Ostettiin tollanen kawa. Nyt tarvittais hieman tietoa.Mitkä ois hyvät öljyt koneeseen ja vaihtoväli?Mikä öljy ois hyvä bensansekaan, tarviiko olla täyssynteettistä?Mikä sekotussuhde?
kawasaki kx80cc vm-93
veijo
6597
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
moottoriin täyssynteettinen öljy (myydään erikseen crossipyörän koneeseen sellainen öljy joka sopii märälle kytkimelle) ja bensan sekaan EHDOTTOMASTI täyssynteettinen öljy. 3,5% on hyvä seossuhde...
koneen öljyn vaihtoväli riippuu ihan kuljettajasta... jotkut vaihtaa kerran vuodessa ja jotkut 2 tunnin ajon välein. sitte ku tuntuu että vaihteet ei mene niin hyvin päälle kun aiemmin niin kannattaa vaihtaa öljyt.
Kiitos vastauksesta.Luulisin että meillä on tvalliset 10/30 koneessa,entisen omistajan jäljiltä.Kannattaiskohan vaihtaa ne mitä ehdotit?
Öljyt kannattaa vaihtaa edellämainittuihin syntettisiin. Lisäksi kannattaa tsekata poislaskettavan öljyn väri. Mikäli öljy on harmaata, niin se on merkki vesipumpun stefan vuotamisesta. Stefa on aika helppo vaihtaa.
kannattaa käyttää käyttää oikeita vaihteistoöljyjä, mutta tavallinen mineraalipohjainen 10W-30/10W-40 käy jos ei ole mitään kitkanestoaineita. ainakin noilla mineraalipohjaisilla voi olla öljy muutenkin vähän harmahtavaa (ainakin jos pyörää säilyttää kylmäss, esim. pressutallissa) koska sinne laatikkoon pääsee kondensoitumaan vähän vettä.
koskaan laittaa moottoripöjyä koneeseen. siihen on ihan omat öljynsä, maksaa litra jonkun 15 euroa...
..moottoriöljyä, kunhan se ei ole synteettistä. kyllä on noi vaihteistoöljyt aika kalliita siellä paina ;) täällä keskimäärin n. 10e ehkä 11e.
tässä linkki, joka tukee väitettäni
http://fincross.net/cfaq/cfaq.php?qid=35&frommostrecent=yes