No niin se on kesä taas ja eiköhän ole ikkunan eteen ilmestynyt verkko. Siinä killuin sellainen punertava-ruskea aika iso pitkäsäärinen hämähäkki, mitä lie lajia.
Syötän sitä kärpäsillä. Elävänä en saa kärpästä sen verkkoon mutta tapan kärpäsen ja kiikutan sen paperin päällä hämpin verkon päälle. Eiköhän pian hämähäkki suhahda jostain verkon uumenista tekemään kärpäsestä selvää. Silloin huomaa miten vikkeliä hämpit on vaikka ne yleensä vain kellottava paikoillaan.
Tuo ruokkiminen on ällöttävää vaikkakin mielenkiintoista enkä voi lopettaa sitä vaikka menee itseltä ruokahalu...periaatteessa inhoa nhämppyjä.
Hämähäkin seuraaminen
3
538
Vastaukset 3
- kake
Hämähäkki ottaa vain elävän hyönteisen verkosta, koska hämähäkki reagoi vaistomaisesti saalin aiheuttamiin verkon värähtelyihin. Kuollut kärpänen ei "lähetä" tietoa hämpille verkon värähtelyillä.
Olen joskus yrittänyt houkuttaa hämppiä kuolleen saaliin kimppuun värisyttämällä varovasti verkkoa heinällä, mutta eipä se oikein onnistu.
Kokeiluni mukaan pienet karviaispensasta syövät toukat eivät kelpaa ollenkaan hämyille, myöskään muurahaisia eivät juurikaan yritä ottaa.
Mun mielestä hämähäkit ovat hurmaavia, voin tuijottaa niiden puuhia tuntikausia.- tyttö.
Kyllä itse olen onnistunut huijaamaan hämpin kärpäsen kimppuun heiluttelemalla varovasti verkkioa. Mutta ehkä se oli tosi nälkäinen tai hullu hämis kun meni lankaan :)
- bööh
...muurahaiset syövät hämähäkin eikä hämähäkki muurahaisia?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid134847En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene43619Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi21558Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.110533Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal50525- 36522
- 41463
Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et33461Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää118438Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni22397