yksinäisissä jokin vika

miksi ajatellaan, että ihmisessä täytyy olla jokin VIKA jos on yksin?? tällaisiin kommentteihin ja kysymyksiin tällä palstalla törmää.

en ole ujo, en ruma, enkä veemäinen. silti yksin, ilman kumppania ja ystäviä! ja voin sanoa, että minussa ei ole mikään vikana, olen aivan tavallinen, normaali ihminen, joka ei vain ole onnistunut löytämään mistään kumppania, eikä pystynyt luomaan kestäviä ja todellisia ystävyyssuhteita.

loukkaavaa kun ihmiset vihjailevat ja kyselevät suoraan tällä palstalla, että onkohan teissä joku vika, kun olette yksin. tuollaisten keskusteluiden lukemisen pohjalta pelottaa entistä enemmän tunnustaa kenellekkään olevansa YKSIN, koska on näköjään yleistä ajatella, että yksinäisyys aiheutuu jostakin huonosta ominaisuudesta, mikä minussa on!!

yksinäisyys ei johdu mistään VIASTA vaan siihen voi oikeasti olla todellisia, muita syitä, kuin VIKA MINUSSA!!!!
141472
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Aivan niin. Täydellinenhän meistä ei ole kukaan, joskin nuo kyselijät ovat. Tunnen varsin v*ttumaisia ihmisiä, joilla on kuitenkin laaja kaveripiiri. Älkää nyt sanoko, että tuossahan se vika, sillä en todellakaan ole ainoa sitä mieltä. Yleensä yksin ovat hiljaiset ihmiset, onko se sitten vika? Esimerkiksi se huutava tiuskiva asiakkaidenkin inhoama ex-työkaverini viettää ihan reipasta sosiaalista elämää, tosin kaveripiiri on samantyylistä. Esim. narsisteilla on usein paljon kavereita.

Äänestä
  • Itse olen aina ollut ujo joten en ole osannut kehittää mitään valtavaa sosiaalista verkkoa. Yläasteen jälkeen alkoi tämä nykyinen yksinäisyys muotoutumaan kun kaverin menivät omille teilleen, melkoisen kauas. Kun opiskelen koulussa, jossa ei ole mitään tiettyä, pysyvää ryhmää tai luokkaa niin eipä siinä niitä kunnollisia tuttavuuksia synny ollenkaan.

    Äänestä

Lainaan tämän ketjun aiempaa kirjoittajaa: "Esim. narsisteilla on usein paljon kavereita".

Itse olen samaa mieltä... Kaikki on kiinni yritteliäisyydestä ja änkeämisestä, ei ihmisen oikeasta persoonasta ollenkaan. Henkilö, joka väittää että epämiellyttävät (epäsosiaaliset) yksilöt jätetään heitteille, on täysin väärässä. Tiedän erään kaverini, joka on niin epäsosiaalinen ja toista ihmistä ymmärtämätön kuin vain voi olla! Koskaan en ole tähän mennessä nähnyt yhtä paskantärkeätä päällepuhujaa kuin hän on. Ei anna toiselle suunvuoroa keskustelussa kuin vaivaiset puoli lausetta ja heti jo huutaa päälle. Olen ihan laskenut, että puolikkaaseen lauseeseen ollaan usein päästy. Ja tuolla naisella (tuolla kaverillani siis) on jotain lähemmäs kymmenen muuta kaveria! Luulen, että hän ei pärjäisi vähemmällä kaverimäärällä, koska ihmiset eivät kestäisi olla hänen kanssaan kovin pitkään. Niinpä hän aina vaihteleekin niitä keiden kanssa on. Me kun olemme jo aikaihmisiä (parikymppisiä), niinpä harva viitsii kuitenkaan kieltäytyä ja sanoa hänelle että "Älä tule siihen puhumaan mulle". Ihmiset sietävät häntä vähän aikaa aina kerrallaan. Ja kavereitahan hänellä riittää, se on selvää.

Sanon sinulle siis, että ole täysin huoleti tuollaisilta uskomuksilta. Ihminen, joka tosissaan uskoo tuollaisiin väittämiin, on täysnuija eikä edes minkään tutustumisen arvoinen!

Äänestä
  • Kyllä se niin on, että mulkuilla on paljon ystäviä. Eräs entinen ystäväni oli todellinen perseennuolija, aivan uskomaton teeskentelijä. Kaikille piti olla niin helvetin mielin kielin. hänkään ei kuunnellut mitä muilla oli sanottavaa, tai itse asiassa, mitä MINULLA oli sanottavaa. Jos keskustelimme jostain asiasta minä, hän ja vielä joku muu niin hän usein keskeytti kun minä olisin sanonut jotain aivan kuin en olisi ollut paikalla. Uusia ystäviä hän saa tuosta vain, juuri sitä persettä nuolemalla ja nyt on vähän aikaa jonkun miehen kanssa asunut. Miten hän on senkin äijän itselleen saanut, ilmeisesti tällä kertaa nuollut hieman jotain muuta kuin takapuolta... No okei, oli huono vitsi. :)

    Äänestä

  • ällöt ihmiset kirjoitti:

    Kyllä se niin on, että mulkuilla on paljon ystäviä. Eräs entinen ystäväni oli todellinen perseennuolija, aivan uskomaton teeskentelijä. Kaikille piti olla niin helvetin mielin kielin. hänkään ei kuunnellut mitä muilla oli sanottavaa, tai itse asiassa, mitä MINULLA oli sanottavaa. Jos keskustelimme jostain asiasta minä, hän ja vielä joku muu niin hän usein keskeytti kun minä olisin sanonut jotain aivan kuin en olisi ollut paikalla. Uusia ystäviä hän saa tuosta vain, juuri sitä persettä nuolemalla ja nyt on vähän aikaa jonkun miehen kanssa asunut. Miten hän on senkin äijän itselleen saanut, ilmeisesti tällä kertaa nuollut hieman jotain muuta kuin takapuolta... No okei, oli huono vitsi. :)

    tuo viimeinen kommentti oli! >:)

    En usko sitä paitsi lainkaan, että se jää pelkäksi vitsiksi. Tuollaiset ihmiset, kuten hän, saavat mitä suurimmalla todennäköisyydellä hyväksikäyttäjät peräänsä.

    Äänestä

...ja tulee aina olemaan. Kaikki erilaisuus on syntiä ja kaikissa vähänkin erilaisissa on automaattisesti jotain vikaa.

Äänestä
  • Täälläkin eräs pohti, mitä vikaa minussa mahtaa olla, kun en asukkaan jossain perähikiällä kahden torpan kylässä, ja olen silti yksin.
    Toisen mielestä taas on ihan oikein, että olen yksin, kun en kerta ole kiinnostunut olemaan ystävä jollekkin vanhukselle.
    Sen siitä saa, kun avautuu.
    :(

    Äänestä

  • rumasielu kirjoitti:

    Täälläkin eräs pohti, mitä vikaa minussa mahtaa olla, kun en asukkaan jossain perähikiällä kahden torpan kylässä, ja olen silti yksin.
    Toisen mielestä taas on ihan oikein, että olen yksin, kun en kerta ole kiinnostunut olemaan ystävä jollekkin vanhukselle.
    Sen siitä saa, kun avautuu.
    :(

    Mainitsit jossaki ketjussa asuvas pikkukaupungissa ja kysyin sinun asuinpaikkakuntaa ja vastauksen saatuani vastasin että eihä tuo oo kovin pieni kaupunki.

    Seuraavassa lauseessa totesin ettei yksinäisyys taija olla kiinni paikkakunnasta. Tarkotin sillä vain sitä että asun ITSEkin kaupunkipaikkakunnalla ja olen silti yksinäinen! En siis tarkottanu että SINUSSA täytyy olla joku vika kun olet yksin kyseisellä paikkakunnalla!

    Jos tarkotat minua tuolla "eräällä pohtijalla", niin pahoittelen jos ilmaisin itseni epäselvästi tai loukkasin sinua!

    Terv.:Armas Koillismaalta

    Äänestä

  • rumasielu kirjoitti:

    Täälläkin eräs pohti, mitä vikaa minussa mahtaa olla, kun en asukkaan jossain perähikiällä kahden torpan kylässä, ja olen silti yksin.
    Toisen mielestä taas on ihan oikein, että olen yksin, kun en kerta ole kiinnostunut olemaan ystävä jollekkin vanhukselle.
    Sen siitä saa, kun avautuu.
    :(

    kysyessäni asuinpaikkaas, se paikkakunnan koko ei ollu asian ydin

    Äänestä

  • armas kirjoitti:

    Mainitsit jossaki ketjussa asuvas pikkukaupungissa ja kysyin sinun asuinpaikkakuntaa ja vastauksen saatuani vastasin että eihä tuo oo kovin pieni kaupunki.

    Seuraavassa lauseessa totesin ettei yksinäisyys taija olla kiinni paikkakunnasta. Tarkotin sillä vain sitä että asun ITSEkin kaupunkipaikkakunnalla ja olen silti yksinäinen! En siis tarkottanu että SINUSSA täytyy olla joku vika kun olet yksin kyseisellä paikkakunnalla!

    Jos tarkotat minua tuolla "eräällä pohtijalla", niin pahoittelen jos ilmaisin itseni epäselvästi tai loukkasin sinua!

    Terv.:Armas Koillismaalta

    Tuon jutun voi tulkita niin monella tapaa ja herkkänahkaisena otan asiat helposti itseeni ja tulkitsen ne sitten väärin. :/

    Ei kai se loppujen lopuksi olekaan kiinni paikkakunnasta, sillä olen asunut muillakin paikkakunnilla ja joka paikassa on ollut sama juttu.

    Ehkä tässä kaupungissa kyllästyttää vain ne hatarasti tuntemani ihmiset, jotka ovat osoittaneet minua kohtaan negatiivisia tunteita. Varmasti täälläkin on sellaisia ihmisiä, jotka hyväksyisivät minut sellaisena, kuin olen, mutta heihin en ole (vielä) tutustunut.

    Olen matkustellut jonkin verran myös ulkomailla ja sellaisissa todella suurissa kaupungeissa on kiva vain hukkua ihmisvilinään ja olla osa heitä tuntematta silti ketään. Silloin ei ahdista eikä ole yksinäinen olo, toisin kuin täällä ostosmatkalla lähi-siwaan.

    Äänestä

Vika on sitten luonteessasi jos et pysty kavereitasi pitämään.

Äänestä
  • ÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄLIÖ.


    Jokainen ihminen saa kavereita pidettyä, olisipa minkälainen luonteeltaan tahansa!

    Jos kirjoittajalle oli käynyt niin huono tuuri, ettei ollut törmännyt samanhenkisiin kuin itse on, niin eihän hän voi sille mitään.

    Kenenkään ihmisen ei pidä muuttua toisia varten. Ehkä juuri jonkun sarjamurhaajan tai pedofiilin pitää, mutta sen sijaan normaalin, tavallisen ihmisen EI. Kenenkään ei kuulu muotoutua toisen toiveiden mukaiseksi, sillä jokaisella ihmisellä on luonnostaan aivan ainutlaatuinen persoona. Jos ei joidenkin ihmisten välillä synkkaa, niin sitten ei olla vapaaehtoisesti tekemisissä, vaan etsitään joku sellainen jonka kanssa menisi paremmin. Jokaiselle on sellaisia olemassa. Mutta tuo kirjoittaja ei ole toistaiseksi vielä löytänyt ketään sellaista (kuten en esim. minäkään). Joten turha syyttää huonosta tuurista kenenkään perusluonnetta!!

    Äänestä

ei ole mitään vialla.

Äänestä

Oot ihan oikeassa. Yksinäisissä ihmisisssä ei välttämättä ole mitään vikaa. Olen tosin tavannu muutaman tyypin jotka ovat aina yksin, mutta se johtuu siitä (kun sivusta seurasin), että he olivat jonkinlaisia pyrkyreitä ja seuraantuppaantujia. Sinä et siltä todellakaan kuulosta, itse asiassa kuulostat aivan multa!

Tykkään välillä olla yksin, mutten tykkää olla yksinäinen (mikään seurapiirihiiri en ole ollenkaan). Paljon olen elämästäni ollut ilman ystäviä, ei vain löytynyt henkilöä, joka olisi ollut sen arvoinen.

Nykyään mulla on hyviä ystäviä, tosin olen silti yksinäinen, koska he asuvat kaikki vähintään 200 km:n päässä. Noh, syksyllä ainaki yks heistä lähenee ku koulut alkaa ni asutaan samalla paikkakunnalla, siihen tähdäten :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


???? kirjoitti:

miksi ajatellaan, että ihmisessä täytyy olla jokin VIKA jos on yksin?? tällaisiin kommentteihin ja kysymyksiin tällä palstalla törmää.

en ole ujo, en ruma, enkä veemäinen. silti yksin, ilman kumppania ja ystäviä! ja voin sanoa, että minussa ei ole mikään vikana, olen aivan tavallinen, normaali ihminen, joka ei vain ole onnistunut löytämään mistään kumppania, eikä pystynyt luomaan kestäviä ja todellisia ystävyyssuhteita.

loukkaavaa kun ihmiset vihjailevat ja kyselevät suoraan tällä palstalla, että onkohan teissä joku vika, kun olette yksin. tuollaisten keskusteluiden lukemisen pohjalta pelottaa entistä enemmän tunnustaa kenellekkään olevansa YKSIN, koska on näköjään yleistä ajatella, että yksinäisyys aiheutuu jostakin huonosta ominaisuudesta, mikä minussa on!!

yksinäisyys ei johdu mistään VIASTA vaan siihen voi oikeasti olla todellisia, muita syitä, kuin VIKA MINUSSA!!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu