Kävin lääkärillä pyytämässä kilpparikokeita ja kovien perustelujen jälkeen pääsinkin. Nyt odotellaan tuloksia.. Tässä oireet mitä mulla on:väsymys, olen väsynyt aina, nukuin sitten 4 tai 14 tuntia, saamattomuus, usein kipeä olo, lämpö kuitenkin alhainen, sydämen tykytystä, varsinkin nukkumaan mennessä,nukun levottomasti, palelua, talvella en viihdy ulkona ollenkaan, silti hikoilen ihan kamalasti koko ajan, kädet ja jalat kylmät, kasvot kalpeat,silmän ympärykset turvoksissa aamuisin, iho kuiva, silti finnejä, kynnet ja hiukset hauraat, liman tunnetta kurkussa, paino nousee pikkuhiljaa, vatsa turvoksissa usein, erikoisia kolotuksia ympäri kehoa, joskus huimaa ym ym. Mutta silti kuukautiseni tulevat kuin kellon mukaan, eikä suvussani ole kilpirauhassairauksia. Onko näiden oireiden perusteella mahdollista että olisi kuitenkin vajaatoimintaa? Oikeasti toivoisin, että arvoni olisivat koholla. Mutta entä jos eivät ole ja oireeni ovat tällaiset, miten elämä jatkuu.. pitääkö vaan sietää oireita?
kommentteja
kaivataan
171787
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
kysymyksesi; eli kun sinulla ei ole KAIKKIA mahdollisia vajaatoiminnan oireita niin ajattelit sitten että vajaatoiminta olisi epätodennäköistä?
Itselläni oli yksi ainoa oire, valtava hiuskato, menin lääkäriin joka automaattisesti passitti kilpirauhaskokeisiin (lienekö päässyt sitten sitten helposti kun menin suoraan yksityiselle, tiedä häntä..). No, löytyihän sieltä vajaatoiminta, TSH oli 5.8
Lähisuvussani tai oikeastaan aika kauaskin katsottuna olen ainut joka sairastaa vajaatoimintaa, eli ei sitä tarvitse suvusta löytyä, kyllä siihen voi sairastua ilman sukurasitettakin.
En ala arvailemaan tilannettasi sen kummosemmin, siellähän se sitten kokeista selviää, mutta vajaatoimintaisen oireilistalta tuo listasi kuulostaa.
Ja jos arvot ovat ok (mitä kaikkia sinulta otettiin?), sitten pitää tutkia lisää jos oireet jatkuvat edelleen.
Ei pidä sietää oireita, jokuhan niiden takana on ja se pitäisi saada selville.
Tsh ja t4-v otettiin. Kovin sain lääkärille perustella miksi haluan kokeisiin. Ja kun kerroin oireistani, lääkäri sanoi ettei se vajaatoiminnalta kuulosta. Ja sanoi että jos kokeiden tulokset ovat normaalit, niin ei tässä sitten ole mitään tehtävissä/tutkittavissa. Sitä tässä vaan pelkään, että kun oireeni ovat laajat ja jos silti verikokeet on ok, niin mitäs sitten? Täytyykö kärsiä vaan?
jostain muualta! Ettei vaan olisi asumisterveysongelmia. Kuulostat aivan meikäläiseltä, joka asui tietämättään asunnossa, jossa piileviä kosteusvauriosta. Siistiä, puhdasta ja kuivaa oli, mutta valveutunut terveystarkastaja löysi kuin löysikin ja juuri kuvaamiesi oireiden perusteella, joita mulla oli, piilevän ja pienen patterivuodon, joka oli kastattanut muovimaton alle mm. sädesientä. Kannattais ehkä katsoa ympärilleen....
Voi kakka mikä lääkäri!? EI tarvitse tutkia vai? Minkä takia se on opiskellu lääkäriksi?? Kysypä siltä?
...> Minkä takia se on opiskellu lääkäriksi??
Kuinka yleistä se on, että ne POTILAIDEN ongelmat olisuvat etusijalla, kun lääkäriksi ruvetaan opiskelemaan?
Muitakin vaikuttumia on kosolti!
jos tämä ei ota oireitasi vakavissaan,eikä lähetä jatkotutkimuksiin jos nuo otetut arvot ovat ns. normaalirajoissa (terv.keskuksessako kävit?).
Suosittelen kääntymään yksityisen sektorin puoleeen jos terv.keskuksessa ei asiaa oteta vakavissaan.
Olipas harvinaisen "tietämätön" lekuri, listasi on kuin suoraan oppikirjasta, kohdasta kilpirauhasen vajaatoiminta. Toki oireiden takana voi olla muutakin, mutta oli mitä oli, se on tutkittava ja hoidettava!
Ei tarvitse kärsiä, vaihdat sitten lääkäriä, pyydät labravastaukset itsellesi.
kun lääkäri sanoi, etteivät oireeni kuulosta vajaatoiminnan oireilta. En kyllä kaikkia noita oireita muistanut siellä luetella (olis pitänyt kirjoittaa paperille).Itsestäkin tuntuu jo, että olen ihan vainoharhainen, mutta oikeasti minulla on nuo kaikki oireet. Huomenna sitten kuulen vastaukset. Oikeasti toivon, että ne olisivat koholla ja saisin lääkityksen. Olisi ihanaa päästä elämään normaalia elämää, eikä elämä vain lipuisi ohi väsyneenä.
No eipä mun terveyskeskuslääkäri tajunnut mitään oireista, väitti esim. ettei väsymys ole oire.
No niin, eilen sain kokeiden tulokset. TSH 3.8 ja T4-V 13. Eli siis normaaleissa rajoissa. Olen siis kai vaan kuvitellut kaikki oireet?? Millaisia arvoja teillä muilla on ollut?
Oma TSH:n ylärajani on 1, eli oireita tulee jos nousee yli. Täällä on monessa viestissä puhuttu näistä keskimääräisistä arvoista. On sanottu että normaali on 0,2-2,5. Minusta sinun pitäisi saada lääkitys. Vaihda lääkäriä, jos ei tuo nykyinen ymmärrä mistä on kyse. Ota tulospaperi mukaan ja mene yksityiselle, siellä ymmärretään paremmin, kun leipä on kiinni siitä että potilaita käy.
Voit sitten toki jatkossa käydä kontrollissa ja reseptin uusinnassa terveyskeskuksessa.
T4-V olikin 12 eikä 13. Viitearvot ovat nykyään tsh:ssa 0,4-4 ja t4-v:ssä 9-21 (joissain sairaanhoitopiireissä 12-21). En tiedä mistä vaihtelut johtuvat.
oma arvoni oli 12.
Viitearvoista viis.
Tarkoitan sitä että ne ovat hyvin yksilöllisiä, eivätkä labrojen viitearvot ole laki. Jos oireita on ja arvot on ne mitkä on, niin kannattaisi kokeilla lääkitystä eli pyytää ns. koelääkitys.
jos l´koelääkitys tuntu uautttavan, sitten vaan jatketaan.
Miten se menikään noin sekavaksi
"jos l´koelääkitys tuntu uautttavan, sitten vaan jatketaan."
Piti olla: "Jos koelääkitys tuntuu auttavan, sitten vaan jatketaan."
Reilu vuosi sitten olin sairaslomallakin samanlaisten oireiden takia kuin sinulla. Pitkän taistelun jälkeen sain lähetteen sisätautipolille. Kilpirauhasvasta-aineet oli korkeimmat mahdolliset ja kilppari ultrassa poikkeava, ja löytyipä kyhmykin jota nyt seurataan puolen vuoden välein. Lääkitys aloitettiin ja joka noston jälkeen on olo parantunut. Kaikki oireet ei oo hävinny ja nyt epäillään et olis joku muu autoimmuunisairaus ton kilpparin lisäksi. On kuulemma aika tavallista että noita sairauksii on useempi päälekkäin. Mutta siihen lamaannuttavaan väsymykseen tyroksiini on auttanut tosi hyvin. Terveiden ihmisten tsh-arvot on yhden molemmin puolin. Sun arvot ei oo ok. Älä anna periksi, varaudu pitkään "taisteluun". Jostakin luin että joutuu käymään keskimäärin 10 lääkäriä läpi, ennen kuin saa avun lievään, mutta vaikeita oireita aiheuttavaan vajaatoimintaan.
mä niin monta lääkäriä edes löydän? Kannattaisko seuraavaksi kokeilla työterveyslääkäriä (joka ei varmaan tiedä mitään) vai mennä yksityiselle? Mitä tahoja sen jälkeen? Terveyskeskuksessakaan ei oikeen oo mahdollista mennä muille lääkäreille kuin omalääkärille. Olen sellainen, etten kyllä helpolla oireitani valittele, ja kaikki oireeni ovat tainneet tulla pikkuhiljaa. Olen vaan luullut, että kaikki on muka ihan normaalia. Mutta nyt alkaa riittää tää ainainen väsymys sun muut oireet. Olisi kiva jos jaksaisi elää täysillä! Pelkään vaan etten osaa pitää puoliani, kun näillä oireilla helposti leimataan luulosairaaksi, masentuneeksi tms.
omakin kokemus on sellainen, ja tätä palstaa pari vuotta luettuani olen huomannut että se on pikemmin sääntö kuin poikkeus.
Mutta sisua vaan, käy ensin työterveyslääkärillä, jos ei apua tule, mene sitten yksityiselle.