn?

    • Anonyymi

      Niinpä, ihan yleisestikin ottaen aika naurettavaa haukkua ihmistä hänen varallisuustasonsa vuoksi. Tai juuri sen vähäisyyden vuoksi.
      Itsekin olen aika pienituloinen, pärjään kyllä, mutta ei mulla olerahaa kauheammin haaskattavaksi ja joudun muutenkin laskemaan helkkarin tarkkaan kaikki menoni, että rahat varmasti riittää koko kuukaudeksi kaikkeen tarvittavaan ja että edes joinakin kuukausina saisin jopa vähän säästöönkin jotain, edes muutaman kympin.
      Eli kaikki hankinnat, ruokakulut ym joudun tekemään halvimman mukaan ja niistäkin välillä vielä pihistelemään.
      En silti ole huonompi ihminen kuin kukaan muukaan.
      Ja mikä hyvyyden mittari se onkaan, jos joku asuu vaikka 300000€ hintaisessa omistusasunnossa ajellen vähintään sadan tonnin maasturilla verraten?
      Omasta mielestäni ei mikään, ei ole sen parempi kuin tällainen pienessä kaupungin vuokraluukussa asuva, Jopolla ja julkisilla kulkeva matalapalkkatyöläinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      8078
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3862
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1906
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1340
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      1163
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      31
      1089
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      11
      885
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      847
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      822
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      27
      772
    Aihe