Missäkähän mahtaa olla vika 1200L:ssa kun Startti ei ole enää yhtä pirteä kuin ennen ja joskus kun yrittää startata niin ei tapahdu mitään. Avainta pitää "nakuttaa" edestakas kunnes starttaa. Vaihdoin laturin n. kuukausi sitten kun entinen kärähti. Latausongelmaa ei siis tuskin ole. Voisiko vika olla akussa?
Ei starttaa
starttaaja
112976
0Äänestä
Vastaukset 11
Vanhimmat
saat aina saman vastauksen.Lada paska kommariauto
on sitä kuuluisaa solidaarisuutta. Heinh-5r kohtalotoverisi(ladan omistaja) kyseli neuvoa vikaan. Vastasit mutta ei siihen mitä kysyttiin, vaan siihen mikä omaa otsalohkoasi puristaa. Näin neukkulassakin muinoin.
Tämäkö on sitä keskustelua, jota olet palstalle kaivannut? Eikö "ekonomi" pysty sivistyneempään kielenkäyttöön, kun kollega kysyy neuvoa?
On vikaa. Tämä luultavasti johtuu solenoidin kärkien palamisesta (olettaen että se edes naksahtaa). Kun vika ilmenee, eli ei startti pyöri avaimesta, kokeile yhdistää ne kaksi isoa napaa vaikka ruuvarilla, jos pyörii, solenoidi voisi olla sökö.
Jos sekään ei auta, niin sitten hiilet sököt, siihen voi väliaikaisesti auttaa startin naputtelu.
Niin ja vielä, ellei solenoidi edes naksahda, niin vika todennäköisimmin on hiilissä, koska solenoidin maadoitus kulkee hiilien kautta.
Olenkohan ainoa tämän palstan ladaa omistamaton, joka antaa asiallisia vastauksia? ;)
Muistelin,että virtalukko konnaili joskus tuollaisin oirein.
Muuten olen samaa mieltä, mutta en kyllä muista nähneeni solenoidia joka maadoittuisi startin hiilien kautta. Solenoidihan on ruuvattu starttiin, jonka runko taas on pultattu kytkinkoppaan, joka on maadoitettu koriin. Kyllähän se tuota kautta tuppaa maita saamaan, samoin kuin itse starttimoottorikin.
Mutta takaisin aiheeseen: Jollei startti edes naksahda avainta käännettäessä, solenoidille ei tule virtaa tai sitten se on täysin kuollut (mikä on epätodennäköistä). Jos taas naksahtaa mutta startti ei pyöri edes apuvirralla, vika löytyy niistä solenoidin kärjistä tai itse startista (hiilistä tai, harvemmin kylläkin, katkenneesta tai kenttään osuvasta ankkurin käämistä tai loppuun kuluneista liukurenkaista).
Tämän vastauksen asiallisuus jääköön muiden harkintaan, mutta Ladaa ei ole mullakaan.
Mutta useita kertoja on solenoidi ollu naksumati ku on ollut hiilet finito.
"Naksuttelu" viittaa virtalukon pohjan vikaan.
Testaa startti. Vaihde vapaalle, käsijarru päälle, hauenleuka siihen pienempään ruuviin=solenoidimöykyssä ja toisella päällä painat kunnon kosketuksen akun -napaan. Varo kipinöintiä.
Jos starttaa, vika on virtalukon pohjassa.
äälä paina avainta ihan pohjaan asti :DD
Tuo ohje pätee kuluneeseen virtalukkoon hyvin. Virtalukko on Ladan perusongelmia. Releen avulla virtalukon kautta kulkee vain ohjausvirta ja sen jälkeen virtalukosta tulee kestävä.
Joko olet saanut vian korjattua? Jos asut mäkisillä seuduilla, muista jättää autosi aina mäen päälle mahdollista mäkistarttia varten. Joskus auttaa myös roima potku auton
kylkeen.
Itselleni rakensin hinausköyteen laukaisukytkimen. Jos ei ole mäkeä mihin auton parkeeraa olen laittanut köyden salaa naapuriauton vetokoukkuun . Moni ei edes huomaa pientä nytkähdestä jonka Ladani tarvitsee lähteäkseen käyntiin.
Joskus joutuu tosin odottamaan tovin,mutta silmä harhjaantuu valitsemaan oikean parkkiruudun.