Apua Corollan jousitukseen

Vaihdoin -92 Opelista -99 Corollaan ja olen ollut muuten tyytyväinen paitsi hypyttävään jousitukseen varsinkin kuormattuna.Onko kenelläkään tietoa miten alustaa voisi yrittää parantaa?Tietysti mahdollisimman halvalla.
4298
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

.. oo mitään tehtävissä. Corolla on sellainen tyypillinen matala japsipulkka, missä joustovara jää liian matalaksi. Avensis on jo eurooppalaisella mitoituksella ja eurooppaan rakennettu, joten siinä on asia paremmalla tolalla.

Kovemmat jouset tosin voi laittaa ja huolehtia siitä, että iskarit on kunnossa, mutta se tekee siitä aika kolisevan.

Äänestä

Toyota on japsien LADA, kaikki muut japsimerkit ovat parempia ja luotettavempia.
Kaverillani on vm -87 Mazda 626 2,0D, ajettu hieman yli 400 tKm. kansi vaihdettu ja alusta pari kertaa massattu normaali huoltojen lisäksi.
Ei ole tarvinnut "pellittää" niin kuin saman ikäisiä toyoja.
PASKOJA OVAT, SANO MANNEKIN KULKUNEUVONSA PÄÄSTÖISTÄ, sama pätee toyoihin.
Hävettäisi omistaa sellainen. YÖK!

Äänestä
  • Tuttunipa kertoi tuntemansa korjaamonomistajan kertoneen, että ensimmäisen etuvetomallin Carinat kulkevat helposti 300-400 tkm konetta edes avaamatta. Kunhan vain muistaa avata riittävän usein öljykorkin ja lisätä liukastetta, sitä tuppaa kulumaan. Mazdat ovat toki luotettavia, mutta niissä on useimmiten kelvoton jousitus: täristävä eikä välttämättä edes kantava.

    Äänestä

  • AH kirjoitti:

    Tuttunipa kertoi tuntemansa korjaamonomistajan kertoneen, että ensimmäisen etuvetomallin Carinat kulkevat helposti 300-400 tkm konetta edes avaamatta. Kunhan vain muistaa avata riittävän usein öljykorkin ja lisätä liukastetta, sitä tuppaa kulumaan. Mazdat ovat toki luotettavia, mutta niissä on useimmiten kelvoton jousitus: täristävä eikä välttämättä edes kantava.

    ... aika paskoja, jollei pääse tuon enempää, ilman koneremontteja. Vaihtakaa eurooppalaisiin merkkeihin. Niitä ei tartte hitsata eikä moottoria avata noilla kilometreillä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jammu kirjoitti:

Vaihdoin -92 Opelista -99 Corollaan ja olen ollut muuten tyytyväinen paitsi hypyttävään jousitukseen varsinkin kuormattuna.Onko kenelläkään tietoa miten alustaa voisi yrittää parantaa?Tietysti mahdollisimman halvalla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu