ubuntun asennusongelma

Asensin Ubuntua CD:lta ja tsekkasin etta CD ei ollut korruptoitunut tai vioittunut. No, kun asennus paattyi ja se latasi kayttista. Tuli vain pikselimossoa taynna oleva ruutu (ruutu jossa pitaisi syottaa salasana). Mikahan tassa on ongelmana? Johtuisiko se nayttiksesta? Nayttis on GeForce 6600GT.
6371
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Mulla toimii tämä Gainwardin GF6600GT 128Mt tosi hienosti mutta XFX GF6600GT 256Mt ei näytä mitään. Resoluutiosta tai värimäärästä riippumatta ruutu pimeni muistaakseni juuri tuossa kirjautumisruudussa eli meni vaan mustaksi.

Tosin siitä on aikaa kun olen viimeksi kokeillut XFX:ää ja sen jälkeen on tullut melko läjä päivityksiä vähän sinne sun tänne joten.. täytyypä kokeilla miten se nyt toimii, vaihdan siihen jos saan pelittämään.

Tästä nyt ei tainnut paljon apua olla mutta olipahan yksi käyttäjän kokemus haaviin.

Äänestä

Tänään pitäisi tulla jakeluun uusi versio Ubuntusta. Kannattaa varmaan kokeilla sitä.

Äänestä

Jonkunlaiselta näytöohjainongelmaltahan toi vaikuttaa. Tarkista, että X.org:n asetuksissa on oikea näytönohjainajuri valittuna.

Äänestä

x:n konffaus tai kortin vaihto, suosittelen jälkimmäistä, jos rahaa on, tsekkaa ubuntun
sivuilta ja foorumeilta samalla tehokkaampi
yhteensopiva kortti, Nvidiat on pelanneet
linuxeissa paremmin.

Äänestä

Pikaratkaisuksi ehdottaisin että kokeilisit muita distoja kuten vaikka Fedora Corea tai SUSEa (jossa on nykyään myös Gnome työpöytä) jos olet mieltynyt Gnome työpöytään (joka on Ubuntussa työpöytänä).

Äänestä

Dodii.. huippujuttu! XFX GeForce 6600GT 256Mt toimii nyt myös linukassa. Ostin tän kortin XP-aikaan korvaamaan 128Mt korttia ja vanha pistettoiin pojan koneeseen. Mutta mutta, mikään distro ei tunnistanut tätä oikein mutta kun tuli tää keskustelu niin muistin, vaihdoin taas ohjaimia ja kas kumma.. nyt tää toimii. Nvidian ajureihin onkin tullut pari-kolme päivitystä tällä välin että hyvähyvä..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


apuja? kirjoitti:

Asensin Ubuntua CD:lta ja tsekkasin etta CD ei ollut korruptoitunut tai vioittunut. No, kun asennus paattyi ja se latasi kayttista. Tuli vain pikselimossoa taynna oleva ruutu (ruutu jossa pitaisi syottaa salasana). Mikahan tassa on ongelmana? Johtuisiko se nayttiksesta? Nayttis on GeForce 6600GT.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu