Tiedän että kummi tai vanhemmat yleensä ostavat ristin rippilahjaksi.
Olen kummi mutta minulla on ihan muita lahjasuunnitelmia. Pitäisikö ilmoittaa vanhemmille että ei ole aikomusta ostaa ristiä..... pettyykö nuori jos ei saa sitä ollenkaan?!?!?
Olen kummi mutta minulla on ihan muita lahjasuunnitelmia. Pitäisikö ilmoittaa vanhemmille että ei ole aikomusta ostaa ristiä..... pettyykö nuori jos ei saa sitä ollenkaan?!?!?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ilman muuta sinun pitää vanhemmille ilmoittaa ja ajoissa että ehtivät itse ostaa.
Rippilapsen puolesta en osaa sanoa pettyykö. Mutta hän voi tykätä kun saa lahjasi, että niin olikin parempi sillä äiti ja isä kumminkin osti ristin ja sinä toit jotain muuta mukavaa mitä ei oisi tullut jos olisit ostanut ristin.
Toivottavasti kaikesta, mutta tässä tapauksessa lahjoista, voi jutella kummipojan vanhempien kanssa. Kyllä se kuuluisi ripille pääsyn perinteisiin saada ja toivottasti myös pitää ristiä kaulassa. Monella miehellä risti saattaa olla ainut koru, jota he pitävät. Mutta tärkeää on tietysti löytää sellainen ns. trendikäs risti, joka olisi saajan mieleen. Tästä olisi hyvä jutella vanhempien kanssa ja ehkäpä he kokevatkin omaksi tehtäväkseen sen hankkimisen ja kummitäti "vapautuu" hankkimaan jotain muuta.
Minä en oikein ymmärrä, miksi jokaisen pitäisi saada risti, kun pääsee ripille. Itse en kyllä aikoinaan saanut, enkä muista että olisin ollut pettynyt tai että olisin edes kaivannut ristiä. Sain muunlaisia koruja kummeilta ja ne olivat mieleisiä. Nyt olen kyllä ostamassa ristikorua omalle kummilapselle, kun hän sitä nimenomaan toivoi. Olisin ehkä muuten ostanut jotain muuta korua.
meillä kumpikaan tytöistä ei ole halunnut omaa rippiristiä vaan ovat käyttäneet äidin vanhaa juhlissa ja niin kauan kuin on tuntunut tärkeältä. Kummityttöni taas oli sopinut mummonsa kanssa ristin ostosta joten hänellekkään emme ole hankkineet.
Et voi tietää ellet kysy kummilapseltasi
kannatta kysyä kummilapselta, toivooko hän ristiä. itse ilmoitin vanhemmilleni ja kummeille, etten ristiä halua enkä sitä myöskään saanut enkä ole sitä hetkeäkään kaivannut.
ebay.com tai google.com ja hakee kuvahaulla!! ja käyttää hakusanoina gold cross necklace tai silver cross necklace.
klikkailee ristin kuvista liikkeen sivuille ja monesta voi visalla tilata.
Valikoima USAssa laaja ja tulevat yleensä sieltä edullisia ja hyviä.