Lapsen ruuan kustannus /pv?

Hei!

Muistelen jostain lukeneeni, että mitä lapsen ruoka maksaa/pv, tai siis mikä kulu sille lasketaan.

Tilanne on se, että minä yleensä pidän lapset luonani, mutta nyt tapaavat isäänsä. Isä ei osta lapsille muuta kuin ruuan, ei siis vaatteita tms, eikä maksa harrastuksia. Minusta minun pitää hyvittää hänelle elarissaan maksamat ruokakulut. Mitähän se summa oli, mustaisiko joku?
6722
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Hernekeittotölkki maksaa 59cnt ja maksalaatikko 1,19 näkkileipä pkt 2,38. Halvin margariini 59cnt, kaurahiutaleet 99cnt kilonpussi ja maitotölkki 63cnt. Mitä muuta lapsi kaipaa? Jos isä haluaa pröystäillä ja syöttää lapsille luxusta, se kai on hänen ongelmansa.

Ymmärsin, että viestisi oli provo kuten minunkin?

Äänestä
  • Siis ihan aikuisten oikeasti asiaa tiedustelen!

    Jossain elareiden laskentamallissa (excel-taulukko), jota täytetään, on osuus "ruokakulut". Tämän taulukon mukaan pystyy tarkkaan laskemaan elareita määritettäessä, harrastusten kustannuksen mukaanluettuna, mikä on oikea elarisumma.

    Mutta näyttää siltä, että enemmistö on sitä mieltä, ettei pelkkää ruokintaa tarvitse hyvittää. Tyydyn tähän ja toimin sen mukaisesti: en hyvitä exälle mitään.

    Kaiken kaikkiaan kysymykseni syy oli se, että haluan kaiken menevän ns. yleisen käytännön mukaan. Eipähän exä pääse sitten jälkikäteen valittamaan, että "olen ollut puolueellinen lasten asiassa". Pyydän anteeksi, jos kysymykseni oli niin idiootti, että se oli useiden mielestä provo. Olen uusi yh ja edessä on exän ensimmäinen pidempi tapaaminen lasten kanssa.

    Äänestä

hyvittää isälle ruokakuluja kun lapset ovat hänellä. muistaakseni vaikka lapset olisivat kolmasosankin kuusta isällään ei elatusmaksu pienene. sinähän kuitenkin asumiskuluissasi ja muissa maksat koko ajan lapsienkin osaa plus vaatteet, tavarat jne..

toki jos haluat voit antaa isälle ruokarahat mutta ei sinun tarvitse tehdä niin. isän kuuluu lapsia tavatessaan maksaa heidän ruokansa.

Äänestä
  • vastailu ei auta mitään. Näkeehän tuon nyt sokea reettakin, että provoilua tuo aloitus, järki käteen.

    Äänestä

ne lapset syö kun itelleenkin laittaa....

Mitään erikseen maksa - ainakaan että mainita tarvii.

Äänestä
  • Niin, mutta jos on taloudellinen, niin ei keitä perunaa enempää eikä kuluta esim. lihapullia enemmän kuin on tarve.
    Esim. keität 6 perunaa ja lämmität 15 lihapullaa.
    No niin, ruoka riittä yhdelle KOLMEKSI päiväksi mutta jos on kolme lasta syömässä niin eipä riitä kuin päiväksi. Ei ole varmaa että kaikkien ihmisten budjetti kestää tuollaista syöpöttelyä.
    Että se siitä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


yyhoo kirjoitti:

Hei!

Muistelen jostain lukeneeni, että mitä lapsen ruoka maksaa/pv, tai siis mikä kulu sille lasketaan.

Tilanne on se, että minä yleensä pidän lapset luonani, mutta nyt tapaavat isäänsä. Isä ei osta lapsille muuta kuin ruuan, ei siis vaatteita tms, eikä maksa harrastuksia. Minusta minun pitää hyvittää hänelle elarissaan maksamat ruokakulut. Mitähän se summa oli, mustaisiko joku?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu