mato-onginta koskessa

mexicani

Aina sanotaan, ettei koskessa saa mato-ongella kalastaa. Mutta kuitenkaan laista ei löydy muuta viittausta kuin seuraava lainaus"

Sen lisäksi, mitä 6 §:n 1 momentissa ja 7 §:n 1 momentissa säädetään kalastamisesta yleisellä vesialueella, on jokaisella oikeus muullakin vesialueella harjoittaa onkimista ja pilkkimistä sekä yhdellä vavalla, kelalla ja vieheellä viehekalastusta, kuitenkin vetouistelua lisäksi yhdellä painovieheellä tai syvääjällä, lukuun ottamatta lohi- ja siikapitoisten vesistöjen koski- ja virtapaikkoja sekä niitä vesialueita, joilla kalastaminen on muun säännöksen nojalla kielletty. Onginta-, pilkintä- ja viehekalastuskilpailuja sekä muita vastaavia järjestettyjä tilaisuuksia varten on saatava myös kalastusoikeuden haltijan lupa. (12.12.1996/1045)

Eli kyseessä on lain kohta, että voit onkia missä vain ja milloin vain toisen vesistössä, kun et siellä mene koskelle kalaan. Mutta jos omistaa yksityisen kosken joka ei kuulu kalastuskuntaan niin ilmeisesti silloin saa pyytää ongella harria??
Vai mitä ootta mieltä?

2

3501

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • piikkiq

      mato ongintaa halutaan rajoittaa koskipaikoissa...

      eli onko mato niin ylivertainen pyydys... vai onko kyse vain jokamiehenoikeuden rajoitus???

      jotenkin veikkaan että kyse on jälkimmäisestä.

      omassa koskessa rajoitus siis on paradoksi... koska omistat vesialueen oikeudet, niin sinulla pitäisi olla omistajan oikeus kalastukseen, mutta laki kieltää yhden erityisen pyyntitavan...

      Jokamiehen oikeuden rajoituksellahan on tarkoitus rajoittaa arvokkaalla, mahdollisesti omistajan ylläpitämän kalapaikaikalla, ulkopuolisten kalastusoikeutta. Ja saada siten kalastusmaksujen kautta tuloja kalastuskunnille...ainakin periaatteessa.

      Mutta lain teksti kuitenkin ulottaa kiellon kaikkiin koskiin... ja rajoittaa myös omistajan kalastusoikeutta...

      Kalastuslaki voisi olla uudistuksen tarpeessa muutoinkin. Mato-ongen määrittely ja satunnaisen virkistyskalastuksen kannalta monimutkainen lupakäytäntö tuo harrastus kalastajalle kohtuuttomasti vaivaa...yhä edelleen.

    • Iktyonomi

      Kyllä siellä laissa ihan selvästi sanotaan että lohi- ja siikapitoisen jokivesitön virtapaikoilla onkiminen ja elävien syöttien käyttö kalastuksessa on kieletty. Asetuksessa määritellään mitä lajeja sisältyy "lohi- ja siikapitoiseen". Harri ei sisälly joten jos vesitössä on harria mutta ei muita "lohi. ja siikapitoisia" -lajeja niin saa onkia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahdus ilahduttaa

      Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.
      Maailman menoa
      210
      4861
    2. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      22
      4003
    3. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      224
      3744
    4. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      130
      3055
    5. Pitkän päivän ilta

      Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel
      Ikävä
      157
      3015
    6. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      63
      2942
    7. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      15
      2591
    8. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      64
      2522
    9. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      85
      2325
    10. En selvinnyt ilman naarmuja

      Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa
      Ikävä
      13
      2135
    Aihe