joku on sitä mieltä että aika turha kapistus, mitä mieltä yleensä ollaan.
kannattaako"himoita" kattoluukullista.?
Ja kannattaneeko katsella saksan suuntaan Audia? sietlähän noita luukullisia löytäisi?
Mutta mikä se käytännön kokemus on niistä luukuista?
kannattaako"himoita" kattoluukullista.?
Ja kannattaneeko katsella saksan suuntaan Audia? sietlähän noita luukullisia löytäisi?
Mutta mikä se käytännön kokemus on niistä luukuista?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Luukku itsessään on tyylikäs ja toimiva, sähköllä aukeaa sisään sekä "ylös vinoon". Kaukosäätimellä(avaimella) oli mahdollisuus sulkea myös luukkku.
Mutta en voi suositella sitä A4:seen joka on muutenkin matala auto ja kattoluukku madaltaa kattoa ehkä noin 3-4cm sisäpuolelta ja se on tässä automallissa liikaa, penkin joutuu säätämään melkein lattiaan kiinni että mahtuu ajamaan ja pää on silti katossa.
Muutenkin käyttö oli hyvin vähäistä, mitään hyötyä siitä ei automaatti-ilmastoidussa ole, jos avaat luukun joudut kuitenkin ottamaan ilmastoinnin pois päältä.
A6 tai A8 malliin se voisi sopia koristeeksi.
tuossa hyvä näkövinkkeli kyllä.
Entä veto! -humina?
jos ei ole olmastointia, onko jonkinl.korvike tuo kattoluukku?
-mitään vetoa ei luukku kiinni ole ja auki-asennossakin veto on siedettävää, huminaa on ainoastaan jos luukun alla oleva "verho" on auki, tuon verhon voi vaikka avata jos haluaa auringonpaistetta autoon.
-jos ilmastointia ei ole niin siinä tapauksessa luukusta voi olla hieman hyötyä kun tuulettaminen on kattoluukun kautta mukavampaa (sivuikkunoihin verrattuna) vähäisen vedon vuoksi.
Kattoluukun parhaisiin puoliin kuuluu se,että jos saataa vettä tai lunta sen voi laitaa kiinni,niin ajaminen muuttuu heti paljon nautinnollisemmaksi.
Kun miettii,että olisi niinkin iso reikä katossa ilman minkäänlaista luukkua ,olisi talvi aamuna ajamaan lähtö tosi hankalaa.
No sitten oikeasti.
Mulla on sähkötoiminen luukku,joka aukeaa kahdella tapaa:pelkästään taka osa ylös,jolloin suhinaa ei ole juuri lainkaan ja ilma kuitenkin vaihtuu aika kivasti ,ja sitten toinen asento ,jolloin luukku sukeltaa verhouksen alle ja tulee tosissaan valoa ja suhinaa joka tarpeeseen.
Edestä nousee pieni spoileri joka hiukan vähentää suhinaa.
Jos tupakoi autossa on tosi hyvä,muuten sitä ei tarvi koskaan.
Sisätila ei juurikaan jäähdy ,tosin minkaanlaista vetoa ei tunnu
Onhan se ihan kivan näköinen,mutta ei kyllä tule paljon käytettyä.
Toimii ja suosittelen! Olen 180cm eikä korkeus minua haittaa!! ilmastoinnin kuiva ilma on aivan eri asia kun laadukas kattoluukku hyvässä autossa! Ostin autoni saksasta helmikuussa ja en ole katunut, suomesta ei vastaavaa olisi noilla herkuilla löytänyt.Kannattaa kuitenkin käyttää "opasta/asiantuntijaa" eikä hötkyillä "ammattimiesten" ohjeilla.Autobaana.fi oli ainakin toimiva ratkaisu minulle.