Koko ajan saa lukea kun menkat on e-pillerien lopettamisen jälkeen epäsäännölliset ja jatkuvasti kysellään mikä siihen auttaa.. No, onko täällä ketään jolla olisi nyt säännölliset luomumenkat tuon kaiken jälkeen? Eli jouduitko ensin syömään jotain hormonilääkkeitä ja mikä auttoi? Kauanko meni että sai säännöllistettyä?? Alkoiko ovis normaalisti jne.. Kokemuksella haen vastauksia!!
Nyt erilaista..
asiaa!!!
5697
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Minä jätin pillerit pois 12v sitten...tyhjennys tuli lopettamisen jälkeen parinpäivän päästä ja luomuna kuukautiset alkoivat 5kk päästä...Lääkäri ei antanut mitään lääkkeitä vaikka kävin lääkärillä.Sanoi että keho kyllä itse tekee sen työn.Mutta tämähän on jo 12v sitten...Ehkäisynä sen jälkeen käytin kondomia.Nyt on vauvakuumetta ollut jo pari kuukautta ja nyt meinattiin alkaa yrittämään avokin kanssa...Ennestään meillä on kaksi lasta 6vuotta täyttävä poika ja 5 vuotta täyttävä tyttö...Ennen näitä päivänsäteitä on 2 keskenmenoa...Ovulaation tunnen kierron puolivälissä...Että kyllä se oviskin sieltä normaalisti tulee.Mutta ainahan kannattaa lääkäriltä kysyä jos joku asia mieltä painaa.Mutta toivottavasti tästä mun kirjoituksesta oli jotain apua.
Kyllä tuosta oli jo aika paljon iloa=) Lisää saa kertoa kokemuksistaan!! Itselläni nimittäin toinen tero-kuuri takana ja nyt odotan luomumenkkoja.. Eli jos eivät säännöllisty niin siirrän vauvakuumetta eteenpäin ja odotan kunnes kehoni hormonijärjestelmä lähtee toimiin. Siihen voi mennä kyllä kauan, mutta en enää usko noihin hormonihoitoihin!!
tulee säännöllisesti. Kierto 26 päivää. Menossa nyt 13/26. Pillereitä söin 10 vuotta. Lopetin vuodenvaihteessa. Tyhjennysvuoto tuli 3 päivää lopetuksesta ja sit luomumenkat alkoi 39 päivää tyhjennysvuodon alusta. Sen jälkeen kierto normalisoitui. Mutta ongelmalliseksi ovat tulleet menkat muuten. Ensin ne luomumenkat oli aika rajut pileerivuotoihin nähden. Näin meni 2 menkat.Sitten vuodon määrä väheni samaan mitä pillereillä ja nyt viime menkat olivat erittäin niukat (pikkihousun suojilla pärjäsi). Eli niukemmat kuin pillereillä. Raskautta epäilin, mutta tehdyt testit (toinen oli apteekin raskaustesti ja toinen oli Advance) ovat olleet negoja. Mistähän lienee kohdallani kysymys?
Olin käyttänyt pillereitä noin 1,5 vuotta kun lopetin niiden käytön. Ekat luomumenkat tuli n.5kk päästä. En käynyt sinä aikana lääkärillä tai muutenkaan stressannut asiasta, sillä järki sanoi että tottakai keho on sekaisin alkuun kun yrittää löytää taas sen hormonaalisen tasapainon. Sitten tuli vuoto ja seuraava kerto olikin 48 päivää. Sitten 32 ja sitä seuraavakin suht saman verran. Siitä kierrosta tulin myös raskaaksi. Eli aloin ovuloimaan siis myös ihan normaalisti.
Synnytyksen jälkeen noin kolmen kuukauden jälkeen kuukautiset alkoivat taas ja kierto on pysynyt n.28-32 päivässä.
atomikello! Jätin pillerit pois puolitoista vuotta sitten, ja sen jälkeen kierto on ollut täsmälleen 26 päivää, kerran yhden päivän myöhässä ja kerran yhden etuajassa. Ovulaatio on pilkulleen kp12. Ehdin käyttää pillereitä viitisen vuotta, ennen sitäkin oli säännöllistä mutta ei nyt ihan näin täsmällistä sentään.
Mutta lasta ei siltikään kuulu... Elokuussa olemme menossa tutkimuksiin.