Miten hel... perk.... pestään ikkunat??? Pesin äsken valmilla kaupasta ostetulla pray ikkunanpesu liuoksella. Spräyäsin litkua ikkunaan ja pyykin ikkunarätillä jonka jälkeen kuivasin sinilastalla ja nyt kun aurinko paistaa on ikkunat ihan karmeen näköiset!!! lastan vedot näkyy ja ikkunat on täysin lääpityt!! Helvetto hermot menee!!!!
ikkunan pesu ja viirut
vitt... nut
5987
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ikkunan pesu, välineet:
- ämpäri
- ikkunanpesin
- kuivauslasta, ammattimallia (halpislastoilla ei tee oikeasti mitään!)
- tilkka fairyä
- nukkaamaton liina / liinoja reunojen kuivaukseen ja karmien pyyhintään
- pölyhuiska säleverhoille
- handy raappa maali, silikoni yms. tahroille
Ehkäpä joku jatkaa tätä varsinaisella pesuohjeella, minä en nyt ennätä.
Ensin on tietysti hyvä imuroida kaikki irtoroskat ja pölyt pois ikkunankehyksistä.
Sekoita ämpärilliseen lämpöistä vettä ihan pieni tilkka tai muutamia tippoja Fairyä (tai vastaavaa).
Kostuta ikkunanpesin tai mikrokuiturätti ja pyyhi ikkunaruutu märäksi ja hinkkaa liat pois. Sitten kostutat ja peset rätin/pesimen ja pyyhit vielä toiseen kertaan, jos oli likainen pinta. (Käytä raappaa tai vastaavaa sitkeille tahroille: steariinit, maalipilkut jne.)
Sitten vedät lastalla ikkunan kuivaksi niin, että lasta menee aina osittain kuivatun jäljen päälle. Kuivaa lasta aina vetojen välillä!
Viimeisen vedon vedät poikittain, jolloin saat loputkin likavedet pois. Toiset vetävät lastalla vaakasuoraan, toiset pystysuoraan. Makuasia.
Sitten vielä kuivataan reunat ja pyyhitään karmit myös puhtaiksi. Tai ne karmit kannattaa kyllä pyyhkiä etukäteenkin, jos on oikein likaista...
Jotkut tykkäävät käyttää myös sanomalehteä kuivaamiseen, tulee kuulemma hyvää jälkeä. En ole kokeillut.
Korjailkaa muut, jos oli pahoja virheitä. Tuolla konstilla meikäläinen ainakin putsaa ikkunansa ja hyvin näkee läpi.
Lastaa ei tartte kuivata välillä, kun vetää vaakasuoraan, eikä kääntele sitä lastaa välillä. Vielä paremmin ja helpommin homma käy, jos osaa ammattilaisten käyttämän tekniikan. Sitä en ala tässä selittelemään, mutta kannattaa joskus tarkkailla oikeaa ikknanpesijää työssään.
Ja nuo sanomalehtikuivaukset alkaa olla niitä vanhan kansan juttuja. Siis sitä aikaa, kun kunnollisia ikkunanpesuvälineitä ei ollu saatavilla.
Ei se sanomalehti vanha juttu ole. Käytin itse juuri sitä viimeiseen kuivaukseen kun meinasi tulla raitaa ja hienot liinat olivat jo märkiä. Ikkunanpesussa ei saisi ns. palata vanhoille jäljille eli parsia jo kuivattua jälkeä jolloin tekee helposti raitaa. Auringonpaisteessa ei ole hyvä pestä ikkunaa, jolloin lasi kuivaa liiaan nopeasti eikä ehdi kuivata kunnolla.
Eikö tuon sanomalehden tilalla kävisi mikä tahansa muukin paperi? Tuntuu siltä, että sanomalehdellä kuivaus on ajalta, jolloin ei ollut saatavilla esim. talouspaperia. Luulisi siitä sanomalehdestä jäävän mustetta ikkunoihinkin. Talouspaperilla kuivaus kyllä toimii erinomaisesti esim. peileihin, joten miksi ei ikkunoihinkin. Ehkä ei kannattaisi aina ottaa vanhan kansan totuuksia parhaana myös nykyaikaan :)