Olenko auttamattomasti myöhässä, vai voinko vielä kylvää persiljaa parvekelaatikkoon???
Persiljaa
5
761
Vastaukset
- ostotaimet
Tietysti voit kylvää, mutta satoa saat vasta syksyllä. Persiljan itäminen kasvuunlähtö kunnolla kestää todella kauan. En ole enää aikoihin kylvänyt, joten aivan tarkkaa muistia ei ole, kylvin yleensä helmikuun vimppa/maaliskuun ekana viikkona ja maahan toukokuun loppupuolella. Hyvä jos saatiin Jussina muutamia hennonhentoja lehtiä aterian lisukkeksi leikattua.
Osta valmiita taimia ja istuta ne laatikkoon, pääset heti näpsimään sieltä ja samaaan aikaan kasvaa lisää syötävää.
PS. Muista lannoittaa!- siljaaa
laitoin 2 vkoa sitten sekä persiljaa,että tilliä. Ovat jo isoja alkuja. Aurinkoa, lämpöä, kosteutta.
- wilma3
siljaaa kirjoitti:
laitoin 2 vkoa sitten sekä persiljaa,että tilliä. Ovat jo isoja alkuja. Aurinkoa, lämpöä, kosteutta.
ei takuulla ole kaks viikkoa (siemenestä) kylvöstä iso vaikka missä kasvattaisit. On meinaan hidas lähtemään.
- ostotaimet
siljaaa kirjoitti:
laitoin 2 vkoa sitten sekä persiljaa,että tilliä. Ovat jo isoja alkuja. Aurinkoa, lämpöä, kosteutta.
Mitähän olet kylvänyt ja mitkä sinulla kasvavat?
Isonkin koko voi olla mitä vain? Itse tarkoitin sellaisia juuri ja juuri yks kerralaan leikattavia "väkisinpoistettavia". - minullakin
wilma3 kirjoitti:
ei takuulla ole kaks viikkoa (siemenestä) kylvöstä iso vaikka missä kasvattaisit. On meinaan hidas lähtemään.
Itse kanssa ihmettelin kun sanotaan että persilja on hidas itämään... ei kanssa kestänyt kuin pari viikkoa kun olivat jo ihan kunnolla persiljan näköisiä. Kasvimaamme on tosin todella hyvällä lämpimällä, suojaisella paikalla. Salaattia ja retiisiäkin on jo syöty useamman viikon ajan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Rukoilimme Länsimuurilla 2000 vuoden jälkeen, Jumalamme oli antanut meille kaiken takaisin
Western Wall, In our Hands. 55th Para. https://www.youtube.com/watch?v=u4BJAppyCSo https://en.wikipedia.org/wiki/55th_252628Mies mitä ajattelet naisista?
Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.1162506Saako kantaa asetta
Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup262184Kerro kaivattusi
Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.581963Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?
Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua301753Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.
Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu3221306- 601063
- 2591039
- 54992
- 146933