Mistä saa tietää esim. kunnan terveystarkastajan koulutuksen asiaaan?
Kunnan viranomaisten
taustatiedot
151150
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
koulutus ja työkokemus on yksityisasia.
Työn yleiset kolutusvaatimukset saat kunnansihteeriltä tai kuntaliitosta tietoosi.
tausta selvittää.
mihin rekisteriin kuuluu ja onko parisuhde rekisteröity vai vapaa.
parisuhteessa elävään virkailijaan, kuin avosuhteessa räpeltävään?
Mielestäni sinkku virkamies paneutuu toimeensa suurella tarmolla, kun ei parisuhdeongelmat häiritse.
taustatiedoilla koulutusta.
Että onko ko. henkilöllä hommaan vaadittavaa koulutusta ja mikä koulutus hommaan ylipäätään vaaditaan?
tuli sellainen olo, ettei yksikään terveystarkastaja oikein ollut tehtäviensä tasalla (4 eri terv.tarkastajaa kävi). Tulinkin loppujen lopuksi tulokseen, että ovat suojatyöpaikoissa, joissa ei tarvitse eikä pidä tehdä päätöksiä, jos ei halua.
Päädyin tekemään kantelun lääniin.
Jos neljä tarkastajaa on kanssasi eri mieltä asioista, niin olisiko syytä katsoa peiliin. Vika voi löytyä sieltä. Luulet olevasi asiantuntija vaikka ei taida koulu pohja kyseiselle alalle olla?
Eiköhän edellinen kirjoittaja tiennyt mistä puhui, eli hometalosta. Itselläni myös vuosien takaa katkera kokemus kunnan viranomaisten heikosta tietotaidosta homeasiassa. Harva käypäläinen saa pintamittauksin homevauriosta mitään selvää. Varsinkin kun työnkuvaan ja koulutukseen kuuluu paljon muutakin kuin homekoirana olo.
Toivottavasti ovat saaneet lisää koulutusta viime aikoina. Itse luotin kunnan viranomaisiin ja kalliiksi tuli. Kysymys voi olla myös haluttomuudesta tutkia. Yksityinen tekee, mitä pyydetään, mutta maksaa enemmän.
Hometalossasi kävi siis useampi terveystarkastaja?
Olivatko kaikki samasta kunnasta vai osa eri kunnasta?
katsoin peiliin. Kyse ei ollut siitä, että olisin kertonut heille omia mielipiteitäni tai olettamuksiani, ei ole minun asiani vaan heidän. Ei. Halusin vain tietää onko talossa terveyshaittaa, kun pintamateriaalien poiston jälkeen alta paljastui rakenteita joista kädet meni läpi, osa pikimustia ja jonkinlaista kasvustoa täynnä, joissain paikoissa seisoi vesi jne.jne. Kun yksi heistä kysyi mitä haluan raportilta (! asiakasko sen päättää ???) vastasin rehellisyyttä ja kantaa terveyshaittaan. Sitä ei tullut.
Olin talossani kolmas kuka sairastui, mutta selvisi, edelliset olivat muuttaneet pois. Tt:t tästä tiesivät.
Kun talo sitten tutkittiin riippumattomien tutkijoiden toimesta ja näytteet analysoitiin Kuopiossa niin kaikkien löydettyjen joukosta löytyi mm 2:ta eri terveydelle erittäin haitallista homelajiketta sekä sädesieniä riittämiin omiksi tarpeiksi.
Vaikka kirjoitit rumasti, en toivo sinun tiellesi hometaloa/ asuntoa tms. Jos haluat tietää mitä ihmiset, jotka joutuvat tällaiseen hometalopaskaan joutuvat kestämään, käy lukemassa tutkimus AsTe ry:n sivuilta. Saattaa tosin olla, että joudut sen jälkeen tarkastamaan kantaasi suhteessa "homehörhöihin".
kunnasta. Ja yksi heistä oli käynyt talossa useasti viimeisen 14 vuoden aikana.
kysymyksessä on kuuluisa Espoo ?
Espoo ei ollut kyseessä.
Kyseessä on kunta, joka sijaitsee 80 km Espoosta.
OLISIN VEIKANNUT PORIA!!!!TÄÄLTÄ LÄHTEE JA VALITUS LÄÄNIIN....
LISÄYS VIELÄ ED.VIESTIIN..TERVEYSTARKASTAJA EI TIENNYT MITÄÄN HOMELAJEISTA...POIKANI ALTISTUI HOMEILLE JOTKA NÄKYIVÄT VERIKOKEISSA NIIN JOUDUIN PUHELIMESSA TAVAAMAAN TERVEYSTARKASTAJALLE HOMEIDEN NIMET...HÄN EI OLLUT KOSKAAN KUULLUTKAAN...KO HOMEISTA...