Avasin nimimerkki Äimän käen kirjoituksen, ja sain koneeseen niin hankalan viruksen että koko päivän työni tuhoutuivat ja sotkun selvittämiseen meni kaksi tuntia. Älkää avatko sitä linkkiä.
Viruksia
ärsyttää
191045
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Tommosille ainoa oikea ratkaisu on ripustaa ne p*räsuolesta lihakoukkuun!
..viranomaistahoa mihin voisi ilmoittaa noista virustenlevittäjistä? Suomi24:llä on niiden IP:t tallessa, siitä on sitten helppo jaella sakkoja. Heh. Rikos ei kannata.
Mäkin olen joskus tehnyt rikosilmoituksen toistuvasta mobiilimainonnasta ja se kannatti. By the way, mäkin avasin sen äimän käen kirjoituksen ja se alko lähettään sähköposteja. Tai yritti, mutta mulla ei ollut onneksi Outlookissa toimivaa tiliä. Eikä F-Secure löytänyt virusta. Itse asiassa mulla olis pitänyt olla aktiivinen torjunta päällä, mutta miksi Outlook kuitenkin aktivoitui (kunnes tyssäsi siihen, ettei saanut yhteyttä... tosin yritti uudelleen ja uudelleen). En tiedä mitä tein, että sain Outlookin jotenkin kuriin.
Viruslinkin laittaminen keskustelupalstoille on Suomen lain mukaan yksikäsitteisesti rikollinen ja rngaistava teko. Niistä kannattaa aina nostaa juttu.
-Ilmoita asiasta ylläpidolle ja MUISTA mainita, että ottavat ehdottomasti ip-osoitteen muistiin, koska teet asiasta poliisijutun
-Tee asiasta tutkintapyyntö poliisille ja ilmoita vaativasi tekijälle rangaistusta
-Jos tuollaisen linkin laittaja saadaan kiinni, hän on ilman muuta korvausvastuussa sinulle lisäksi hänen tietokoneensa tuomitaan rikoksentekovälineenä menetetyksi valtiolle tulee sakot
Vaikka on aamu,kiukku ei ole laantunut. Kiitos kaikille neuvoista, taidanpa todella tehdä sen. Arvoisa Äimän käki: rikos ei kannata!
Se samperin viruslinkki sai olla täällä ikuisuuden. Tein siitä jo eilen päivällä ilmoituksen ylläpitoon ja silti sama viesti linkki oli täällä vielä puolen yön jälkeen.
Millaisia toimenpiteitä tuon viruksen kanssa pitäisi tehdä? Olen ajanut virustorjunnat ja vakoojanpoisto-ohjelmat läpi, tyhjentänyt selaimen ja antanut uhrilahjoja koneelle. Mitään ei tunnu löytyvän, mutta silti on pieni pelko takapuolessa, että jäikö sitä törkyä johonkin...
Mutta miksi ihmeessä ylläpito ei reagoinut aikaisemmin?
Eli mitään ei löytynyt, vaikka Outlook alkoi heräillä..... Ja sitä paitsi F-Securen pitäisi hälyttää jo ennalta. Mikä ihme se mahto oikein olla? Pieni pelko perseessä joo.... Jos joku tekee rikosilmoituksen, niin kertokoon mulle niin voin yhtyä siihen kirjoittamalla nimeni. oon sama kuin nimimerkki ".. .poliisille".
Kun menin klikkaamaan linkin auki, vaikka järki sanoo, että kaikkea ei tarvitse klikata. Siinä vaiheessa kukaan ei ollut vielä edes varoittanut siitä sonnasta. Vaikka linkkien availut ovatkin meidän itsemme vastuulla on minusta ylläpito kuitenkin velvollinen poistamaan mokoman linkin mahdollisimman pian.
Kyllä se outlook minullakin riehaantui, mutta en käytä kyseistä postia, ja sain tilanteen aika nopsaan rauhoittumaan.
Olen todella vihainen
- itselleni, kun menin avaamaan kyseisen linkin
- ylläpidolle, joka ei poistanut linkkiä heti vaan antoi sen olla täällä puoli vuorokautta että muutkin varmasti pääsivät nauttimaan tästä
- tuon linkin postaajalle, jolle varmasti monella muullakin olisi sana sanottavanaan
outlook riehaantui mutta mitään viruksia ei löytynyt.
Kyseinen virus tekee omat tepposensa Windowsille ja ennemmin tai myöhemmin alkaa näkyä aiemmista Windowseista tuttua sinistä ruutua kun systeemi tilttaa.
Kannattaa nyt jo palauttaa Windows systeeminpalautuksella samaan tilaan kuin se oli ennen linkin klikkaamista.
Näin välttää tulevaisuuden ongelmat.
Kolmessa asiakaskoneessa jo tuon olen korjannut palauttamalla systeemin.
Mahtaako nuo kakarat tajuta ollenkaan, että ihmiset saattavat tehdä töitä ja viettää vapaa-aikaansa samalla koneella ja vahingot saattava tolla isotkin....ja lasku sen mukainen.
Yhtä tapausta olin just oikeudessa todistamassa keväällä. Linkin levittelijä (ja epäilty sivun tekijä) sai maksettavaa tuhansia euroja jo pelkästään koneiden putsauksesta syntyneistä työpalkoista. Ei muuten pojan isä ilahtunut ollenkaan loppusumman kuultuaan...oli siellä oikeudessa poikansa tukena.
Kiitti vinkistä!
Minkä niminen virus siitä Äimän Käen sittemmin poistetusta linkista oikein iski?
Toivottavasti tämä kyseinen käkikin pääsee oikeuden eteen jonain päivänä vastaamaan tekosistaan.
En tiedä sen nimeä, en ole ajanpuuteen vuoksi tutkinut sitä niin tarkkaan, koska sieltä ei varsinaisesti näytä tarttuvan koneelle mitään.
Ainakaan yhdelläkään asiakkaalla jolta sen olen korjannut, kyse ei ole ollut siitä etteivätkö virustietokannat ja -suojaus olisi olleet ajantasalla. Ohjelmistot eivät vain ole tunnistaneet ja estäneet tuota. (Kahdella ollut Norton, yhdellä F-Secure)
Asiakaskoneilla ongelmat on tulleet nimenomaan siitä, että Windows on kaatunut sen pöpön takia, ei niinkään sen takia, että jotain olisi tarttunut. Esim. kahdesta koneesta on win32k.sys mennyt kaatumisen yhteydessa "rikki" ja herjaa siitä sinisellä ruudulla satunnaisesti. Kyseessä ovat 24/7 päällä olevat koneet ja niissä kaatumista tapahtui vähintään kerran vuorokaudesta, tahdin ollessa koko ajan tihenevä.
Tosin huomenna pitäisi mennä yhteen paikkaan, jossa Outlook Express vielä buuttaamisen jälkeenkin yrittää lähetellä jotain eteenpäin, sekä meilinä että news-ryhmiin, joten tuntuisi että siihen koneeseen on oikeasti tarttunutkin jotain.
Eka asiakas oli ensin alkuun aika vaitonainen, mutta myönsi lopuksi, että ongelma oli peräisin nimenomaan tästä keskustelusta (Itseasiassa juuri niin löysin koko tämän keskustelun. Linkki oli ollut täällä jo aiemmin, ennen Äimän Käen postausta, ja silloin tänne uteliaisuuttani tulin, kun sen jälkiä korjailin)
Palautus auttoi, on auttanut toistaiseksi kaikkiin tämän aiheuttamiin. Tosin olen vain kolme niitä korjannut. En tiedä mikä tilanne on yleisesti. Seuraava askelhan olisi sitten Windowsin uudelleenasenus, mutta näyttäis että tämä ei sitä vaadi.
Minäkin tein systeeminpalautuksen jo ennen vihjettäsi, mutta kiitos siitä silti (lohduttaa).
Toimii siis WindowsXP:ssä ja tiedoksi muillekin:
-- Control Panel
-- Performance and Maintenance
--(vasemmasta ylänurkasta) System Restore
-- Next (valittuna ylin kohta)
-- sitten valitset aiemman ajankohdan (Windows ehdottaa jotakin kalenterista)
Jos joku tekee rikosilmoituksen, niin mielelläni minäkin allekirjoitan sen. Laita tähän viestiä...
Minullakin samoin Outlook yritti lähetellä, jopa systeemin palautuksen (system restore) jälkeen. Kunnes sitten poistin Outlookinkin. Sitten laitoin Outlookin takaisin. Senkin jäkeen se yrittää ottaa yhteyttä, mutta en tiedä, yrittääkö se yhteyttä sen virusohjelman vuoksi vai muuten (kun olen amatööri). Nyt kun laitoin Outlookin offline-tilaan, se ei ainakaan yritä enää.
Eli minä olen sellainen, jolla kaikki F-Securet ja palomuurit järeästi kunnossa. Onnettomana vaan avasin linkin katsomatta, että lopussa oli .org ja avasin vielä InternetExplorerilla. Olisinpa avannut edes MozillaFirefoxilla, koska siinä on luullakseni päällä sellainen tarkastus, että Firefox kysyy, haluutko tosiaan avata ohjelman....
Ei ainakaan minulla Tulikettu kysynyt mitään...
Joo, tuo tulee läpi Firefoxistakin, joten jos oli IE käytössä, niin ei kannata syytellä itseään. Yhtälailla tulee läpi Firefoxista. :(
Osaatko neuvoa, miten IE:ssa ja tuliketussa (Firefox) saa määriteltyä päälle toiminnon, jossa selain kysyy ensin, oletko järjissäsi ja todella haluat avata linkin tyrkyttämän ohjelman...?
Kiitos jo etukäteen, jos osaat neuvoa ja neuvot. :)
Firefoxissa Työkalut->Asetukset->Sisältö. Ota pois päältä Java ja Javascript. Varmista että sinulla on rasti ruudussa "Varoita teemojen ja laajennusten asennuksesta".
Noilla pitäs pärjätä. Mahdollisesti saatat haluta kieltää myös ponnahdusikkunat. Se säädetään samassa ruudussa.
IE:sta pois päältä ActiveX ja komentosarjat. Tai ainakin niin, että se kysyy erikseen niistä joka kerta.
Varmin tapa tuohon on kieltää kokonaan molemmat ja sitten lisätä varmat, usein käytetyt sivut Luotettavien sivustojen listaan. HUOM: Siellä listässa on jostain syystä oletuksena https-sivut, eikä sinne pääse lisäämään tavallisia sivustoja. Tuo kierretään niin, että otetaan rasti pois ruudusta, joka on englanniksi "Require server verification (https:) for all sites in this zone". Rasti löytyy samasta ruudusta, josta luotettavia sivustoja lisätään.
http://www.virustorjunta.net/index.php