Osaisiko kukaan auttaa yhdessä jutussa... Millaista olisi suorittaa kahta tutkintoa yhtä aikaa, jos niissä on paljon yhteistä? Kumpaankin tutkintoon sisältyy jopa yhteisiä saman yliopiston opintojaksoja. Onkohan mahdollista sisällyttää samaa kurssia kahteen tutkintoon vai pitääkö se käydä kahteen kertaan? Entäs vapaavalintaisten kurssien kohdalla, voiko niihin sisällyttää toisen pakollisia kursseja, kun näkyy suositeltavissa valinnaisissa olevan ko.kursseja. Entäs jos ei ole sama kurssi, mutta suunnilleen sama, se pitää tietysti kysyä erikseen, mutta onko kellään kokemusta, että onko sellainen ylipäänsä mahdollista? Kiitoksia, jos joku osaa neuvoa jotakin ennen kuin itse lähden asiaa joltakin dekaanilta tms. selvittämään. Nopeuttaisi kovasti valmistumista, jos tuollaiset päällekkyydet saisi pois.
Opintojen korvaavuuksista
2 tutkintoa?
92706
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Luulisin että jos sama kurssi on pakollinen kahdessa eri koulutusohjelmassa, ne saa hyväksiluettua mutta esim. toisen koulutusohjelman pakollisia ei saa hyväksiluettua toisen valinnaisiin. Jos kurssit ovat "suunnilleen" samat kannattaa kysyä voiko toisella korvata toisen. Yleensä ei ainakaan koko kurssia tarvii käydä uudelleen vaan saattaa joutua tekemään jotain lisäharjoituksia tms että saa kurssin hyväksyttyä. Muakin kiinnostaisi kuulla, jos jollain on omakohtaisia kokemuksia näistä korvaavuusasioista.
Kielten korvaavuuksista sen verran, että jos on toisessa yliopistossa suorittanut ruotsin ja englannin pakolliset kurssit niin saahan ne hyväksiluettua toisessa yliopistossa?
Tuohon kieliasiaan voin sanoa, että ainakin meidän yliopistossa saa korvattua. Olen jo suorittanut pakollisen englannin kurssin ja kurssin alussa opettaja käski tulla sanomaan, jos on jo suorittanut jotain englannin kursseja missä tahansa, jopa avoimessa yo:ssa, ja jos ne ovat laajuudeltaan vastaavia, niin ilman muuta hyväksiluetaan.
Itselläni on niin samantapaisia opintoja, että korvaavuuksien avulla tulisi todella paljon hyväksiluettua, jos vain on mahdollista. En vain tiedä asiaa muiden kuin kielten kohdalla.
on samantyyppisiä tai alkuvaiheen opinnot suurelta osin samoja, kannattaa harkita hakemista vasta maisterivaiheen opintoihin toiseen koulutusohjelmaan. Näin sinun ei tarvitse suorittaa kuin yksi kandatason tutkinto ja vasta maisterivaiheessa 2 eri tutkintoa.
Ai niinkin voi tehdä! Tuotapa en tiennytkään. Tosin omalla kohdallani ei taida onnistua. Olen opiskellut vuoden luonnontieteiden alalla ja sitten on haaveena farmaseutin tutkinto ja sen vuoksi asia kiinnostaa. Tutkintorakenteiden mukaan on molemmissa peruskemiat ja sitten kaikkea muutakin yhteistä ja osa jopa ihan yhteisiä opintojaksoja varsinkin loppuvaiheessa.
miksi et soita kiinnostuksen kohteena olevan yo:n ja tiedekunnan opintopäällikölle tai opintoasian päällikölle - ne on siellä ihan sua varten ja pääsääntöisesti mukavia tyyppejä. Ovat mielissään kun saavat neuvoa (potentiaalista) opiskelijaa kuivan rutiinitoimistotyön mausteeksi! Herrat Dekaanit ei tiedä kursseista ja korvaavuuksista yhtään mitään - niille ei kannata soittaa.
Samojen opintojen (hyväksi) lukeminen kahteen tutkintoon saman aikaisesti ei ole mahdollista.
Esim. Opiskelet kahta tutkintoa saman aikaisesti ja niissä on samankaltaisia opintoja, (tutkinto1=X ja tutkinto2=Y).
Olet suorittanut X:n englannin kurssit. Voit lukea ne hyväksi tutkintoon Y. Mutta jos luet X:n kurssit Y:n hyväksi, niin et voi käyttää samoja kursseja enää siinä tutkinnossa, johon ne alun perin suoritit!
Eli kurssit voi sisällyttää ainoastaa yhteen tutkintoon samanaikaisesti!
Kun olet saanut tutkinnon suoritettua/paperit ulos, niin sitten on mahdollista hyväksi lukea toiseen tutkintoon osa jo suoritetusta tutkinnosta.
Vastaus on siis kyllä ja ei! eli käytännössä kyllä ja teoriassa ei.
Voit siis selvittää ennakolta mitä saan hyväksi luettua toisesta tutkinnosta toiseen ja opiskella siihen toiseen tutkintoon sitten ainoastaan niitä kursseja joita et saa hyväksi luettua toisesta.
Toivottavasti tämä selvitti asiaa, kannattaa käydä kysymästä tästä asiasta tarkemmin yliopistosta.
Eri asteisten koulujen opintoja hyväksi luetaan toisessa erittäin heikosti eli tarkoitan sitä, että Ammattikorkeakoulun tutkinnosta luetaan hyväksi vain noin ~20 opintoviikkoa yliopisto tutkintoon. Saman tasoisissa kouluissa korvaukset menevät melko hyvin mikäli kurssit vastaavat hyvin toisiaan.
Kiitoksia kovasti. Arvelinkin, että onhan siinä joku niksi oltava, kun tuntuisi niin hölmöltä kaksi kertaa jopa samoja kahden tutkinnon kanssa yhteisiä kursseja suorittaa. Nyt vain selvittämään asiaa tarkemmin. Kiitoksia kovasti neuvoista!
tarkemmin :-)
Hyväksi lukemisella ja korvaavuudella tarkoitetaan eri asioita. Täysin samoja opintoja ei tarvitse käydä kahta kertaa, ne voidaan korvata. Avaruustieteen sivuainetta ei siis voi hyväksilukea kahteen korkeakoulututkintoon. Kuitenkin jos johonkin tutkintoon se kuuluu pakollisena, sen voi hyväksilukea toiseen ja toiseen korvata.