Persiljaa

kylvämässä

Olenko auttamattomasti myöhässä, vai voinko vielä kylvää persiljaa parvekelaatikkoon???

5

809

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ostotaimet

      Tietysti voit kylvää, mutta satoa saat vasta syksyllä. Persiljan itäminen kasvuunlähtö kunnolla kestää todella kauan. En ole enää aikoihin kylvänyt, joten aivan tarkkaa muistia ei ole, kylvin yleensä helmikuun vimppa/maaliskuun ekana viikkona ja maahan toukokuun loppupuolella. Hyvä jos saatiin Jussina muutamia hennonhentoja lehtiä aterian lisukkeksi leikattua.
      Osta valmiita taimia ja istuta ne laatikkoon, pääset heti näpsimään sieltä ja samaaan aikaan kasvaa lisää syötävää.
      PS. Muista lannoittaa!

      • siljaaa

        laitoin 2 vkoa sitten sekä persiljaa,että tilliä. Ovat jo isoja alkuja. Aurinkoa, lämpöä, kosteutta.


      • wilma3
        siljaaa kirjoitti:

        laitoin 2 vkoa sitten sekä persiljaa,että tilliä. Ovat jo isoja alkuja. Aurinkoa, lämpöä, kosteutta.

        ei takuulla ole kaks viikkoa (siemenestä) kylvöstä iso vaikka missä kasvattaisit. On meinaan hidas lähtemään.


      • ostotaimet
        siljaaa kirjoitti:

        laitoin 2 vkoa sitten sekä persiljaa,että tilliä. Ovat jo isoja alkuja. Aurinkoa, lämpöä, kosteutta.

        Mitähän olet kylvänyt ja mitkä sinulla kasvavat?
        Isonkin koko voi olla mitä vain? Itse tarkoitin sellaisia juuri ja juuri yks kerralaan leikattavia "väkisinpoistettavia".


      • minullakin
        wilma3 kirjoitti:

        ei takuulla ole kaks viikkoa (siemenestä) kylvöstä iso vaikka missä kasvattaisit. On meinaan hidas lähtemään.

        Itse kanssa ihmettelin kun sanotaan että persilja on hidas itämään... ei kanssa kestänyt kuin pari viikkoa kun olivat jo ihan kunnolla persiljan näköisiä. Kasvimaamme on tosin todella hyvällä lämpimällä, suojaisella paikalla. Salaattia ja retiisiäkin on jo syöty useamman viikon ajan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      324
      4243
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      135
      2385
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2026
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1521
    5. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      40
      1028
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      136
      986
    7. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      26
      967
    8. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      959
    9. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      337
      901
    10. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      877
    Aihe