Tuli tosi ikävä loppu tälle keväälle... Kaveri sai epilepsiakohtauksen ja muuttu ihan siniseksi ja tärisi. Sen äiti tajus soittaa ambulanssin, kun ei ollu ihan normaalii.
Mä menin huoneesta pois ja tuntu ettei ambulanssi koskaan tuu. Sit ne ambulanssimiehet laitto semmosen laitteen ja mun kaverin ruumis pomppas pari kertaa. Olin ihan paniikissa ja lähdin kotiin. En oikein muista kaikkea.
Tänään kaverin äiti soitti ja sano että mun kaveri oli kuollut! Kaamee sokki mulle! Paras kaveri! Mä en voi vaan uskoa tätä!
Enempää en jaksa mut en voi nukkuakaan...
Mä menin huoneesta pois ja tuntu ettei ambulanssi koskaan tuu. Sit ne ambulanssimiehet laitto semmosen laitteen ja mun kaverin ruumis pomppas pari kertaa. Olin ihan paniikissa ja lähdin kotiin. En oikein muista kaikkea.
Tänään kaverin äiti soitti ja sano että mun kaveri oli kuollut! Kaamee sokki mulle! Paras kaveri! Mä en voi vaan uskoa tätä!
Enempää en jaksa mut en voi nukkuakaan...
Vastaukset 69
Vanhimmat
Osanottoni, vaikka kuulostaakin typerältä. En varmasti osaa kuvitellakaan, kuinka kauhealta sinusta tuntuu. *halaus*
Siis tarkoitin, että "osanottoni" kuulostaa typerältä ja tyhjältä kommentilta, EI sinun juttusi! Anteeksi epäselvä ilmaisu.
eloon, vaikka tuskin se sua nyt lohduttaa.
tuo mitä kerroit on todella kamalaa koettavaa.
Mutta koska se on nyt sulle, ja välillisesti kaikille meillekin totta, sun pitää saada itsellesi apua, että pääset tapahtuneesta eteenpäin.
Hyvä kun kerroit täällä, mutta toivottavasti sulla on ihan liveihmisiä, edes yksi, jolle kertoa, ja joka vaikka valvoo sun kanssasi.
Enenpää en pysty tässä nyt neuvomaan,koska en tiedä sinusta muuta kuin että olet kaverisi menettänyt järkyttävällä tavalla.
Onko tällaisesta edes mitään apua. Älä jää yksin.
*kunpa ylettyisin auttamaan sinua!! *
Olen todella pahoillani, koita jaksaa! Menetin parhaan kaverini vähän samalla tavalla vajaa pari vuotta sitten. Hänellä oli epilepsia. Yhtenä päivänä kaverini sisko soitti minulle töihin ja kertoi, että kaverini oli löydetty kotoa kuolleena. Hän oli saanut ilmeisesti pitkittyneen kohtauksen ja tukehtunut omaan sänkyynsä.
Hän kulkee aina mukanani.
Lämpimät osanottoni.
Tosi kamalaa. Minä itse sain reilu kuukausi sit kohtauksen töissä. Olin muuttunut ihan siniseksi ja jäykäksi. Ambulanssi henkilökunta saanut kuitenkin elvytettyä.
4vrk teholla sumussa.
Oli ollut työkavereillekova paikka.
On sitä jälkeenpäin miettinyt kuinka lähellä se lähtö oli. Mut sain vielä tämän jatkoajan.
Koita saada tukea läheisiltäsi, älä jää yksin.Voimia sinulle.
Muistathan kuitenkin pitää itsestäsi huolta
ja et olisi mitään voinut tehdä.
Älä ainakaan itseäsi ala syyllistämään.
Puhumalla läheistesi kanssa,
pääset ajan kanssa suruajasta ohi.
Älä jää yksin.
Voimia sinulle !
Osanottoni suruusi.
Äidilläni oli myös epilepsia. Helmikuussa sain soiton äitini miesystävältä, että äitini oli yllättäen kuollut. Mitään muuta syytä kuin epilepsia ei löytynyt. Ei vain meinaa käsittää tätä, koska äitini oli saanut useita kohtauksia vuosien varrella. Kuinka tämä sitten oli niin erilainen, että siihen kuoli??
Elämässä tapahtuu paljon käsittämättömiä asioita. Joitakin vain on niin paljon vaikeampia hyväksyä.
No voi hyvänen aika, sensuuri poistettu täysin asiallinen kysymys.
kysymyksesi on edes ilmestynyt tänne palstalle.
Joskus on esiintynyt häiriöitä ja omiakaan tekstejä ei ole näkynyt, ennenkuin on sen toiseen kertaan kirjoittanut ja muistanut laittaa otsikkoon yhden pisteen lisää.
Laitahan uusiksi.
Sekin kävi mielessä, tai sekin että laitoinkohan varmasti tänne sen kysymyksen vai lähetinkö edes ennen selaimen sulkemista :)
koskaan voi olla minustakaan varma :/
??????
Ei enään ajankohtainen...
Tzemppiä.
Oliko kohtaus varmasti EPILEPSIAkohtaus eikä vain EPILEPTINENkohtaus?? Tommosen jälkimmäisen voi saada kuka vaan, mut epilepsiakohtauksen voi saada vasta kun tauti on todettu.
Mä oon tarttenu lähes joka kerta happinaamarin ku oon saanu kohtauksen..
mahtaa olla, oliko epilepsia todettu vai ei. Lopputulos on ihan sama, eikä jossittelemallakaan muuta tilannetta kovin olleellisesti.
Pahoitteluni.
sydämmeen,nii et tappaa varoittamatta,raju suolakramppi, mikä sen laukaisi,oliko hermostokasvaimia t:¤¤¤¤¤¤¤¤¤timantti¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤
:,(
tota sun käyntikorttia, joka nytkin näkyy niin tiedetään, että feikkaaja käyttää *** näitä.
Tee ilmoitus.
Vai että TIRNANTTIMIES olet.Miksi matkit ja herjaat timanttimiestä....
... Käyn täälä lukemassa, kommentoimassa ja kuuntelemassa mistä puhutaan. Minunkin mielestäni on ennen kaikkea mautonta juuri tämän jutun kohdalla käyttäytyä noin. Jos on ihmisiä, joille on huvia lukea epilepsiaa sairastavien ihmisten ajatuksia ja tässä kohtaa sanoisin suhtautua suruun ja meitä satuttavaan asiaan herjalla niin kyseinen nimimerkki: Leiki jossain toisella hiekkalaatikolla, meille tämä on elämää!
pyrstötähdellä on aina pyrstönsä,joka kauniina yössä loistaa,ja jotkut ei nämmästä pidä sen ihanasta loisteesta
tänne kaikenmoista huuhkajaa aina eksyy huhuilemaan,juu siinähä melskaavat,aito on kuiteski aina aito
itseensä pitää valvoa,jaa kun on terveitä jaksoja,nii ollaa onnellisia
mut ei oo reilua ja sä saat kaikki
haukut jos se mokailee jotain sun piikkiin.
itseäsi niskasta kiinni ja teet ilmoituksen
noille palstan pitäjille.
Toi on tosi törkeetä, lueppa sen Tirnanttimiehen
käyntikortti, yök!
Hyvä ettei yrjö lentänyt ja sä saat kaiken piikkiisi. Mä en edes huomannut sitä nimen eroa,
kun nopasti luin. Ilman muuta oletin,
että lukee Timanttimies.
Muillakin palstoilla on valitettu
miten Timanttimies häiriköi,
joten nyt alat tekoihin.
Pidä puolesi !
Käsittääkseni Timanttimies on itsekin ollut ronski kirjoituksissaan, joten saanut omista kirjoituksistaan reaktioita. Fakta: Timanttimies oli se mies, joka on ainoa palstalla ja pitää kuvaa esillä! Sellaista minä ainakin arvostan tiettyyn rajaan saakka.
Ainiin... epilepsiasta pitää keskustella. Menee taas aiheen vierestä.
joo täs runsas vuosi sitte mun koneelle tunkeuduttiin jaa mun nikki kaapattiin,joo samalla nikillä kirjotti sekä mä ja sit se kaappari,oli siinä hommaa puhdistaa suoraan windowsin sisältä sitä kaapparia pois,joo nää on pikkutekijöitä
pärjätään
mulle.
Sorry, oli pakko laittaa.
Kukaan ei voi omistaa nimimerkkiään ja nimimerkkinä saa käyttää vaikka toisen henkilön nimeä. Se on nimimerkki eikä nimi!
Piste.
saa mun puolesta mennäkkin.
Ei toi ole reilua, laita itsesi
Timanttimiehen asemaan .
Tuskin tykkäisit, kun täällä ja
eri palstoilla 3 Hugoa kirjoittelisi
rivoja ja kukaan ei tietäisi ootko
se sinä,
joka et jaksanut kirjautua vai
joku muu Hugo ?
Oikeastaan piti sanoa, että kai sitä voi vaikka kirjoittaa Tarja Halosena juttuja, mutta mielestäni juuri tähän aiheeseen katsottuna on aika mautonta pilailla toisen nimimerkin kustannuksella aika vakavasta aiheesta. Mielestäni juuri epilepsia palstalla ihmiset oikeasti kirjoittavat sisältään tulevista tunteista ja aroistakin asioista. Tuskin kukaan on kiinnostunut jonkun kesken kasvuisen herjauksista tai näyttää se ainakin minua kiinnostavan sen verran, että kirjoitan nytkin, että kasva aikuiseksi ja katso peiliin.
mua,kowin on tuulista t:¤¤¤¤¤¤¤
mut teksti on originaalia t:¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤
hiirellä, niin sisäänkirjautuu.
t:¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤
jos vinkki ei kelvannut:(
Kyllä täällä ihan hyvin voidaan hiukan rönsyillä aiheen vierestä, kunhan kirjoitellaan siivosti.
Noiden nimimerkkien rekisteröinnissä voi tietty käyttää jotain väliviivaa tai pistettä. Se tuntuu äkkiseltään samalta nimeltä, vaikka kyseessä oliskin ihan joku muu.
Enpä kirjoittele pidempää. Täällähän jossain toisen aiheen alla valitettiin sitä, että näistä keskusteluista ei saa mitään irti kun on niin
paljon roskaa välissä :)
Kyllä sen erotti, jos tarkkaan luki. Jos tarkkaan olet lukenut timanttimiehen viestejä, niin onhan ne olleet ala-arvoisia.
Itse olen voinut syyllistyä samaan ja Sauvatar, et ole itsekään todellakaan ollut missään nimessä ollenkaan asiallinen aina.
Helpompi näin. Sitäpaitsi pitää siinä salasanat muistaa.
Teksti on ollut hyvin asiallisia. Eriasia, että onkko aina asiasta ja se ei varmasti haittaa ketään?
Anna selaimelle lupa muistaa salasanat ja kirjautuessasi selain täyttää nimimerkin ja salasanan paikat.
Tarkoitinkin sitä, että jotkut lukijat eivät ole tykänneet ihan kaikesta. Aikaisemmassa ketjussa joku "Sairaan tytön äiti" oli ainakin pettynyt.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conference=3000000000000011&posting=22000000016811323
suruvalitteluviestini on poistettu silloin kun muitakin viestejä katosi täältä.Viestini oli hyvin asiallinen, otin osaa aloittajan suruun.
Joten uusiksi;syvä osanottoni ystäväsi kuolemasta.:(
Ja pidä hyvää huolta itsestäsi!
Jaksamista.
mut hellettä pitää,on kuuma päiwä t:¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤
liikaa noihin virustorjunta-ohjelmiin t:¤¤¤¤¤¤¤¤¤
ei voi tehdä ja ainakin tietää
kuka siellä on.
sulla jos on virustorjunta niin se
kyllä pitää vai etkö ole meidän
aito Timanttimies ?
olla aina asiallinen ;)
Johtuen lääkityksen väsyttävyydestä ja masennuksesta,
kuten on ehkä johtunut sinullakin.
http://koti.mbnet.fi/pattaya1/spywareblaster.htm
Mutta varmasti olen välillä väsynyt ja vittuuntunut. Masennustakin on varmasti ja voimattomuutta, mutta tietääkseni lähes kaikilla on. Vaikea suhteuttaa, koska iän myötä muuttuu asiat.
Hieno ilma!
Kaivarissa ja en voi laittaa kenkiä jalkaani,
joten hipsin varpasilleen ulkona.
Tarkkana täytyy olla, kun löytyy paljon lasinsiruja.
Tänään taas nukuttanut paljon,
kun eilen sain raittiin ilman myrkytyksen ;)
Kaivarin konserttia varmaan tarkoitat tai sitten et. Mitä sä vanhus siellä teit?:D.
Kwan'ista ym... hyvästä musasta.
Tapasin tuttuja siellä ja nautin auringosta,
sekä eväistä ;)
Silmän ruokaa oli myös paljon ;)))
Nuorihan Sinä vielä olet.
Silmänruokaa Kwan?;) En sanoisi, mutta Sauvatar sanoo... tosin tarkoittaa niitä Kauppatorin salskeita nuoria miehiä, joita itse en koskaan näe, kun keskityn katselemaan naisia tiukoissa farkuissa ja etenkin lyhyissä minihameissaan. Mutta oikeasti ei Kaivariin kehtaisi mennä, ellei tulisi Shakira uudestaan. Hän on HOT!
siellä teinien keskellä ?
Kwan nyt ei ole silmänruokaani,
mut osaa ne laulaa ja hyvin.
Kaivarissa oli hyvä meno ja meininki,
olisitte olleet siellä.
Mä en mitään teinejä kato, hyi sua Hugo !
Joku raja nyt sentään.
Käyhän siellä nyt mua paljon vanhempiakin
enkä mä nyt suakaan paljoa vanhempi ole ;)
Mä oon teini ikäsestä siellä käynyt ja
tuun jatkossakin käymään.
nuorrun vielä vuosia sellaista on meininki ;)
eläkeläisenä nuo teinien jutut enää jaksa innostaa:(:))))
Olet minun idolini!
Toi on vale, koska en häiriköi mutta olen mitä olen.
onhan se Sami ja Sarni melko lähellä toisia ja kummatki ovat nimiä.
nyt ihan Eläkeläiseks ;)
Otahan Pappa rennosti ja naatiskele
ja oisit sen emännän ottanut mukaan
vai vanheniko sekin sun eläkkeelle menon myötä ?
En mäkään joka päivä jaksa kovaa musiikkia kuunnella, mut tavaksi on tullut,
kun nuoret kotona kuuntelee ja
onneksi hiljemmalla.
Elvis on ihana ;)
et kuitenkaan sairasta Epiä.
kullaki t:¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤
käyvät t:¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤
musta t:¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤
Aito on aina Aito,
Revi siitä! Yök !
älylliseen keskusteluun ?
Toisaalta en ihmettele...
Huomasin, että olen kirjoittanut tämän koskettavan viestisi alle kaikkea muuta. Toivottavasti surutyö on käynnissä ja voit vaikka ajatella, että hän on taivaassa ja ei hänen enää tarvitse elää heikkona, vaikka olikin kaltaisiasi kavereita, jotka välittivät aidosti.
Suruvalittelut.