maskin heijastus

saattaa nyt olla typerä kysymys, en ole kauan ollut metalli-alalla,
hitsaan tig-hitsillä, käytän maskissa tummuus luokkaa 11.
kun hitsaan jotenkin se valokaari heijastuu taakseni oleviin hyllyköihin ym, ja sitten sieltä takaisin kypärääni sisälle,eli näen niinkuin sivuilla kuinka se välkkyy kun hitsaan, toivottavasti ymmärsitte, onkohan se silmille vaarallista, ei se nyt silmiin kyllä ota..
5774
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Moi!

Kannataa pyrkiä neutralisoimaan (poistamaan) kaikki mahd.heijastus pinnat, kun hitsaa tig-menetelmällä ja mig/mag jne....
Huomaat varmaan silmissä arkuutta ja toinen mikä on, että iho palaa aika herkästi, joten suojaa niskasi ja kaulasi mahd .heijastuksien varalta.
Kokeile eri din-tummuuksia , mikä sopii sinulle parhaiten.

Äänestä
  • Maskin tyyppi vaikuttaa heijastuksiin paljon. Itse käytän euromaskia ja siihen kyllä heijastuu valo takaa ja sivulta, mutta ei se ole minun silmiini ottanut. Osa työkavereista sen sijaan käyttää ainoastaan umpimaskia juuri näiden heijastusten takia. Omassa maskissani ulompi lasi dn10 ja sisempi dn1.7

    Äänestä

minä käytän teippiä maskissa peittääkseni just nuo pienet raot! mut pitää vaan uusia tuo toimenpide aika usein kun tahtoo palamaan ne teipit poies!

Äänestä

kiitos vinkistä

Äänestä

Nuo sivuheijastukset on joskus hankalia, nahka saattaa palaa pahastikkin. Ite oon käyttäny kypärähuppuu, mitä moottorikelkkailijat käyttää. Ei oo liian hikinen, mut suojaa palamiselta.
Käytä raitisilmamaskia, niin ei heijastele maskin sisälle ja et kisko hitsaushuuruja kitusiis. Tig-hitsauksessa raitisilmamaski ihan yhtä tärkee kun muillakin menetelmillä.
Jonkunlainen tuntuma on aiheeseen tullu 32 hitsausvuoden aikana.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


aloittelija... kirjoitti:

saattaa nyt olla typerä kysymys, en ole kauan ollut metalli-alalla,
hitsaan tig-hitsillä, käytän maskissa tummuus luokkaa 11.
kun hitsaan jotenkin se valokaari heijastuu taakseni oleviin hyllyköihin ym, ja sitten sieltä takaisin kypärääni sisälle,eli näen niinkuin sivuilla kuinka se välkkyy kun hitsaan, toivottavasti ymmärsitte, onkohan se silmille vaarallista, ei se nyt silmiin kyllä ota..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu