KAUPUNGIN vuokra TONTIT.

Heippa.

olisin kiinnostunut tietämään millä ehdoin kaupungin vuokra tontin voi saada ja miten "helppoa" se on.
nyt kyseessä pk-seutu tai lähistö.
miten haku käytönnössä tapahtuu ja kenet siihen valitaan, arvallako?

kiitos jos jollain tietoa tai kokemusta! :)
115230
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Ei kannata kaavoittaa uusia asuinalueita, se kun aiheuttaisi lisää kilpailua asuntomarkkinoille ja vanhojen mörskien hinnat romahtaisivat.
Myydään vanhat mörskät nuorille lapsiperheille, otetaan rahat pois, niin saavatpahan purkaa kohta surkeat tönönsä.
NM. Old man has everything, young man has nothing at all...

Äänestä
  • Tulossa on useita pientaloalueita seuraavien viiden vuoden aikana.

    Äänestä

Etsittiin tonttia pari vuotta sitten. Silloin tilanne oli seuraava:
-Helsingissä, Espoossa, Vantaalla arvotaan. Voittomahdollisuus reilusti alle 1 %:n luokkaa. Oman kunnan asukkaat etusijalla.
-Kauniainen on kaavoitettu täyteen, tontteja voi saada ylihintaan yksityisiltä.
-Kirkkonummi ei juuri kaavoita eikä myy tällä hetkellä (rajoittavat kunnan kasvua). Hinnat olleet melko kohtuuttomia.
-Hyvinkää myy jonkin verran. Tontit suht´kaukana keskustasta/rautatieasemalta. Kaikki hakijat samalla viivalla.
-Vihti kaavoittaa ja myy paljon. Hilaavat hintoja lähemmäksi vapaiden markkinoiden hintoja. Hakemukset käsitellään saapumisjärjestyksessä. Kaikki samalla viivalla.
-Nurmijärvi myy nihkeästi. Suosii omia asukkaitaan. Hinnat yleensä edullisia verrattuna yksityisiin myyjiin.
-Sipoo myy kitsaasti, maaneliön hinta reilut 70€. Yksityisiltä saa haja-asutustontteja, mutta suomenkielisiin suhtaudutaan kielteisesti poikkeuslupakäsittelyssä.
-Porvoo on edullinen. Tontit yleensä huonolla maapohjalla, vaativat paalutusta.

Edellä siis omia kokemuksia ja mielipiteitä. Itsearvioitavaksi saa tarkempia tietoja kuntien kotisivuilta.

Äänestä

On kohta vuokratonttien "arvonta". Hakijat pisteytetään.

Käytännössä mahdollisuuksia on vain helsinkiläisellä avioparilla, joilla on 2 alle kouluikäistä lasta ja tulot 40 - 70 000 vuodessa. Pitäisi olla syntyperäinen helsinkiläinen.

Äänestä

Pisteitä tosiaan saa parhaiten, jos on kaksi alle kouluikäistä lasta, tulot 50-80 tuhatta euroa vuodessa, nykyinen asuinpaikka Helsingissä ja jompikumpi pariskunnasta on syntynyt Helsingissä. Maksimipisteiden saaneiden kesken arvotaan sitten 65 tonttia.

Äänestä
  • niin millaisena arvioisitte meidän mahdollisuudet saada tuollainen Helsingin tontti? Kannattaako edes haaveilla?

    Äänestä

  • tonttihaave kirjoitti:

    niin millaisena arvioisitte meidän mahdollisuudet saada tuollainen Helsingin tontti? Kannattaako edes haaveilla?

    Nimittäin maksimipisteen saajia tulee olemaan moninkertainen määrä jaettavien tonttien määriin nähden, joten edes kaikki maksimipisteen saajat eivät tule tonttia saamaan....

    Äänestä

  • Minä ymmärsin, että maksimipisteisiin pitäisi olla kummankin (hakijan ja puolison) syntynyt Helsingissä?!?!

    No meidän perhe saa kyllä kuitenkin täydet pisteet. Toivottavasti onni potkii arvonnassa. Luulen myös, että täyden pisteen perheitä on paljon.

    Äänestä

  • Tonttia vailla kirjoitti:

    Minä ymmärsin, että maksimipisteisiin pitäisi olla kummankin (hakijan ja puolison) syntynyt Helsingissä?!?!

    No meidän perhe saa kyllä kuitenkin täydet pisteet. Toivottavasti onni potkii arvonnassa. Luulen myös, että täyden pisteen perheitä on paljon.

    vaatiiko paalutusta.saako jostain muuta tietoa kun osoitteen.

    Äänestä

  • hannu hanhi kirjoitti:

    vaatiiko paalutusta.saako jostain muuta tietoa kun osoitteen.

    Tulevat syksyllä hakuun ja sitten on saatavilla vasta esitteet, josta käy ilmi kunkin tontin maaperäolosuhteet jne. Mutta voihan sitä ottaa yhteyttä kaupungin kiinteistöviraston tonttiosastolle josko osaisiva antaa jotain osviittaa. Ne joenrantatontit varmastikin vaativat paalutusta...

    Äänestä

Kaupunki tarjoaa vuokralle 65 omakotitalotonttia omatoimiseen rakentamiseen/ rakennuttamiseen vuonna 2006. Tontit sijaitsevat pääosin Tuomarinkylässä ja Tapaninkylässä.

Kaupunginhallitus päätti 26.6.2006 tonttien varausperusteista. Päätös merkitsee, että pisteytykseen perustuvasta varausmenettelystä luovutaan. Varauksen saajat tullaan jatkossa ratkaisemaan arpomalla siten, että määräaikaan mennessä tulleet tontinvaraushakemukset arvotaan etusijajärjestykseen.

Varaukset tehdään arvontaan osallistuneille hakijoille etusijajärjestystä noudattaen edellytyksellä, että varauksen saaja on helsinkiläinen, hänen talouteensa kuuluu (tai on tulossa) vähintään yksi alaikäinen, hänellä on taloudelliset edellytykset toteuttaa rakennushanke ja hän perheineen muuttaa itse asumaan varattavalle tontille rakennettavaan omakotitaloon. Samaan talouteen kuuluvat voivat osallistua arvontaan vain yhdellä hakemuksella.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pulttibois kirjoitti:

Heippa.

olisin kiinnostunut tietämään millä ehdoin kaupungin vuokra tontin voi saada ja miten "helppoa" se on.
nyt kyseessä pk-seutu tai lähistö.
miten haku käytönnössä tapahtuu ja kenet siihen valitaan, arvallako?

kiitos jos jollain tietoa tai kokemusta! :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu