Väsymys,kokonaisvaltainen uupumus,jäsenten kipuilu,voimakasta sydämentykytystä,katkonainen,vähäinen yöuni,turvotus,painonnousu,vaikkakaan ruokailutottumukset eivät oleellisesti muuttuneet,huomausta,jonkin asteissa"poissaoloa",tavaroiden putoilemista koheltamisesta johtuvaa,motoriikka hallitsematonta,tässä muutamia oireita.Läkäri oli kuitenkin mieltä,että masennuksestani johtuvaa,eikä laita kokeisiin?Mitä tehdä,uskoako häneen?
Onko vajaatoimintaa
nainen 45
91178
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
ei ole haittaa, toteamattomasta vajaatoiminnasta kyllä on.
oireitahan nuo on. Vaihda lääkriä niin usein että kokeisiin pääset! Miksei lääkäri suostu kokeita määrämään vaikka poissulkeakseen kilpirauhasen toimintahäiriöt?! Etenkin jos kyseessä on hänen mielestään masennus ni eikö silloin potilaan mielentilan takia kokeet pitäis ottaa?!
Tsemppiä, kokeisiin pääsylle!
vielä, että kilpirauhasen vajaatoimintahan aiheuttaa myös masennusta!
Kiitos vastauksistanne.Jotenkin vaan alistun siihen,että kaipa ne masennuksesta johtuvat!Ehkä yritän vielä siltä lääkäriltä lähetettä kokeisiin.Olisiko teillä vielä mnulle hyää neuvo,kuinka saisin lääkärin vakuuttuneeksi kokeiden tarpeellisuudesta?Tietysti pitäisi vaan osata vaatia!! Sen verran tuosta masennuksesta,että sitä on ollut jo pitkään,surua ja masennusta.KIITOS
lääkärille ja näytä se. sit kysyt mitkä näistä oireista EI vois johtuu kilpirauhasesta? Onko suvussa kilppariongelmia, nää on nimittäin vahvasti periytyviä sairauksia, ota selvää sekii pitäs jo riittää oireitten kanssa kokeitte ottoo. Sit vaadit vaa tiukasti niitä kokeita. Kyllähä miu mielstä potilaan toivomukset pitäs ottaa huomioon.
Miks sit esim. sokerirasituksee pääsee ihan omasta pyynnöstä, vaikka mitää erityistä syytä ei oliskaa?! Ainakii mie oon päässy, tosin oon ylipainone yli 40 v naine.
Kyllä nuo kuullostavat kilpirauhashäiriön oireilta, joten kannattaa mennä testeihin ja tarkistaa mistä on kyse. Jos nykyinen lääkärisi ei lähetä labraan, niin vaihda ihmeessä lääkäriä ja mene vaikka yksityiselle, jos julkinen puoli (kas kummaa) tökkii!
Saatpa sitten ainakin varmuuden asiasta. Tsemppiä!
menemään yksityissektorille vaikka minua siitä hyvästä täällä on mollattukin. Tässä se taas nähtiin, lääkäri EI edes kirjoita lähetettä testeihin!
Toivon mukaan sinä joka minua viimeksi mollasit (olen kuulema osakas jossain yksit.lääkäriasemalla jne.jne.) luet nyt tämän ap:n viestin!
Vähän vaikeata niitä TULOKSIA on viedä näytille yksityislääkärille, kun niitä EI ole!
ettei lääkäri määrää kilpparikokeisiin edes pyydetäessä vaikka on selvät oireet. Koehan on ihan rutiinikoe ja otetaan usein muiden kokeiden ohella varmuuden vuoksikin vaikkei noin pahoja oireita olisikaan. Sano sille lääkärille että kilpirauhaskoe on yhtä rutiinikoe kuin hemoglobiinin tai senkan mittaus, vaikka pitäishän laillistetun lääkärin sellainen perusasia tajuta itsekin.
Juu,kyllä olen vakuuttunut,että minulla on oikeus vaatia kokeisiin.Ja taitavat nuo oireet tosiaan olla vajaatoimintaan liittyviä.Aloin jo epäilemään,jos sittenkin se masennus aiheuttaa kaiken tuon,mutta kokeethan antaa faktaa.Kiitos hyvistä vastauksistanne kaikille.