Kertokaapa, mitä kastejuhliin menijän sopii/pitää viedä lahjaksi? Kyse on vieraasta, joka ei ole kummi, vaan ihan tavallinen juhliin menijä, vauvan vanhempien ystävä, joka haluaa viedä jotain. Ehdotuksia!
kastejuhliin
mitä lahjaksi?
81687
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Esim lahjakortti lastentarv.liikkeeseen,tai vaikka esim hopeariipus maunmukaan.
Älä vie vauvanvaatteita(kok. om.)Mielestäni sopiva summa lahjaan on 10-20 e.
Ristiäiset ovat juhla, joihin voi osallistua ilman lahjaakin. Kummit voivat halutessaan antaa muistolahjan lapselle, mutta muuten lahjan antaminen on täysin vapaaehtoista. Eli ei ole pakko viedä mitään.
Mutta toki lahjan saa halutessaan viedä. Ja lahja voi olla ihan mitä tahansa vain itse haluaa antaa esim. lahjakortti. Kannattaa myös kysyä vanhemmilta, onko jotain toiveita.
Olimme ystävämme lapsen ristiäisissä, jossa oli lahjaksi tuotu lastenvaunuihin rekisterikilpi, jossa oli lapsen nimi ja syntymäaika. Aika kiva, ainakin erilainen. Ainoa ongelma lienee, jos vanhemmat eivät halua kertoa nimeä ennalta muille kuin kummeille.
Voi pyytää nimen suljetussa kirjekuoressa, jonka
antaa firmalle, joka tekee kaiverruksen ym. Näin lahjanantaja ei saa nimeä selville, mutta lahja pystytään tekemään. Sitten vain lahjapakettiin ennen kuin lahjanantaja tulee hakemaan lahjaa liikkeestä. Helppoa!
Tähän varmaan vanhemmat suostuvat.
Kummikin voi tehdä näin, jos lapsen nimen pysyminen salaisuutena on vanhemmista tärkeää.
(Mä en kyllä tajua tota taikauskoa.
Ei sovi mun kristilliseen maailmankatsomukseen.)
Tässä parit paketit, joita lapsemme ovat saaneet lahjaksi ja mielestäni olleet ne parhaat:
- vaippapaketteja ja pyllynpuhdistus pyyhkeitä
- sideharsoja
- itse kauniisti kirjailtu peitto
- päiväpeitto pinnasänkyyn
- unikaverit eli sellaiset pehmoiset enkelit
- pyyheliina
- valokuva-albumi
Toki he saivat myös kummeiltaan muistoksi jääviä esineitä, kuten kummilusikat ym. Mutta nuo yllä luetellut ovat tulleetkin muilta kuin kummeilta. Isovanhemmat sponsoroivat vaunujen ostoa rahallisesti.
Ei lahjan tarvitse olla mitenkään erikoinen, josta jää muisto. Esim. vaippoja kuluu tuhoton määrä pienellä vauvalla, joten oli ihan kivaa kun saatiin vaippoja lahjaksi (taloudellista helpotusta sekin!)
Itse vein siskonpojalleni kummilahjaksi tyynyliinan, johon olin maalannut lapsen nimen sekä syntymäpäivän ja pienen kuvan. Toiselle puolelle maalattiin meidän lasten kädenjäljet.
Olin juuri viime viikonloppuna ristiäisissä. Kummeilta taisi kaikilta lahjana olla jotain mihin oli kaiverrettu nimi ja syntymäaika ym. Muilta vierailta lahjana oli ainakin vaatteita, muumimuki, vauvakirja, seinäkello, pussilakanasetti, tuutulaulu cd-levy...
Yksi hyvä lahja voisi olla esim. Vauvakirja, johon voi sitten vauvan kasvaessa merkitä erilaisia tietoja kehityksestä. Niitä myydään kyllä ihan sillä nimellä...ja on myös edullisia.
Ei missään nimessä vauvakirjaa! Niitä tulee yleensä useita ja itse ainakin haluan ostaa mieluisen kirjan.