Kauhea sota menossa taas seropien ja rotukoirien paremmuudesta. Eikös vaan hoidettaisi kaikki omia koria. Oma seropini on minulla kaikki kaikessa ja hoidan sen hyvin, vaikka olenkin rahaton kakkosluokan kansalainen(opiskelija), niin jossain ketjussa joku sanoikin ja olen ylpeä siitä!
Mikä tämä mollaaminen on?
serop1
18920
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
riitaa haastamaan, vaikka on oma osionsakin heille !
Tappelisivat siellä keskenään !
Nosta silmiäsi hiukan ylemmäs, ellei se jopa tunnu niin hirveä raskaalta ettet jaksa!
Olet tässä: Suomi24 > Keskustelu > Lemmikit > Koiramaiset pulinat
KOIRAMAISET PULINAT. Olisi kuules ihan eriasia, jos siinä lukisi: ROTUKOITAMAISET PULINAT.
Ymmärrätkö? Vai eikö aivosi toimi vieläkään?
Opettele ensin kirjoittamaan. Eihän tuosta tekstistäsi ota pääpirukaan selvää !
Ei edes google tunne tuota sanaa ! rotukoitamaiset?
Oletpas tosi outo !
kakkosluokan kansalaiseksi sanonut. Lähinnä täällä on se sama juupas eipäs juttu menossa ja yksi kaksi fanaatikkoa joita kutsuin seropirasisteiksi. Jos lukisit tarkkaan olisit sen huomannut. Myös sen sanoin ja sanon uudelleen, usei näille fanaatikoille kun tulee se ensimmäinen paperillinen rotukoira loppuu fanaattisuus kuin seinään. Yksikään rotukoirapuolelta ei syyllistynyt seropien mollaamiseen.
Joku nimetönhän tuolla herjas, että sekarotusen hommaa vain akkkosluokan kansalainen. Ja minä olen ylpeä kakkosluokan kansalaienn sitten :) Fanaattisuus on kyllä pahasta :P Minulla itselläni on ollut puhdasrotuinen ketteri ja nyt tämä seropi. Minä en aina ymmärrä tuota mollaamista kummin pän vaan. Ikävä kyllä olen törmänyt rotukoira puolen "kasvattajaan" joka mollas seropit tyäsin, mutta onneksi nitä on harvassa. En ymmärrä miksi rotukoiria mollataan :/ Ehkä sitten kateudesta.
Mutta nyt antaa korialle poronluuta ja antaa ylimääräiset rapsutuket :) Käykää ensin korian kanssa lenkillä jos hermot tuntuu menevän keskustelupalstalla...
Minulla on molemmat. 13,5v terve seropivanhus ja 4v rotukoira, jonka lääkärikuluihin uponnut todella paljon rahaa, ennenkuin saatiin ruokinta kohdalleen (allergiaa). Seropi taas voi syödä ja syö mitävaan ja on aina ollut terve.
En edelleenkään tee eroa seropin tai rotuloiran välillä. Molemmilla harrastetaan, vanhus tosin siirtyy eläkkeelle. En pidä koiraa titteleiden takia vaan rakkaana kaverina. Niin luulen monien ihmisten tekevän. Enkä usko, että fanaattisuudesta on kyse, jos rakkaintaan puolustaa.
Kannattaisiko perustaa tänne koirat-osioon ohan oma sekarotuiset- palsta niin vältyttäisiin näiltä riidoilta, niitä on jo täälä ihan tarpeeksi..
Mikseivät pysy siellä !
Jos ei seropin omistajan passaa olla koiramaisissa pulinoissa, niin merkinnee sitä, että koira-arvonimeä ei sekarotuiset saa enää käyttää?
Tääkö olikin "rotukoiramaiset pulinat"? Mielestäni tuolla lukee selvästi että "koiramaiset pulinat". Menepäs itse sinne "rotukoiramaisiin pulinoihin", jos sellainen palsta jossain on.
Kannattaisikohan sun nyt vaan pulista omias vaikka ihan itsekses, eikä tänne laittaa noita typeryyksiäsi. Tämä on ihan avoin keskustelu/pulinapalsta rotuun tai roduttomuuteen katsomatta. Sinäkin voisit mennä ikäistesi kanssa leikkimään ja jättää tämän palstan aikuisille!!
Minun mielipide asiasta on se, että kaikki koirat on yhtä hyviä, rotuun tai monirotuisuuteen katsomatta. Ja sitten asia on niin, että eräisiin koira-harrastuksiin osallistuminen vaatii rotukoiran, kuten "viralliset" näyttelyt, erilaiset kokeet jne. Näistä kiinnostuneelle ei ole vaihto-ehtoa, vaan heidän on hankittava rotukoira voidakseen harrastaa. Seropit on aivan yhtä hyviä ja niidenkin kanssa voi harrastaa myös "virallisesti" esim. tokoa, agilitya. Kaikkea muutakin tietenkin, tosin vain omaksi ja koiran iloksi, mutta hyvä niin monelle. Ainoat koirat, joita boikotoin, niiden oman hyvinvoinnin takia, on muutamat ylijalostetut rodut, esim. rodut, jotka eivät enää pysty normaalisti lisääntymään=synnytykset tehtävä järjestään sektiona, hampaat ei mahdu suuhun, silmät muljahtaa päästä, hengitys hankalaa, liikuminen vaivalloista, rodut joissa 50% synnynnäinen sydänvika. Näitä rotuja en itse hankkisi, vaikkei minulla tietenkään mitään itse niitä koira-yksilöitä vastaan tietenkään ole. Näitä rotuja voisi ihmiset olla hankkimatta, niin kauan kun niiden jalostus ei ole terveellä pohjalla.
En minä nähnyt mitään mollaamista, lähinnä puhe oli tutkimustuloksista, jotka osoittivat seropien olevan terveempiä ja pitkäikäisempiä kuin rotukoirat. Eihän sitä tarvitse silti mollaamisena ottaa? Minä ainakin pidän kaikista koirista, oli rotu mikä hyvänsä, tai roduttomuus. Mielestäni, jos yksisilmäisesti tykkää vain ja ainoastaan yhden rotuisista koirista, ei ole oikeasti eläinrakas ollenkaan.
on sitä mieltä että ei tykkää seropeista, mielestäni kyse on ollut siitä että toiset ei sekarotuista koiraa hankkisi. Eihän se tarkoita että ei niistä tykkää. Ja kaikillahan on se oma suosikkirotu, se taas ei tarkoita että henkilö ei tykkäisi mistään muusta rodusta.
Minäkin pidän kaikaista koirista rotuun katsomatta, mutta luulen etten koskaan tule ottamaan muuta kuin mäyräkoiraa =).
Itse olen kyllä nähnyt moneen kertaan koirapuistoissa ihmisiä jotka tuhahtelevat muiden koirille, ja ovat niiiin sen oman puolesta, että... Sama juttu oli hakutreeneissä, hyvä kun ei suursnautserin omistaja silmille tullut oman erinomaisuutensa kanssa... Ja en siis tehnyt/sanonut mitään erikoista, minulla vaan oli eri rotuinen koira!
osittain totta, ku ollaan oltu harjottelemassa pk-jälkeä tai hakua niin kaveri on ollu siellä tanskandogginsa kans, niin on katottu vähän kieroon että mitä se TUO tekee pk harkoissa
on niitä idioottejakin mutta ne onkin oma luokkansa. Lähinnä tarkoitin tuolla kommentillani (että kaikki varmasti tykkäävät sekarotuisista) tällä palstalla vierailevia ihmisiä.
olenko nyt missannut jotain..tai no en ole ehtinyt pahemmin lukea viestejä täällä.
Mutta siis samaa mieltä,hoidetaan kaikki omat koiramme hyvin ja rakkaudella,oli sitten puhdas tai ei puhdas!
Itellä on sekä puhdas että coctaili,molemmat todella rakkaita ja ainutlaatuisia!! :)