Kertokaahan ihan realistisesti millainen auto seat on, kannattaako edes harkita ? Miten kestävä, miten kalliit varaosat, tyypillisimmät viat jne. Olen mieltynyt mustaan seat leoneen, ja voisin harkita tulevaisuudessa ko. auton ostoa, mutta merkki ei ole kauhean tuttu. Kiitän vastauksista jo etukäteen :)
Seat haaveena...
12
7799
Vastaukset
- Jubax
Itse olen nyt viime viikosta ajellut uudella Ibiza 1,8 FR:lläni. Sanotaanko että olen mahtavan tyytyväinen. Tähän hintaan ei mikään muu merkki olisi tarjonnut samaa: tehokas turbokone ja kiva ajettavuus, otin lisävarusteina ainoastaan ilmastoinnin ja stereot. Edellinen oli myös Seat, Leon 1,6 -01. Pelasi ongelmitta, kesät talvet, ja hyvä ajaa.
Itse ainakin voin suositella, sama VW tekniikka halvemmalla hinnalla ja nätimmässä paketissa.- Projektipäällikkö
wewe kirjoitti:
Ibiza FR on teiniauto.
http://www.tuulilasi.fi/valokeila/?subarea=uutiset&article=123174Itse olen nauttinut jokaisesta kilometristä. Jokaisessa meissä asuu pieni teini. ;)
- C2 VTS:ää?
Tuo sitikka on ehkä hieman pienempi kuin Ibiza ja siinä on vähemmän tehoja ja vääntöä, mutta suorituskyky on sama ja se on tonnin halvempi kuin FR.
- eisaatana
wewe kirjoitti:
Ibiza FR on teiniauto.
http://www.tuulilasi.fi/valokeila/?subarea=uutiset&article=123174Kerros, kenellä teinillä on varaa tollaseen uuteen autoon ?
- onpi
Seat osaa mielestäni tehdä suht tyylikkäitä autoja,paitsi nämä ihan uusimmat tuotokset jotka ovat liika samannäköisiä.. itselläni oli cordoba -03 uusi korinen, vikoja autossa ei n. 35tkm aikana ollut muutakun välillä reistaillut elektroniikka kovilla pakkasilla,mutta nitinää/natinaa/kolinaa autossa oli sitäkin enemmän,jostain syystö 0- -10c asteen välillä eniten. tekniikka on sanoisinko VALITETTAVASTI peräisin volkkarista,koneet ja vaihteistot ovat muuten hyviä (kun toimivat) mutta vikoja niissä kyllä tuntuisi olevan.. seatin ajettavuus oli erittäin hyvä ja jämäkkä joskin renkaat tuntui kuluttavan epätavallisen nopeasti,on kuulemma cordoban ja ibizan ominaisuus.. suurin miinus seatissa on arvon RAJU aleneminen,pienellä käsirahalla ei pidä ostaa seattia,siinä jää pankille velkaa vaikka olisi autokin myyty,johtuu siitä että seat ei valitettavasti ole kovin kaupallinen tuote suomessa.. toinen huomioitava seikka nykyään seatissa on sen mahdollinen tulevaisuus, kokoajan saa olla lukemassa uutisia seatin myynnistä ja joka kerralla huhuissa mainitaan eri osatajaehdokas,viimeisin taitaa olla Fiat joka omistikin ennen seatin,tämä sattaa aiheuttaa jatkossa ongelmia VW kauden seatin omistajille. vw on tunnetusti tyly rahanteko kone eikä se tule tod.näk enää kauaa katselemaan tappiollista seattia,vaikuttaisi siltä että vw panostaa eniten tällä hetkellä skodaan. Seatin kannalta olisi toivottavaa että joku ISO auton valmistaja ottaisi espanjan ylpeyden suojiinsa, itse toivoisin että TOYOTA tekisi sen!
- ----
tämä valaisi jo paljon Seatista.
- ----
---- kirjoitti:
tämä valaisi jo paljon Seatista.
Ostanpa sitten Toyotan, kun "vw on tunnetusti tyly rahanteko kone eikä se tule tod.näk enää kauaa katselemaan tappiollista seattia".
- Maragrande1
Ei osta Fiat ja tuskin Toyotakaan.
- ex-leon
En suosittele omakohtaisten kokemusten perusteella. Itselleni Leonista oli vain päänvaivaa.
- Pertti.P
Seat on hieman arvelluttava, töissä olen saanu ajaa toledoa ja leonia 00, 01-vuosimallia. kokemukseni ovat bensamoottoreista. ohjaus on mainio ja samoin kyyti ihan ok, mutta toistuvat pikkuviat harmittivat. ovenkahvat, käsijarru ja ilamstointi reistailivat jatkuvasti. tuntui että vw:n viimeistely oli jäänyt tekemättä. kasattu kaiketi epsanjassa. molemmat tuntui maanantai-versioilta. kuten sanottu dieseleitä en päässyt kokeilemaan, 1.6 ei ole mikään tykki, joten odottaisin että 1,9 TDi tarjoaa hiukan enemmän vääntöä. olen itse kiinnostunut cordobasta, ehkä pikkuautot ovat kuitenkin enemmän seatin heiniä?
- eheheh
----
8.6.2006 23:57
Jatkaa...
Ostanpa sitten Toyotan, kun "vw on tunnetusti tyly rahanteko kone eikä se tule tod.näk enää kauaa katselemaan tappiollista seattia".
on se aika kauan tuosta jo katsellut ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jäätävä epävarmuus
Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko841776- 431419
En malta odottaa mies että tulet minuun
Sykkivänä ja intohimon palossa ujutat hitaasti upean rakkauden miekkasi minuun, ja antaudutaan kiihkeään rakasteluun. Hu1191220Vanhemmalle naiselle
Ihastuin sinuun kauan sitten. Luonteeseen, ulkonäköön ja iloisuuteen. Olen haaveillut sinusta sen jälkeen monet kerrat.871162Siltojen varjoissa
Siltojen varjoissa Yksinäinen susi kulkee, hiljaisuudessa sanoja punnitsee. Sydän auki, paljas liekki rinnassa, siltoja2911151- 64959
- 56942
Pitsaa selliiä
Onko uudet pitsat hyviä, kannatteooko käyvä vai suosiollako pittää hilipasta sotkamoon20910Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!
Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!40907- 34864