Nokimusta seikkailu

pena88

Tulipahan tämäkin pläjäys luettua. Kirjassa super-poke Tapsa Mäkilä on kadonneen miljoona-perijä Mikael Wöllerin jäljillä. Joskus aikaisemmin on tullut luettua Vuorisen Juoppohullun päiväkirja ja siltä pohjalta voisi luulla, että dekkariparodia olisi ehkä hauska - kenties jopa hulvaton. Mutta ei. Juoni on köyhä, Vuorisen kielellinen esitys tylsä ja kirja sisältöön nähden ylipitkä.

Kirja tuntuu kuin se olisi joukko täysin erillisiä tapahtumia. Kyllähän Vuorinen yrittää tapahtumat toisiinsa sitoa, mutta mielestäni ei siinä onnistu. Parodiakin tuntuu matkalla unohtuvan ja genren piirteiden ylikorostamisen sijaan Vuorinen pyrkiikin kirjoittamaan perus-dekkarin. Lisäksi ainakin minua pistää ärsyttämään kirjan "sankarin" elämän ehkä jopa liiallinen kerronta. kyllähän henkilöhahmojen syventäminen on toki tärkeää, mutta dekkariparodiaksi tässä mentiin kyllä hieman liian pitkälle - toisaalta ehkäpä siinä oli juuri sitä parodiaa. Mene ja tiedä.

Hyvänä puolena kirjassa on ehdottomasti ulkoasu. Kirjahan on suorastaan "kaunis". Tulee mieleen vanhat kunnon dekkarit jolloin kansipaperit ei ollut tiellä. Lisäksi raamatullinen kiinteä kirjanmerkkinauha on hieno. Sisällöllisesti kirjan parasta antia on hulvaton duo Händikäppers.

1

2148

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • penaheeba666murhaaja

      mainio arvostelu, Pena.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      59
      1051
    2. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      75
      848
    3. Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan

      Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli
      Jämsä
      67
      816
    4. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      62
      760
    5. En välitä sinusta yhtään

      Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.
      Ikävä
      52
      720
    6. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      67
      687
    7. Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"

      Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      662
    8. Poliisi yritti murhata mopopojan

      Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti
      Maailman menoa
      307
      636
    9. Olen luovuttanut

      Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik
      Ikävä
      33
      623
    10. Mersumies201

      Oli tänään hyrskällä melekoosen tehokas 124 liikenteessä. Ei paljon vastamäki haitannu....
      Hyrynsalmi
      16
      520
    Aihe