AMIKSILLE!!

lakjdflkjf

Paljon onnea vaan kun kävitte turhan koulun ja jopa valmistuitte! Hukkaan meni nekin vuodet. Te olette pelkkä taakka yhteiskunnalle, joita me kunnolliset lukion käyneet kansalaiset joudumme vielä palkoistamme otettavilla veroilla elättämään!!!!!!

Millonkahan Suomessa ja muualla maailmassa tajutaan että ammattikouluja ei tarvita mihinkään. Siellä opitaan laskemaan ala-astetason matematiikkaa, ja kiristämään mutteri. Lukion käyneiden tieto- ja osaamistaso on vähintäinkin 10-kertainen amiksiin nähden!

Lyhyesti: AMIKSIA EI TARVITA MIHINKÄÄN.



Toivoo ystävällisesti kevään 2006 ylioppilas.

6

747

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ylikouluttautuja

      taitaa käydä aika kipeetä kun persees törmää maan pinnalle.

    • amiksen käynyt ja ylpee siittä

      kuinkas moni lukiolainen tarvii ammatin?
      Ei luio ole ammatti tai siis ylioppilas.
      Vai onko mikä on työn kuva entä palkkaus?

    • lukio

      No niin, nyt rauhotu. Ammattikoululaisista on paljon hyötyä, varsinkin nyt tulevaisuudessa. Sanoisin et molempia tarvitaan sekä lukiolaisia että amiksia jotta asiat järjestyy!

    • Hanna

      Ja usein käy niin, että ylioppilaaksi kirjoittanut jatkaa suoraan ammattikouluun kun ei jaksa yliopistoon tai ammattikorkeaan. Siellähän sitä itse sitten taas on.

      • matemaatikko

        "Ja usein käy niin, että ylioppilaaksi kirjoittanut jatkaa suoraan ammattikouluun "

        Ja mitenköhän usein tätä mahtaa tapahtua?


    • tienaat

      Terveisin ammattikoulun käynyt putkimies ja liksa 6000 euroa kuussa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      176
      11185
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      54
      5328
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2555
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      37
      2256
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1771
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      43
      1675
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1310
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      36
      1265
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1076
    10. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      105
      1001
    Aihe