Heips!
Miten teillä on todettu nielurisasyöpä...onko otettu magneetti vai ct vai mitä ensin????????
Miten teillä on todettu nielurisasyöpä...onko otettu magneetti vai ct vai mitä ensin????????
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
on imusolmukesyöpään kuuluvaa. Nielurisat kuuluvat ihmisen immunologiseenjärjestelmään ja siten ovat osa imusolukkeiden verkostoa. Nielurisasyöpä on siis imusolmukesyöpiinkuluva. Ja kuten Duodecimsi sivuilla kuvaillaan "Imusolmukesyöpä alkaa nimensä mukaisesti imusolmukkeista tai muissa elimissä sijaitsevasta imukudoksesta. Sairaus ilmenee useimmiten suurentuneina imusolmukkeina, jotka tuntuvat kivuttomina patteina kaulalla, kainaloissa tai nivustaipeissa. Sairaus voi alkaa myös syvällä vatsan alueella ja rintaontelossa olevista imusolmukkeista tai muiden elinten imukudoksesta, jolloin ne näkyvät vain kuvantamistutkimusten (kaikututkimus, tietokonekerroskuvaus ja magneettikuvaus) avulla. Lopullinen diagnoosi tehdään imusolmukenäytteen mikroskooppisen tutkimuksen perusteella.
Imusolmukesyöpää on kahta päätyyppiä: Hodgkinin tauti, joka usein ilmenee nuorilla aikuisilla ja johon Suomessa sairastuu runsaat sata henkeä vuodessa. Muita imusolmukesyöpiä eli non-Hodgkin-lymfoomia todetaan runsas tuhat vuodessa. Niihin sairastuneiden keski-ikä on 60 vuotta, mutta sairaus voi puhjeta myös nuoremmalla iällä.
Hodgkinin taudissa potilaat ovat imusolmukkeiden suurentumista lukuun ottamatta usein muuten oireettomia. Osalla esiintyy kuumetta, yöhikoilua ja laihtumista. Hoitona käytetään useita solusalpaajia yhtä aikaa ja usein niiden lisäksi sädehoitoa. Hoito tehoaa hyvin, sillä alle 60-vuotiaista tautiin kuolee kymmenen vuoden kuluessa vain kaksi kymmenestä.
Muissa imusolmukesyövissä oireet ovat moninaisempia, sillä tauti voi ilmetä imusolmukkeiden lisäksi eri elimissä, esimerkiksi mahalaukussa, iholla, luuytimessä tai aivoissa. Yleisoireina voi olla yöhikoilua, kuumetta ja laihtumista."
Lieneekö sinulla jo todettu nielurisasyöpä vai epäiletkö vain itse? Minulla otettiin ensin kaulalla olevasta patista ohutneulanäyte (etäpesäke), mikä ei antanut oikeaa tulosta. Vasta monen kuukauden jälkeen otettiin uusi ohutneulanäyte, magneettikuva ja näytepala nielusta.Nämä kaikki antoivat saman tuloksen. Siitä seurasi iso leikkaus ja sädehoidot. Nyt käyn kontrolleissa ja elän normaalisti.