me ostetaan uus häkki ja olen ajatellut yhtä häkkiä mutta en tiedä että onko se sopiva häkki se on tälläinen. siinä on putkia jossa voi mennä sisällä. se on ritilikköhäkki ja ylätasanne muivinen talo ja ruokakuppi ja juoksupyörä (muovinen ei voi jäädä häntä väliin) :D kiitos vastauksista
käykö tälläinen häkki?
mipi.....
6499
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Gerbiileille sopii parhaiten tilava lasi- tai pleksiterraario, vähemmän jyrsivät saattavat pysyä dunassa. Tavallista häkkiä ei kannata edes harkita.
Gerbiilien häkissä ei saa olla mitään muovista; ei muovitasoja, ei muoviputkia, ei muovista juoksupyörää. Muovinen pohja on erittäin suuri riskitekijä, jos toivoo gerbujen pysyvän tallessa. Jyrsiminen on gerbiileille luonteenomaista ja muovin jyrsiminen johtaa pahimmillaan sen kuolemaan, jos teräviä muovinsälöjä eksyy sen elimistöön. Pinnoja jyrsiessään gerbiilin kuono saattaa hankautua rikki, eikä pohjalaatikkoon saa millään mahtumaan yli 15cm purua ja kunnon tunneliverkostoja. Nekin purut jotka pohjalaatikkoon mahtuvat, olisivat äkkiä lattialla gerbiilien koittaessa käyttäytyä lajinomaisella tavallaan, eli kaivaa.
Kannattaa siis koittaa esim. netistä etsiä akvaariota/terraariota ja askarella siihen sitten verkkokansi. Kahdelle gerbulle kannattaa hankkia vähintään n. 70*35*40cm mitoiltaan oleva terraario, mieluummin siitä vielä isompi.
Muuten olen samaa mieltä, kuin suski, mutta mielestäni terraario voi olla kahdelle pienempi kuin suskin mielestä. Tottakai on hyvä jos terraario on mahdollisimman iso, mutta, jos esim. tilasta on pulaa, pienempikin riittää. Tuohon suskin ehdottamaan terraan mahtuisi periaatteessa jo 4 gerbiiliä, mutta niin monelle se on ehkä ahdas... Mutta kahdelle luulisin riittävän mainiosti. Terran minimikorkeus on kuitenkin 30cm. Jos mietit jonkun terran kokoa, että onko sopiva, käy gerbiiliyhdistyksen sivuilla: www.gerbiiliyhdistys.fi. Sieltä löytyy laskuri, jolla voit laskea, onko terrasi sopiva.
Gerbiiliyhdistyksen sivuilla oleva laskuri ilmoittaa, mikä on ehdoton maksimimäärä, minkä gerbuja voi ko. terrassa pitää. Yksikin gerbiili enemmän on eläinsuojelurikkomus (eläinsuojelulaissa on säädetty minimikoot eri lajien asumuksille).
Monet harrastajat suosittelevat jakamaan laskurin antaman gerbiilimäärän kahdella, jolloin terraario on hyvän kokoinen. Eli jos laskuri antaa tulokseksi kaksi gerbiiliä, ei ko. terraarioon kannata laittaa yhtään. Jos neljä, kaksi voisi olla sopiva määrä. Kuitenkaan paljoa yli 2-3 laumoja ei kannata muodostaa, vaikka terraario olisi isokin.
sinä olet jo ostanut sen, jos kirjoitit sen 1.6 :D mä tunnen kyllä' naapurit... miksi kirjoitit olisin ostamassa, kun olit jo ostanut
kannattaa palauttaa häkki, jos ajattelet gerbujesi terveyttä!
Siis hyvä ihminen, ennekuin hankit gerbuja niin lue niistä, niille ei käy mikään muovinen saatikka häkki!!!