Miksi tietokone sammuu kun pelaan?

Yleensä kun pelaan jotain peliä niin tietokone sammuu jonkun ajan kuluttua, Mistä se johtuu ja miten saan tuon ongelman korjattua?
61193
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Luultavasti jokin komponentti ylikuumenee tai sitten
yksinkertaisesti tehot loppuu.

Jos on ylikellotettu kone, niin palauta se normaalle kellotaajuudelle.

Luultavimmin tosin tehot loppuu ja kannattaa hankkia
parempi virtalähde. Ei muuten kannata täysin uskoa virtalähteessä ilmoitettua wattimäärää. On nykyisillä laitteilla oleellista paljonko virtaa saadaan 5V ja 12V johtimiin.

Äänestä
  • JEPS mulla on sama ongelma harmin paikka *******!!!!

    Äänestä

Kuumeneminen/näytönohjaimen laitevika voi olla ongelma, mutta ei satavarmasti, eli kannattaa ensin katsastaa onko muualla vikaa.

Jos näytönohjain on ATI Radeon ja mahdollisesti VIA:n piirisarja, niin kyseessä on melkoisen varmasti ongelmallinen kokoonpano. Jostakin syystä VIA (esim. Acerin koneet) hylkii ATI Radeoneita.

Tuossa kokoonpanossa kone kaatuu yhtäkkiä, ja se ilmoittaa (jos automaattisen sammuttamisen järjestelmävirheen sattuessa on poistettu) sinisellä kuoleman ruudulla viasta, joka ilmeni ATI2DVAG.dll tiedostossa (loppumaton silmukka).

Vian saa korjattua hyvin todennäkösesti vaihtamalla laitehallinnasta CPU to AGP kontrollorin ajuriksi Standardi PCI PCI-PCI silta.

Tämä tapahtuu näin:

Avaa laitehallinta (oikeaa hiirennaviskaa Oma tietokone kuvakkeen päällä -> Ominaisuudet -> Laitteisto -> Laitehallinta)

Avaa järjestelmälaitteet kohta laitehallinasta

Valitse CPU to AGP silta, se voi olla nimetty seuraavasti, jos koneessa on VIA:n piirisarja:

VIA CPU to AGP Controller (Microsoft)
VIA CPU to AGP Controller (VIA Technologies Inc.)
VIA CPU to AGP2.0/AGP3.0 Controller

Kaksoisklikkaa sitä.

Valitse Ohjain -> Päivitä ohjain

Valitse Asenna luettelosta tai määritetystä sijainnista (lisäasetus), Seuraava >

Valitse Älä etsi. Valitsen ohjaimen itse.

Nyt pitäisi avautua ikkuna, jossa on lueteltu kasa yhteensopivia ajureita, valitse niistä Standardi PCI PCI-PCI silta. Seuraava>

Uusi ajuri asennetaan (saattaa kysellä Windowsin asennuslevyä, itselläni ei kysellyt), lopuksi käynnistetään kone uudestaan, jolloin uusi ajuri otetaan käyttöön.

Ja ihme ja kumma, itselläni loppui kaatuilu tähän.

Äänestä

Mulla on sama juttu. En tajuu, mistä se oikein johtuu.

Äänestä

ohje ja kokeile sitä tämän ohjeen jälkeen.

Aja memtest. Jos siinä tulee yhtäkään virhettä, niin kerro tänne mikä on sun emolevy, sekä muu kokoonpano, eli lähinnä näytönohjain ja prossu, tehot ja muut tärkeät tiedot. Memtestin löydät googlella ja selvät ohjeet sen käytöstä seuraa mukana. Kirjaa koneesi sisälmykset myös tänne, muuten ongelmaasi ei pysty lähteä ratkaisemaan mihinkään päin.

Jos virheitä ei tule memtestissä yhtään, niin kokeile tuota edellämainittua vinkkiä.

Jos virheitä tuli ja emo on k7n2delta, tai vastaava, AMD prossulla varustettuna, ja näytönohjaimena on jokin ATI kortti, niin kyse voi olla muisteista ja niiden asetuksista BIOSsissa. Jostain syystä default asetukset eivät toimi kunnolla noilla roippeilla ja kone tietysti toimii sitten ihan miten sattuu, eli sammuilee, käynnistelee uudestaan, heittää pelistä suoraan työpöydälle, alkaa lagaamaan huomattavasti ajasta ja paikasta riippumatta.

Ongelmat ovat lyhyesti sanottuna moninaiset ja sen takia vaikeasti jäljitettävissä, jos kyseessä on huonosti toimivat muistit.

Ylikuumeneminen voi olla toinen asia, tai sitten liian heikko virtalähde, mutta noita ei ilmene kuin itse kootuissa kokoonpanoissa. Joten jos se on kaupasta ostettu valmiiksi koottuna, niin noista ei kannata huolestua. Jos koppasi on jossain pöydän alla, tai jossain huonosti tuulettuvassa tilassa, niin ota se vähän avonaisempaan tilaan tai aukaise vaikka koko kylki, ja testaa sitten mitä tapahtuu.

Äänestä

Sammuuko kone vai käynnistääkö se ittesä uudelleen? mulla sama ongjelma kanssa :/..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Apua kirjoitti:

Yleensä kun pelaan jotain peliä niin tietokone sammuu jonkun ajan kuluttua, Mistä se johtuu ja miten saan tuon ongelman korjattua?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu