Hei,
Haluaisin tehda olkalaukun kaverilleni syntymapaivalahjaksi, ainoana ongelmana onkin etta tarvitsisin vahan vinkkeja miten sellaisen tehda!
olen ommellut viimeksi ehka 10vuotta sitten ja silloinkin jotain ihan simppelia, joten jotain aika iisin laukun teko-ohjeita tassa kaipailisin..
ja ihan kangaslaukun tekisin ja nuorehkolle tytolle.
kiitos jos joku osaisi auttaa!!
Ompeluohje olkalaukulle?
4
7887
Vastaukset
- bägi
Modassa 3/2006 oli vanhoista farkuista tehty laukku. Siihen oli käytetty farkkujen yläosa vyötäröstä haaraan. Googlettamallakin varmaan samantapaisista kasseista kuvia löytyy.
- alma-kassi
Hei!
Kokeile suunnitella laukku ihan alusta saakka, Mieti alkuun minkä tyyppisen laukun haluat (onko siinä pohja- ja sivukappaleet, onko suora vai onko siin laskoksia, vai onko laukun muoto kaareva) ja mistä materiaaleista, sitten vähän mittailet minkä kokoisen siitä haluat.
Peruskaavahan on kaksi suorakaidetta, ja siihen lisäksi sivut ja pohja (mallia osiin saa vaikka muropaketista) jos haluaa lisää tilaa laukkuun. Samoilla kaavoilla, ehkä vähän pienentäen, syntyy vuori kevyemmästä kankaasta kuin ulkopuoli.
Sitten pitää miettiä millainen suuaukko ja hihna laukkuun tulee. Voit jättää suuaukon auki, laittaa siihen painonepin, vetoketjun tai läpän, jonka senkin voi sulkea useilla tavoilla: napilla, hihnoilla, nepillä, tarralla jne. Hihnan voit punoa, ommella, käyttää narua jne. Itse olen vanhoista tylsistä ostolaukuista uusiokäyttänyt erilaisia renkaita ym. osia.
Koristeluthan ovat sitten aivan rajaton maailma.
Sitten vain väsäilemään :) osan osista voi olla helpompi ommella käsin kuin koneella.
Olen itse väsäilemässä vanhoista farkunlahkeista kassia, kooltaan n. 17,5 x 32 cm, sivujen ja pohjan leveys n. 10 cm. Yläosaa on muotoiltu niin, että kassin suulla on molemmin puolin kaksi vastakkain olevaa laskosta samoin kuin sivukappaleissa, jolloin suuaukko on pienempi kuin pohja ja kassista tulee vähän kaareva.
Vuori mittaamalla, ja siihen yksi täysleveä tasku jonka suunnittelin sulkevani napilla ja virkatulla lenkillä. Kassin suulle tulee vetoketju, ja hihnana on muun laukun kanssa samasta valkoisesta farkusta tehty hihna, jonka kiinnitän laukkuun vanhoilla laukunhihnarenkailla, kiinnitettynä virkattuihin lenkkeihin n. 2,5 cm x 2,5 cm.
Koristeina tässä laukussa on etupuolella koko sivun täyttävät virkatut valkoiset kukkaneliöt ja yläreunassa ja hihnan keskellä virkkauslangalla 'harsinta', sellaisia harvoja pistoja.
Jos haluat nopeamman toteutuksen kuin tämä minun, (viikon jos toisenkin saa kulumaan yhden laukun parissa;) valitse esim. taustaksi farkkua, etupuolelle jokin valmiiksi koristeellinen kangas, valmis hihna, ja tee laukusta pussimallinen (ei sivu- eikä pohjakappaletta). Vuori hidastaa, mutta kannattaa ehdottomasti tehdä, tekee laukusta valmiin, viimeistellyn ja ylellisen oloisen :)- laukku friikki
Kannattaa googlettaa "laukun ohje" niin sieltä löysin hyvän videon laukun tekemisen ohjeeksi. En vaan saanut sitä nyt linkitettyä
- laukulle
laukku friikki kirjoitti:
Kannattaa googlettaa "laukun ohje" niin sieltä löysin hyvän videon laukun tekemisen ohjeeksi. En vaan saanut sitä nyt linkitettyä
http://evildressmaker.blogspot.com/2008/10/laukun-ompelu-ohje.html
http://foorumi.ihanitse.com/viewtopic.php?t=22953
http://marli.vuodatus.net/page/Taiteltu_laukku
http://toimunpipo.blogspot.com/2007/02/laukun-ohje.html
http://www.enfantterrible.fi/index.php?topic=266.0
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä
Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi7910311Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827066Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267033Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro
Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j1016285Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Tutkielma Marinin hallituksen epäonnistumisista rankkaa luettavaa
Marinin hallituksen epäonnistumiset voi tiivistää negatiivisessa sävyssä seuraavasti: Hallitus teki useita vakavia virh945817Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455384Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845218Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605153Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405088