Persiljaa

kylvämässä

Olenko auttamattomasti myöhässä, vai voinko vielä kylvää persiljaa parvekelaatikkoon???

5

776

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ostotaimet

      Tietysti voit kylvää, mutta satoa saat vasta syksyllä. Persiljan itäminen kasvuunlähtö kunnolla kestää todella kauan. En ole enää aikoihin kylvänyt, joten aivan tarkkaa muistia ei ole, kylvin yleensä helmikuun vimppa/maaliskuun ekana viikkona ja maahan toukokuun loppupuolella. Hyvä jos saatiin Jussina muutamia hennonhentoja lehtiä aterian lisukkeksi leikattua.
      Osta valmiita taimia ja istuta ne laatikkoon, pääset heti näpsimään sieltä ja samaaan aikaan kasvaa lisää syötävää.
      PS. Muista lannoittaa!

      • siljaaa

        laitoin 2 vkoa sitten sekä persiljaa,että tilliä. Ovat jo isoja alkuja. Aurinkoa, lämpöä, kosteutta.


      • wilma3
        siljaaa kirjoitti:

        laitoin 2 vkoa sitten sekä persiljaa,että tilliä. Ovat jo isoja alkuja. Aurinkoa, lämpöä, kosteutta.

        ei takuulla ole kaks viikkoa (siemenestä) kylvöstä iso vaikka missä kasvattaisit. On meinaan hidas lähtemään.


      • ostotaimet
        siljaaa kirjoitti:

        laitoin 2 vkoa sitten sekä persiljaa,että tilliä. Ovat jo isoja alkuja. Aurinkoa, lämpöä, kosteutta.

        Mitähän olet kylvänyt ja mitkä sinulla kasvavat?
        Isonkin koko voi olla mitä vain? Itse tarkoitin sellaisia juuri ja juuri yks kerralaan leikattavia "väkisinpoistettavia".


      • minullakin
        wilma3 kirjoitti:

        ei takuulla ole kaks viikkoa (siemenestä) kylvöstä iso vaikka missä kasvattaisit. On meinaan hidas lähtemään.

        Itse kanssa ihmettelin kun sanotaan että persilja on hidas itämään... ei kanssa kestänyt kuin pari viikkoa kun olivat jo ihan kunnolla persiljan näköisiä. Kasvimaamme on tosin todella hyvällä lämpimällä, suojaisella paikalla. Salaattia ja retiisiäkin on jo syöty useamman viikon ajan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      85
      4910
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      190
      2298
    3. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      40
      2181
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      79
      1966
    5. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      133
      1899
    6. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      23
      1708
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      178
      1530
    8. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1431
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      345
      1214
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1136
    Aihe