Kesäkuu alkoi ryypäten. Eilen en sitten enää ottanut ja kyllä oli kamala päivä ja vielä kamalampi viime yö. Nyt alkaa helpottamaan. Hyviä päätöksiä on hyvä tehdä ryyppäämisen jälkeen mut millä helvetillä mä saisin pidettyä tän olotilan.Parin päivän päästä sitä taas unohtaa mitä se liikajuominen saakaan aikaan. Ja taas saatetaan mennä. Miksi ihmisen pitää olla niin tyhmä että se unohtaa tai jättää sen periaatteessa niin itsesuojelevan olotilan joka ainakin itselläni on osa krapulaa. Krapulan hirveä varjopuoli on itselläni usein se että pitää silti saada tasottavaa. Ja tämä johtaa toisinaan ryyppyputkiin. Kunpa voisin hallita itseni vielä loppuviikosta. Mitäs kun se menojalka alkaa taas vipattamaan. Taas mennään tuttujen kavereiden kanssa tai sitten ei. Sekin vaihtoehto on todennäköinen että jäänkin himaan istumaan ja lipittämään viinaa ja unelmoimaan. Nauttimaan siitä maailman ihanimmista olosta jota se viina hetkeksi antaa. Kun se on ohi, ollaan taas samassa tilanteessa ja mietitään, pitäisikö lopettaa tai vähentää. Tehdään taas hyvät päätökset ja unohdetaan ne muutaman päivän päästä. En ole käynyt pohjalla mutta en kiellä mahdollisuutta alkavaan alkoholismiin. Vähän olen jo juopon elämää maistanut eikä se järin houkuttelevalta loppupeleissä tunnu. Toinen mikä mietityttää, jos lopettaisin, miten kaverini minuun suhtautuisivat ja ketä minulle jäisi kun kaikki ystäväni ovat ryyppykavereita. Teki mieli vaan kirjoittaa vaikka oli varmasti aika tutun kuulosta tekstiä monelle. Neuvojakin tietysti otan vastaan. Kiitos ja hyvää kesää. Ps. Kirjotin tän oikeesti selvinpäin.
Putken jälkeen
nyt selvinpäin
4628
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Niin kumpi on tärkeämpää? oma hyvin vointi vai se mitä kaverit ajattelee.Neuvoa en voi, mutta omasta kokemusesta voin sanoa.Että kun viina jää pois, niin on varmaa että elämään tulee paljon hyvää tilalle.Kun tota sun viestiä lukee,niin ei se viina enää tunnu sinulle paljoa antavan.Samanlaisessa tilanteessa olin minäkin aikanaan,ja ajattelin et mitä ne kaverit ajattelee.Nyt ne kaverit ajattelee linnassa kiertelee hoitolaitoksia, ja minä elän selvinpäin uusien ystävien kanssa.
Kätevästi saat lekurilta antabus reseptin. Ota joka aamu tabletti, niin se ainakin tasoittaa sitä tarvetta juoda. Nimittäin antabuksen kanssa tulee helevetin paska olo juodessa. Eikä sitä kannata edes kokeilla.
Pari kuukautta kun olet tipatta niin sitten voit tarkastella tilannettasi uudestaan.
Suosittelisin sinulle nyt muutaman kuukauden juomatta olemista.
Sen kun teet niin takaan, että ajattelet asioista ihan eri tavalla!! Ekat viikot tulee olemaan kaikkein vaikeampia. Ja viikonloput ovat pahoja! Mutta se selvä ja krapulaton sunnuntai palkitsee.
Sitten taas joskus voit ottaa sen pari saunajuomaa perjantaina ja katsoa onko se homma hanskassa.
Tuli paska olo syödessä anatbuksia.
Koko kroppa ihottumassa ja yöt meni raapiessa. Hullummaksi siitä tuli ku viinasta.
että elämä olisi yksinkertaista...Enpä ole kuullu, että pelkästä antabuksesta mitään isompia haittavaikutuksia tulisi....Viinan kanssa se on eri juttu.
Mut kaipa se on yksilöllistä
Äijä