Katsastus ja vakuutuslasku

nyt pulassa

Minulla on mennyt muutama vakuutuslasku uo:hon maksuvaikeuksieni vuoksi ja nyt oli määräaikais katsastus ja auto ei mennyt läpi koska oli vakuutusmaksu rästissä. uusi vakuutus kausi alkoi nyt kesäkuussa ja eka lasku tuli nyt (ensimmäinen erä) voiko olla mahdollista etä minun täytyy maksaa kaikki vakuutus rästini ensin pois ennen kun saan leiman autoon? eikö esim. kun uusi vakuutuskausi alkoi niin homma ala taas alusta. ei pysty millään maksamaan nyt tähän hätään kaikkia rästejä kerralla auton korjausta. tiedän että laskut olisi pitänyt maksaa ajallaan mutta rahaa ei aina ole ja oravanpyörä syntyy. (kuittailijoiden varalle huomautus).
onko esim mahdollista vaihtaa vakuutusyhtiötä ja maksaa koko vuosi kerrallaan ja saako sitten leiman vai mikä eteen. voiko olla mahdollista että pakollinen lain käskemä liikennevakuutuksen maksamatta jättäminen estää autolla ajamisen sen vakuutuksen ottajan/maksajan maksu laiminlyöntien takia. onko mahdollista siirtää auto jonkun muun nimiin ja ottaa uusi vakuutus tmv. pakko jokin muu keino olla.
kiitos etukäteen todella paljon tähän asiaan auttavista viesteistä!!!!!

13

4053

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • volkkarin omistaja

      Joo, kyllä rästissä olevat vakuutusmaksut on maksettava ennen kuin saat uuden. Ei auta, että maksat nyt viimeisimmän. Tiedäthän nyt itsekin, ettet voi ajaa autolla, jos sulla ei oo pakollinen liikennevakuutus voimassa!

      Enpäs ole ihan varma auttaako sua edes auton siirtäminen toisen nimiin. Mulla on sellainen hämärä muistikuva, että olisin joskus asiasta kuullut (käytetyn auton kaupna yhteydessä) ja silloin uudelle omistajalle lankesi kaikki entisen omistajan maksamattomat vakuutusmaksut...

      • eiautokohtainenn

        Autovakutuus on henkilökohtainen eli maksamattomat vakuutukset eivät siirry autonmukana toisin kuin autoverot.


    • niinsemenee

      Jätä auto katsastamatta, ajele entiseen malliin sääntöjen mukaan ja pidä auto muuten ajokunnossa.

      Itselläni menossa juuri toinen vuosi ilman katsastusta ja vakuutusta(maksamatta)
      Tämä vuonna Poliisi on pysäyttänyt 3 kertaa eli puhalluttanut... puhallus ja hyvää matkaa.

      Viimeksi meni neljä vuotta näin... sitten kerran erehdyin ajamaan vähän ylinopeutta ja siniset valothan siitä vilkahtivat... sakkoja ja kilvethän siitä lähti.

      • ajoneuvo maksamatta

        erehdyin ajmaan ylinopeutta myös, majakat heilahti, kilvet pois. no kävin maksamassa laskun ja hain kilvet.
        heh, vinkki vetäkää kilvet sikaflexillä kiinni, niin ei lähde alle vartissa;)


    • autoton lopun ikää

      Myy auto pois! Köyhällä rahattomalla pienituloisella ihmisellä ei ole vara pitää autoa, eikä sitä tarvitse jos on esim. työtön. ´Maksa vähitellen ulosottovelat pois ja jatkossa osta ruokaa niillä rahoilla, jotka nyt panet autoon.

      • joten autolle tarvetta..

        että on kyllä tarpeellinen tuo auto..maksettava se siis on koko helahoito..


      • autoton lopun ikää
        joten autolle tarvetta.. kirjoitti:

        että on kyllä tarpeellinen tuo auto..maksettava se siis on koko helahoito..

        Sitten on pakko olla auto. Itelläni on ulosotossa vanhoja velkoja, ja mihinkään ylimääräiseen ei ole varaa, ei edes polkupyörää ole ollut vara ostaa. Velat kuitenkin pois kun saa maksettua, sitä toivon omalla kohdallani.


    • kyyninen

      "tiedän että laskut olisi pitänyt maksaa ajallaan mutta rahaa ei aina ole ja oravanpyörä syntyy"

      Joittenkin ihmisten typeryys ylittää kyllä kaikki rajat. Eletään kuin pellossa ja kulutetaan vaikka ei ole rahaa maksaa elämistään. Yritetään vain kehitellä keinoja millä voisi jatkaa samanlaista, vastuutonta elämistä... Olet ihmispaskaa, kusen haudallesi.

      • etoleedes

        "Joittenkin ihmisten typeryys ylittää kyllä kaikki rajat."
        Juuri sinun typeryys ylittää monenkin rajan. Sinä et ole edes ihminen! Olet eläin.
        Ihmisen ja eläimen erottaa kunnioitus.

        Jokaisella on vaikeita hetkiä. Ihminen tukee ja auttaa, sitä kuka on vaikeuksissa.
        Eläin jolla ei ole aivoissa mitään, tappaa heikomman yksilön, oman edukseen
        Rahahan on vain vaihdonväline, ei itseisarvo. Joskus rahaa on, joskus ei. Silti täällä on elettävä!


        Säälittävä ihminen olet, todella säälittävä. No sinä olet lapsi, toivottavasti kasvat ihmisenä. Ja kyllä elämä tulee opettamaan, ellet satu olemaan kermaperse.


    • -----...

      katsastuksen ajaksi kaverisi nimille,niin silloin homma hoituu.ja katsastuksen jälkeen takaisin omille nimille.kaverisi saa n.20e laskun jonka tietty hoidat

      • fghkk

        Ei onnistu että laittaa katsastuksen ajaksi kaverin nimille....tai onnistuu ja ehkä saat sen leiman mutta kun vakuutusmaksut ulosotossa niin ei saa enää takaisin omille nimille ellet maksa rästejä pois tai maksa vuoden vakuutusmaksuja etukäteen. Että silleen


      • katsastus - turhaa
        fghkk kirjoitti:

        Ei onnistu että laittaa katsastuksen ajaksi kaverin nimille....tai onnistuu ja ehkä saat sen leiman mutta kun vakuutusmaksut ulosotossa niin ei saa enää takaisin omille nimille ellet maksa rästejä pois tai maksa vuoden vakuutusmaksuja etukäteen. Että silleen

        Ei muuta kuin pistät sen auton nyt seisontavakuutukseen ja alat maksella niitä kertyneitä vakuutusrästejä. Ajele vaan rauhassa sillä vakuuttamattomalla ja katsastamattomalla autolla kunnes vakuutusrästit on maksettu. Sitten otat siihen vakuutuksen ja käyt katsastamassa sen.

        Pitää olla jo huono tuuri jos katsastamattomalla ja vakuuttamattomalla autolla ajaa puoli vuotta ja jää kiinni. Kannattaa kuitenkin noudattaa tarkasti niitä liikennesääntöjä se aika mukaan luettuna pienetkin ylinopeudet ja keltaisia päin ajamiset.

        Kyllä se siitä.


    • tieto_on_valtaa

      Hiukan tuntuu porukka olevan pihalla täällä, poliisiautoissa on vähintään kolmasosassa jo sellainen kameramasiina tuulilasissa, joka skannaa automaattisesti vastaantulijoitten ja perässä ajettavien rekkarit, jos ei ole leimaa tai verot rästissä -> pysäyttävät.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      36
      2799
    2. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      22
      2622
    3. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      43
      2298
    4. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      20
      1881
    5. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      39
      1676
    6. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      52
      1585
    7. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      38
      1503
    8. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      25
      1373
    9. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      35
      1283
    10. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      26
      1181
    Aihe