YLÖSNOUSEMUKSESTA

Osiris-myytissä Horus kuvataan Osiriksen poikana. Hän syntyy kun Isis ja Neftys herättävät kuolleen Osiriksen henkiin, jonka seurauksena Isis tulee raskaaksi. Isis piiloutuu Sethiä Ala-Egyptin rämeille, jossa Isis synnyttää Osirikselle NEITSEELLISESTI Niilin suistossa pojan Horuksen. Kun Isis on Horuksen luona, Seth löytää Osiriksen ruumiin, paloittelee sen ja heittää palat ympäri Egyptiä.

Horus varttuu mieheksi, kohtaa Sethin taistelussa, jossa Horus menettää silmänsä ja Seth sukupuolielimensä.

Osiris herää henkiin, kun Horus palaa kertomaan voitostaan.

Herättyään kuolleista Osiris ei voi kuitenkaan jäädä hallitsemaan eläviä, vaan hän siirtyy Isiksen kanssa Lännen maahan tuomitsemaan ja hallitsemaan kuolleita.

Osiriksen palvonta oli laajaa, ja Osiriksen temppeleissä vietettiin vuosittain Osiris-juhlia Osiris-mysteerioineen. Pappien lisäksi YLÖSNOUSEMUSNÄYTELMÄÄN osallistui myös ammattinäyttelijöitä.

Osiris-mysteeriot levisivät Serapis-kultin mukana myös Roomaan ja Kreikkaan.

- Isistä ja Horusta esittäviä egyptiläisiä veistoksia on löydetty jopa Keski-Euroopan kristillisistä kirkoista muka Neitsyt Mariaa ja Jeesusta esittävinä.

Miltä tarinat tuntuvat kristitystä -kun nämä kovin tutun kuuloiset tarinat kerrottu ja kirjoitettu jo 3000 vuotta ennen kristusta ja raamattua ?

Kristityt sulkivat viimeisen Osiriksen temppelin vasta vuonna 527.

2

213

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kyyros

      Eipä sen kummempia ajatuksia tullut kuin zarathustralaisuudesta, mithralaisuudesta, orfilaisuudesta, gilgameshista, jne. Yksi tykkää äidistä ja toinen tyttärestä...

      • Jumala on

        Vain nimi vaihtuu.
        Mitä ahtaampi jumalakäsitys, sitä pikkusieluisempi henkilö on kyseessä!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      125
      1278
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      934
    3. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      95
      932
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      25
      887
    5. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      293
      770
    6. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      95
      748
    7. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      109
      656
    8. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      34
      648
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      50
      581
    10. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      134
      579
    Aihe