Lordin esittämää käsimerkkiä, jossa peukalo sojottaa ulospäin.
Hevimerkissähän peukalo on tiukasti nyrkkiin taipuneiden nimettömän ja keskisormen päällä.
Onko Lordilla ihan oma merkki?
Hevimerkissähän peukalo on tiukasti nyrkkiin taipuneiden nimettömän ja keskisormen päällä.
Onko Lordilla ihan oma merkki?
Vastaukset 14
Vanhimmat
Vanhat muistavat vielä sen Lahden panimon käsimerkin.
L eli peukalo sivulle ja etusormi ylös.
L niinkuin Lordi ja L niinkuin käännetty 7
Tuskin mitään eroa merkityksessä. Pitkät kynnet rajoittavat tuon pahan symbolin esittämistä, muuten tekisi samoin kuin muut kadotetut sielut.
Elikkä, tuo merkki ei tosiaan ole mikään "hevimerkki". Keinotekoinen nimitys tuo on, kalskahtaa oudolta jo kielikorvaankin. Englanninkielinen termi on "Devil Horn" eli suomeksi siis pirunsarvet.
Se symboloi montaa eri asiaa, mm. tätä "Unholy Trinity: Satan, Antichrist and the False Prophet."
Tuolla lisä infoa: http://en.wikipedia.org/wiki/Devil_horns
Oli miten oli, en käytä tuota merkkiä.
Ronnie James Dio (oik. Ronald James Padavona) lanseerasi 80-luvulla heavypiireissä horned hand -käsimerkin, joka on itseasiassa ikivanha pahojen henkien karkoitukseen käytetty merkki. Merkkiä on käytetty kyseisessä tarkoituksessa Padavonan suvussa sukupolvien ajan ja se tunnetaan laajemminkin. Tulkintoja merkin tarkoituksesta on kuitenkin monenlaisia. Italalaisten mukaan merkki suojaa pahalta silmältä, mutta egyptiläisten mielestä se langettaa pahan silmän.
Lordin erilainen merkki saattaa olla seurausta bändin jäsenten uskonnollisesta taustasta. Lordi ei ehkä halua näytellä samaa merkkiä, jota pidetään joissakin piireissä saatanallisena.
Tuollaisena kun sen Lordi-fanit tekevät, se on viittomakielinen ilmaus "minä rakastan sinua". Sopii kyllä vallan mainiosti asiayhteyteen.
Hyvinpä sisäistit wikipedian tekstin. Onnittelut.
t. NImimerkki "Hevimerkki boikottiin".
Wikipedian tekstejä pääsee kirjoittamaan kuka tahansa. Ihan niinkuin tänne palstallekin. Ei siihen kannata luottaa täytenä totuutena.
Katos joku on osannut laittaa tänne ihan oikeatakin tietoa. :)
Joo hei kiitos kaikkille tämän ketjunkirjoittajille. Mulle alkaa riittää dissaus ja muu mölinä puolin ja toisin, tosi hyvä fiilis tuli kun joku kirjotti asiatakin välillä. Hyvää kesää teille!
Merkki tarkoittaa "I Love You". Ne "pirunsarvet" siten että peukalo on kiinni tarkoittaa vähän samaa kuin ivallinen "Kiäh Kiäh". Mitään syvällistä paholaisen kutsuntaa ei meinaa kumpikaan.
Joo vilkaisin sitä vikipedia sivua ja sielläkin oli siitä "ilove yousta" mutta saattaa se olla myös muillakin kuin englannin kielellä, sillä Teknspråk kanavalla lause "Jeg Elsker Dej" esitetään myöskin samalla tavoin. Ja taisi joku viittoa sen "I Love You":n eilen jonkun laulukin yhteydessä. Tuolta kuurojen palstalta sitä voisi kysyä, sillä kuurojen viittomat ovat aika kansainvälisiä.
..|..
0
0
o0000
00000
000
En voi tietenkään tietää mitä Lordi tarkoittaa merkillään, mutta se voi olla yhdistelmä viittomakielen L ja I -kirjaimista. Se voisi siis olla lyhennys Lordista tai sitten toisinpäin ajateltuna amerikkalaisten käyttämä viittomalyhenne I Love (you).
Olen jo pari kertaa nähnyt lehtipisteissä, miten seiskoja käännelleet ovat vilauttaneet toisilleen peukaloaan alaspäin. Onko lehdenkääntäjät kehitelleet itselleen oman merkin?