Mitä mieltä olette osaomistusasunnoista?
Onko kannattava valinta?
Niiden hyvät ja huonot puolet?
Onko kannattava valinta?
Niiden hyvät ja huonot puolet?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
ei ole koska maksat suurta vuokraa ja voit sitten 10 v kuluttua ostaa sen alkuperäisellä hinnalla,en ymmärrä kuka tyhmä tämän asumismuodon on keksinyt! miksi maksat 10 vuotta vuokraa kun siinä ajasa voit jopa pienemmän asunnon maksaa kokonaan omaksi.Mutta eihän näitä ole enää rakennettu vuosiin.
Me asuimme parisen vuotta osaomistusasunnossa saadaksemme kasaan käsirahan ihan omaan kämppään. Eli otimme lainaa tuon osaomistusmaksun verran (isompaan lainaan ei olisi sillä hetkellä ollut mahdollisuutta, eikä siis myöskään käsirahaa kalliseen kämppään). Parissa vuodessa makseltiin sitten laina pois, ja a vot, meillä oli sitten käsiraha omistusasuntoon. Teimme jopa hieman voittoa, sillä kahdessa vuodessa asumiskustannusindeksi (jonka mukaan osaomistusasunnon jälleenmyyntihinta lasketaan) oli noussut muutamalla sadalla eurolla.
Toki tuon käsirahan ehkä olisi voinut säästää muutenkin, mutta meillä muutto osaomistusasuntoon tuossa vaiheessa kuitenkin nosti asumisen tasoa (sauna, parveke jne) ja koimme sen hyväksi vaihtoehdoksi.
Huonoja puolia... no kallista ehkä pidemmän päälle, mutta meillä ei ollutkaan missään vaiheessa tarkoitusta asuntoa vuosikausia pitää ja/ tai ostaa itsellemme.
velaton hinta 2006 150000e {3h k s khh},maksoimme 15000e joten velkaa 135000e.vastike 2006 700e,2009 860e.3-vuotta mennyt velka lyhentynyt n.5000e.EI MITÄÄN JÄRKEE!!!!! osaomistus ihanuus.. ei mene montaa vuotta kun on oma koti maksettu..