miten selvitä

Kärsin todella vaikeasta migreenistä joka ilmaantuu kuukautisten aikaan kestää yleensä viikonverran ennenkuin toipua. lääkkeet eivät auta koska pitäisi tietää minuutin tarkkuudella milloin ottaa kohtaus lääke ettei mene niin pahaksi ettei ne toimi ei nekyllä toimi muutenkaan.Perheeseeni tämä vaikuttaa todella paljon kun makaan viikon sängynpohjalla ja mieheni hoitaa sekä minua että lapsia. vaikuttaa pahasti jo suhteeseen ja työelämään. mut kukaan ei tiedä millaista on kärsiä migreenistä jos ei itse ole kokenut. auttakaa miten selvityä elämään tämän kanssa on vienyt jo kaikki voimat.
91127
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

ole koskaan kokeiltu estolääkitystä? Ellei niin olisi varmasti enemmän kuin aiheellista kokeilla.

Äänestä
  • söin 2,5v kolmea erilaista lääkettä mut eipä ollu apua mistään. meni vaan pää enemmän kipeeksi ja olo oli väsynyt ja huimasi.

    Äänestä

  • kokeiltu kirjoitti:

    söin 2,5v kolmea erilaista lääkettä mut eipä ollu apua mistään. meni vaan pää enemmän kipeeksi ja olo oli väsynyt ja huimasi.

    Tuntuu oudolta kommentisi että kaikki on kokeiltu jos tosiaan on kokeiltu kolmea eri lääkettä. Kyllähän markkinoilla on paljon enemmän lääkkeitä kuin kolme erilaista. Minä vaihtaisin lääkäriä, jos ei apua muuten löydy.

    Äänestä

Mitä lääkettä käytät kohtauksiin?

"Riittävän iso" annos heti aluksi on tärkeää. Itse käytän Sumatriptan 50mg (joskus tuplana jos oikein paha) sekä samanaikaisesti Paracetamol 1000mg. Yleensä auttaa, mutta voi tulla uudelleen seuraavana päivänä. Tämä neurologin suositus.

Oma migreenini myös pahimmasta päästä. Kohtauksia 1-2 viikon välein, kesto tyyp. 3pv. Mies 47v.

Äänestä
  • maxalt rabitab tai migpriv jauhetta. mulla ei yleensä särkylääkkeet edes auta vaikka ottaa isonkin annoksen eikä vatsa enää kestä lääkkeitä.

    Äänestä

Mene ensin lääkäriin ja varmista että kyseessä on migreeni. Lääkkeitä kyllä löytyy esim, Miranax, Imigran ja Zomig...itse käytän tätä jälkimmäistä. Itse käytän myös päivittäin erästä verenpainelääkettä joka on todettu auttavan ja ennaltaehkäisevän migreeniä ja tämä on kohdallani ollut melko tehokas. Jotkut tulehdussärkylääkkeetkin auttavat joillakin migreeniin. Ja vaikka tämä kuulostaa hullulta niin B-vitamiinilääkkeet voivat myös ennaltaehkäistä tai ainakin lieventää migreenikohtauksia...kokemusta on. Jos lääkkeitä ei ole saatavilla niin pieni apu on sekin että laita pakastehernepussi ohuen pyyhkeen sisälle ja pidä sitä ohimollasi/pahimmalla särkykohdalla..kyllä tämäkin konsti helpottaa.

Äänestä

Paha migreenikohtaus vaikuttaa usein myös vatsaan ja suolistoon niin että imeytymistä ei tapahdu. Näissä tapauksissa suun kautta otettavista lääkkeistä ei ole mitään apua. Imeytymistä edistävä lääkitys voi kuitenkin auttaa lääkettä imeytymään. Vaikeissa migreenikohtauksissa kannattaa harkita myös ruiskeena annettavaa lääkitystä. Joissakin tapauksissa ruiske auttaa muutamassa minuutissa.

Myös asperiini toimii imeytymistä edistävänä lääkityksenä ja sitä kannattaa kokeilla jos vaan lääkkeet sopivat yhdessä käytettäväksi.

Minulta jäi migreeni lähes kokonaan pois kun laihdutin lähes kaksikymmentä kiloa.

Äänestä

Minulle löytyi apu, kun joku asiaa tunteva suositteli yhdistelmää Panadol Zap ja tulehduskipulääke. Panadolia kaksi ja toista yksi tabletti. Ainoastaan auraan tuo ei auta, mutta itse särkyä ei tule.
Hermot oli mennä, kun ei auttavaa lääkitystä tahtonut löytyä millään. Ei auttanut esto- eikä täsmälääkkeet.

Äänestä
  • hei! Mitä tulehdudkipilääkettä otat panadol zapin kanssa? mullakaan ei täsmälääkkeet eikä estolääkitys auta...taidan kokeilla tätä..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


migreenistä???? kirjoitti:

Kärsin todella vaikeasta migreenistä joka ilmaantuu kuukautisten aikaan kestää yleensä viikonverran ennenkuin toipua. lääkkeet eivät auta koska pitäisi tietää minuutin tarkkuudella milloin ottaa kohtaus lääke ettei mene niin pahaksi ettei ne toimi ei nekyllä toimi muutenkaan.Perheeseeni tämä vaikuttaa todella paljon kun makaan viikon sängynpohjalla ja mieheni hoitaa sekä minua että lapsia. vaikuttaa pahasti jo suhteeseen ja työelämään. mut kukaan ei tiedä millaista on kärsiä migreenistä jos ei itse ole kokenut. auttakaa miten selvityä elämään tämän kanssa on vienyt jo kaikki voimat.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu