Ostin n. 2 kk sitten uuden Primeran ja otin siihen samalla myös tuon Defan hälyttimen. Hälytin hälyyttää vähän milloin sattuu, enkä ole löytänyt mitään järkevää syytä hälytyksiin. Useimmiten hälytys tulee ehkä n. 5 min sen jälkeen kun olen lukinnut auton ja joskus ei ole mitään liikennettä tai muita kulkijoita edes auton lähellä (työpaikan aidan sisäpuolella illalla, kun ei ole muita duunareita töissä). Välillä nuo hälytykset lakkasivat pariksi viikoksi, mutta tänäänkin hälyytti kaks' kertaa. Pari kertaa hälytys on tapahtunut monta tuntia ajon jälkeen. Hälytyksen syynä näyttäisi olevan mikroaaltotutka. Onko muilla samanlaisia kokemuksia? Tiedän, että laitteen herkkyyttä voi säätää ja aion sen tarkistuttaa, mutta mietin myös, että olisikohan asennuksessa mahdollisesti tullut joku pieni kömmähdys.
Defan hälytin
omituinen
7513
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Veikkaisin asennusvirhettä tutkapuolella tai sitten virtapuolella tapahtuu jotain virran kulutusta.
Siinä muistaakseni on akkuvirran seuranta. Voisko Primerassa olla joku juttu mikä kuluttaa virtaa välillä, vaikka auto seisoo?
Niin, mietin itsekin tuota virtapuolta, voihan siellä olla joku johto ehkä vähän huonosti liitetty ja se ajoittain on irti. Pitääpä alkaa selvittämään. Onhan siinä Primerassa myös sellainen ominaisuus, että sisävalot sammuvat vasta hetken päästä, joka myös voisi aihettaa hälytyksen, tosin se ei selitä niitä hälytyksiä, jotka ovat tulleet tuntien päästä, mutta nämä toiset hälytykset voisivatkin johtua jostain muusta syystä esim. puusta pudonnut käpy tai jotain. Mutta jälkimmäiset hälytykset eivät minua vaivaakaan, koska eihän niitä oo sattunut kuin pari kertaa ja nekin siis ehkä aivan oikeasta syystä. Pitääpä alkaa seuraamaan tuota sisävaloa.
Olet ilmeisesti tarkistanut hälytyksen jälkeen, mikä anturi hälytyksen laukaisi? Hälytyksen jälkeen ledin nopeiden vilkautusten määrä kertoo hälytyksen aiheuttajan, sisätutkalla 8 väläytystä.
Väärien hälytysten syynä on useimmiten liian herkäksi säädetty sisätutka. Tehtaan oletusarvokin on usein liian herkkä, eivätkä useat asentajat tarkista ohjeiden mukaisesti sisätutkan laukaisuherkkyyttä.
Herkkyyden säätö tapahtuu virta-avaimen ja kaukosäätimen avulla. Säädön voi tehdä itsekin, mutta ohjeet ovat sen verran monihyväiset, että en jaksaisi niitä tähän alkaa kopioida. Helpoiten homma hoituu asennuksen tehneellä pajalla.
tulee käyttöohjekirja, jossa selitetään sisätutkan säätäminen muitakin hyödyllisiä toimintoja. Säätö on helppo tehdä itsekkin.
Saithan hällärin mukana ohjekirjan ja pin-koodi kortin. Jos et saanut niin alappa kysellä asennuksen suorittaneesta liikkeestä.
Ohjekirjaa en saanut, mutta se koodi tuli kai seuraavalla viikolla postissa.
Turhia hälyytyksiä,osa heti kun hälytin lähti päälle,parhaimmillaan 3 samana päivänä ja sit taas 2 kuukautta hiljaa.
Kävin valittamassa asentajalle ja siirtivät sisätutkan toiseen paikkaan herkyyssäätöä muuttamatta ja ongelmat loppui siihen.
Oliko kyseessä ehkä sama asentaja. Mulla laitettiin tuo hälytin Raision Autokeskuksessa (auto on Primera Traveller). Ja yksi anturi on takana vasemmalla turvavyön vieressä ja johdot tulevat sieltä turvavyön aukosta. Se anturi tuskin edes tunnistaa mitään liikettä auton edestäkään, kun on niin matalallakin. Netistä, kun katselin, niin näyttäisi siltä, että oikea paikka olisi siellä katossa edessä, jos se sitten on tuo anturi.