Voiko pellon vuokraa korottaa kesken "vuokrakauden" jos sopimuksessa ei ole mitään asiasta mainittu?
Pellon vuokran korottaminen
viljelijä
72455
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Mutta vaaditaan tietysti molempien osapuolten suostumus.
Ei voi, jos ei ole sovittu niin.
Sopimus on sopimus ja sitoo molempia, itseasiassa voi olla niin ettei vuokraa voi korottaa ollenkaan jos siitä ei ole sovittu.
Kiinteistöstä kun tehdään vaikka viisivuotinen vuokrasopimus, niin vuokra on juuri se viisi vuotta mikä on sovittu alunperin, eikä siihen vaikuta se että maksaako joku muu enempi.
Kyllä se vaan on kärsittävä, jos ei ole ymmärtänyt sopimukseen sitä korotuspykälää laittaa...
Onko maalla eri lait kuin muualla Suomessa.
Sopimus on sopimus, ei sitä voi yksipuolisesti muuttaa, ei edes hinnan kohdalla.
Tein juuri keväällä yhden vuokranantajan kanssa uuden sopimuksen, jossa vuokraa korotettiin vaikka vuokrasopimusta oli vielä vuosi jäljellä, tosin samalla vähän pidennettiin vuokra-aikaa!
Joo, tosin tässä tapauksessa on kysymys molemmin puolisesta suostumuksesta, eli silloin mennään oikeassa järjestyksessä.
Suomessa eletään sopimusyhteiskunnassa, sopimuslaki lähtee liikeelle siitä että sopimukset on pidettävä.
Yleensä sopimuksissa on jokin maininta johonkin yleiseen sopimuskäytäntöön, ainakin rakennuspuolella on aina mainita yleisistä rakennusalan ehdoista tai muista vastaavista menetelmistä.
Eli jokaista pikkuasiaa ei aina kirjata ylös, mutta tämä viitaus johonkin yleiseen käytäntöön avaa tien toimia jos jokin olosuhteissa muuttuu.
Jos sopimuksessa ei viitata mihinkään yleiseen käytäntöön tai muihin "pelisääntöihin" eikä siinä ole mitään korotuspykälää, niin asia on niin ettei vuokraa voi korottaa millään syyllä vuokra-aikana yksipuolisesti.