aprlia rs 125 01 ei tyhjäkäyntiä

.....

Mikä vikana kun rs ei käy tyhjäkäyntiä juuri ollenkaan, kaasarin ruuvin kääntely ei vaikuta asiaan juuri ollenkaa, vain jos ruuvi on aivan kaakossa, niin silloin pyörä käy vain vaivoin tyhjäkäyntiä, eli alle 1000 rpm, muutoin jos ei ole siinä asennossa ruuvin niin ei käy tyhjäkäyntiä ollenkaan. Ja yksi toinen juttu viellä, onko normaalia että kierros luku mittari väpättää kokoajan, se kyllä näyttää oikeat kierrokset, mutta väpättää, esim, 100km/h ja kierrokset about 8000 rpm, niin se väpättää siinä 7500-8500 välillää koko ajan.

4

1035

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • xray

      tarkista ensin kaasuttimen kiinnitys ja mahdolliset imuilmavuodot, sitten moottorin "stefojen" kunto myös, ettei sieltä saa ilmaa.

    • 122

      Moi
      Tarkasta että keuhkoläpät ei oo rikki. Toinen mahdollinen syy on ilmavuoto (esim kuminen imusarja halki)
      Terveisin
      Rotax 122

      • .....

        Tarkistin paikat, mutta se ei tuonut muutosta asiaan. Pääsuutin on muuten 120, monella tuntuu olevan 130(?), pyörä on siis täysteho, voiko tuo pieni pääsuutin vaikuttaa asiaan? ja onko tuo kiekkamittarin väpätys normaalia?


      • peppu
        ..... kirjoitti:

        Tarkistin paikat, mutta se ei tuonut muutosta asiaan. Pääsuutin on muuten 120, monella tuntuu olevan 130(?), pyörä on siis täysteho, voiko tuo pieni pääsuutin vaikuttaa asiaan? ja onko tuo kiekkamittarin väpätys normaalia?

        Samallailla se mullakin väpättä 8k kierroksissa. et kai se ihan normaalia on.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      16
      7160
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      198
      2518
    3. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      102
      1957
    4. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      76
      1517
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      191
      1069
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      41
      990
    7. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      46
      959
    8. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      77
      853
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      45
      729
    10. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      7
      708
    Aihe