Luin henkilötietolaista, että jos potilastieto on vanhentunut, tai se on tarpeeton, saa sen poistattaa rekisteristä. Missä ajassa tuollainen tieto vanhenee?
Potilastiedoista
kysymys..
9485
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
sama asia!
Ja vielä ihmettelen sitä, että terv.kesk.nähdään mitä olen keskustellut miel.terv. toimistossa (siis yhteenveto käydyistä keskusteluista)!
http://pre20031103.stm.fi/suomi/pao/julkaisut/potilasopas/asetussuomi.pdf
Käytännössä se säilytysaika vaihtelee sen mukaan miten on työvoimaa käytössä arkistohommiin, kun vanhentuneiden tietojen erottelu hävitettäväksi on pitkälti käsityötä.
Kiitos, eli periaatteessa tiedot säilyvät koko loppuiän ja vähän ylikin.
Missä on potilaan oikeudet? Entä jos jokin merkintä aiheuttaa potilaalle henkisiä kärsimyksiä ja on kaikintavoin tarpeeton tieto jatkon kannalta?
Mitä voin tehdä? Luulisi että minunkin ääntäni pitäisi kuunnella, ovathan ne minun tietojani!
Tuntuu, ettei enää uskalla käyttää kohta ollenkaan sairaanhoitopalveluja.
oliko niin, että minulla on oikeus pyytää tarkistettavaksi potilasasiakirjani?
Jokaisella on oikeus nähdä asiakirjansa, korjauttaa niitä tarvittaessa ja nähdä myös henkilöt, jotka ovat niitä katsoneet (uteliaisuuttaan). Laitat kirjallisen pyynnön potilas arkistoon, niin lähettävät sinulle ilmaiseksi kopiot KAIKISTA papereistasi niin halutessasi.
Minua kiinnostaa se, onko omia tarpeettomia potilasarkistoja oikeus poistattaa kokonaan. Ja mitä tapahtuu, jos muutat muualle? Siirtyvätkö KAIKKI paperit mukana? Onko potilaalla yleensä oikeus päättää, missä paperit sijaitsevat, jos niiden on pakko jossain olla?
anteeksi tietämättömyyteni, mutta mistä löytäisin paikkakuntani potilasarkiston osoitteen?
Jos ei löydy luettelosta, soita sairaalaan ja kysy joko suoraan arkiston osoitetta tai sitten potilasasiamiehen numeroa, jolta saat yksityiskohtaisempaa tietoa.
Suomessa ei ole vielä keskitettyä potilastietojen arkistoa. Sellainen on tulossa Kelaan. Omat tiedot pitää tarkistaa jokaisesta hoitopaikasta erikseen.
oli tekstitv:s että tulevaisuudessa - ehkä jo kolmen vuoden päästä - jokainen voi lukea omat potilastietonsa omalta tietokonepäätteeltään.
Hieno juttu jos/kun toteutuu. Tietenkin tulee henk.kohtainen salasana, jolla pääsee omiin potilas/sairaustietoihin.