Onko tuoksuköynnöskuusama hankala kasvatettava, tarvitseeko suojaisan paikan. Etsin terassille sopivaa köynnöstä sekä terassin eteen jotain helppohoitoisia perennoja/pensaita. Terassi on eteläänpäin, sivu itään ja altis pohjoistuulille. Talo mäen päällä, maa kuivaa ja hiekkaista.
Tuoksuköynnöskuusama ?????
Tuutikki
1
829
Vastaukset
- calmato
Minulla on Tuoksuköynnöskuusamaa III-vyöhykkeellä ja köynnös näyttää olevan äärirajoillaan. Se kasvaa eteläseinää vasten, mutta palelluttaa lähes joka talvi osan versoistaan, toisaalta uusia tulee kyllä tilalle. Vähän on ruman näköinen, kun on niin köynnöstänyt itsensä, ettei paleltuneita pääse leikkaamaan niin, ettei terveetkin vahingoittuisi.
Kukat tuoksuvat hyvältä, enkä minä sitä pois ota, vaikka ei ihan paras kasvi kasvupaikallaan olekaan - se oli siinä jo aikaisemman omistajan jäljiltä, eli ikää lienee ainakin 20 vuotta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1492013Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3051707- 931557
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001190Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois761182- 671140
- 221027
- 48997
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl73946- 45927