Hämähäkin seuraaminen

tyttö.

No niin se on kesä taas ja eiköhän ole ikkunan eteen ilmestynyt verkko. Siinä killuin sellainen punertava-ruskea aika iso pitkäsäärinen hämähäkki, mitä lie lajia.
Syötän sitä kärpäsillä. Elävänä en saa kärpästä sen verkkoon mutta tapan kärpäsen ja kiikutan sen paperin päällä hämpin verkon päälle. Eiköhän pian hämähäkki suhahda jostain verkon uumenista tekemään kärpäsestä selvää. Silloin huomaa miten vikkeliä hämpit on vaikka ne yleensä vain kellottava paikoillaan.
Tuo ruokkiminen on ällöttävää vaikkakin mielenkiintoista enkä voi lopettaa sitä vaikka menee itseltä ruokahalu...periaatteessa inhoa nhämppyjä.

3

538

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kake

      Hämähäkki ottaa vain elävän hyönteisen verkosta, koska hämähäkki reagoi vaistomaisesti saalin aiheuttamiin verkon värähtelyihin. Kuollut kärpänen ei "lähetä" tietoa hämpille verkon värähtelyillä.

      Olen joskus yrittänyt houkuttaa hämppiä kuolleen saaliin kimppuun värisyttämällä varovasti verkkoa heinällä, mutta eipä se oikein onnistu.

      Kokeiluni mukaan pienet karviaispensasta syövät toukat eivät kelpaa ollenkaan hämyille, myöskään muurahaisia eivät juurikaan yritä ottaa.

      Mun mielestä hämähäkit ovat hurmaavia, voin tuijottaa niiden puuhia tuntikausia.

      • tyttö.

        Kyllä itse olen onnistunut huijaamaan hämpin kärpäsen kimppuun heiluttelemalla varovasti verkkioa. Mutta ehkä se oli tosi nälkäinen tai hullu hämis kun meni lankaan :)


      • bööh

        ...muurahaiset syövät hämähäkin eikä hämähäkki muurahaisia?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      134
      847
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      43
      619
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      21
      558
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      110
      533
    5. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      525
    6. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      522
    7. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      41
      463
    8. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      33
      461
    9. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      438
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      22
      397
    Aihe