Josko joku tietävä kertoisi vielä kerran, missä eri korimallit valmistetaan ja onko esim turkkilainen laatu kelvollista? Joko Yarikset tuodaan Ranskasta?
Missä Corollat tehdään?
Epäluuloinen auton ostaja
251353
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Yariksia on tehty jo reilut vuoden päivät Ranskassa, kuten nyt myös moottoritkin.
http://www.geocities.com/yarismutteivaris/tehdas.html
Corollan Sedan-malli on turkkilainen, muista en tiedä, osaako joku kertoa ?
Verso japanilainen ja HB:t Englannista. Farkkua tulee Japanista ja jatkossa myös Turkista.
Yaris tulee ranskasta...Versosta en ihan varma!
Avensis Englannista, paitsi Verso Japanista!
Muut mallit (Camry, Celica, MR2, Previa jne.) tulevat Japanista.
...luultavasti laatuerot maiden välillä on melko pieniä!!! Koska laadunvalvonta on Toyotalla yksi tiukimmista!
..Kertoilee sama hemmo,joka väittää Toyotaa laadukkaamksi kuin Audia,jees!
TURKISSA,ystävällisen kaupankäynnin lomassa juomme teetä ja syömme taateleita!Sàhlamàkeium!
mallit ainakin ainakin turkissa. Turkish-Sport HAHAHAA! Mutta eikös se jo olla sovittu ettei tänne niitä turkkilaisia haluta, oli ne autoja tai ihmisiä?
12 tuhatta virheetöntä ja mukavaa kilometriä. Turkissakin robotit näyttävät olevan samaa merkkiä kuin Englannissa ja Japanissa...
Vilpitön suositteluni.
Jumalauta,niin paljon??????No,sen perusteella jo tietääkin kaiken!!!
Vain Toyotalla pystyy ajamaan noin pitkän matkan ilman vikoja. Hyvä Toyota!!!
Uusien autojen vikatilastoista on paljon ikäviä kokemuksia mm. VW:llä, Peugeotilla ja Opelilla. Niissä viat ilmenevät varsin nopeasti huonon suunnittelun ja tuotannon epätasalaatuisuuden takia. Uuden Corollan kohdalla lastentauteja ei ole ilmennyt kuten esim Peugeot 307 kohdalla on käynyt.
Kukas sen tässä ajassa pystyy jo noin varmasti sanoon,seli,seli,kyllähän Turkkilainen on Turkkilainen!
Suuriyritys varoo tarkoin mainettaan ja varmasti laadunvalvonta on vähintään samalla tasolla Turkin tehtailla kuin muualla. Maineen kun kerran menettää, on sitä vaikea paikata. Näinhän kävi Opelilla 90-luvun alun autojen kanssa. Vieläkin saa kuulla vinoilua aiheesta, ja osittain aivan syystä. Nämä opeliskit olivat muuten Made in West Germany.
Kuten jo kerroin, lastentaudit ja kokoonpanovirheet ilmenevät yleensä varsin nopeasti. Yhtä hyvin Turkissa tehtyjä autoja moittiessasi voisit ajatella: kuka sen (huonon laadun) niin nopeasti pystyy sanomaan.
Corollaa on myyty jo suuria määriä, joten viat olisivat tulleet jo esille jos niitä olisi. Pitemmällä tähtäimellä vasta pystyy tietenkin enemmän sanomaan, mutta kokoonpano (robotit suurimmaksi osaksi) on vain osa auton kokonaisuutta. Pääosan laadusta tekee hyvä tuotantotekniikka ja laatu joka lähtee jo suunnittelupöydältä sekä laatujärjestelmät. Komponenttivalmistajat ovat samoja kokoonpanomaasta riippumatta. Adapazarin tehtailla on Toyotan tutkimusten mukaan tehty vähemmän systemaattisia virheitä kokoonpanossa kuin Japanissa, mikä lienee osaltaan vaikuttanut valmistuspaikan valintaan. Tehtailla on tuotantoa ollut jo muistaakseni noin kahdeksan vuotta.
Tunnustetusti ja tutkitusti maailman parhaan tuotantolaadun tekijä ei _varmasti_ ota minkäänlaisia riskejä laadun suhteen.
Tänne tuotavat Toyotat ovat vähintään vuoden vanhoja malleja, joista lastentaudit ovat karsittu.
Tästä kuitenkin seuraa että uudetkin Toyotat ovat vanhahtavia, varusteettomia ja ajo-ominaisuuksiltaan aina muista vuosikerran jäljessä.
Saa nähdä miten uuden aven kanssa käy. Senhän pitäisi olla vaan eurooppaan suunniteltu auto.
Yleisesti on todettu, että minkä tahansa maan kansalaiset tekevät parempaa työtä kotimaassaan kuin nk. vierastyöläisinä. Vierastyöläisinä he vain käyvät "keikalla" ja palaavat parin vuoden päästä kotiinsa; laatuasiat tms. eivät paljon kiinnosta. Kotimaassaan he pitävät huolta työpaikkojensa pysyvyydestä ja motivaatio on kokonaan toisenlainen. Niinpä Turkin turkkilaiset tekevät paremmin Toyotia kuin Saksan turkkilaiset Opeleita.
Ja näille "turkin" vihaajille jääkö kebabit ravintolassa syömättä,jos myyjä on turkkilainen?????????
Onneksi Suomessa ei tehdä autoja...Jos esimerkiksi Focusta alettaisiin tehdä Suomessa (vrt Venäjä) niin uskoisimpa että "laatu" olisi aika samalla tasolla. Meillä on sellainen käsitys että Suomessa tehdään hyvää laatua...hohhoijaa. Kertoohan tämä autojen merkkikorjaaminenkin asiasta jo aika paljon.
En ole Turkin vihaaja,kebab ihan hyvää,mutta en mä kyllä niitten suhareitten tekemää autoa ostais,kuten en espanjalaisten enkä italiaanojen,samaa manana-meininkiä kaikki!
Mersu, Volkkari ja Opeli ovat pitkälti turkkilaisten, italiaanojen ja ent. jugoslaavien tekemiä.
Sama koskee myös eräitä ruåtsalaisia autoja jotka tehdään Göteborgissa.
Voisi kuvitella, että Turkin tehtaassa on kaikki valmistusdokumentit ao. maan kielellä eikä suinkaan saksaksi tai ruåtsiksi, joita kieliä "vierastyöläiset" eivät riittävän hyvin hallitse...
Eipä taida nyt ihan pitää paikkaansa ainakaan Daimler-Chryslerin kohdalla,sehän on niin Rastattissa,Sindelfingenissä ja Stuttgartissa hyvin pitkälle työpaikka,joissa saattaa olla jo neljännen polven saksalaisia samassa autotehtaassa töissä.Aivan samaan tapaan kuin Suomessa,esim.paperiteollisuudessa!Tuollaiset asiaatuntemattomat heitot ovat kyllä tosi vastenmielisiä! Ja eiköhän se valmistuspaikan maantieteellinen sijainti se isoin pointti!
"valmistuspaikan maantieteellinen sijainti" vaikuttaa laatuun ?
Nimenomaan faktoja, ei mutu-arvioita ?
Tässä kohtaa mutu-tunne kyllä normaalia voimaakkaampi,itse Turkissa käyneenä,jos itse Heikki olet siellä käynyt ja nähnyt sen toivottoman kohelluksen,vastaappa rehellisesti:ostaisitko niiden koheltajien tekemän auton!
Minkähänlaista älämölöä Toyota-porukat pitäisivät,jos esim.Volkswagenia alettaisiin valmistaa Turkissa,think that!
lomamatkalla - menen varmaan joskus toistekin.
Se mainitsemasi kohellus on pientä verrattuna mm. Kiinan tai Malesian uskomattomaan "pilkunsillai"-byrokratiaan tai Meksikon manana-meininkiin, niissäkin paikoissa olen joutunut käymään työmatkoillani.
Sillä perusturkkilaisella koheltamisella ja fuskun tekekemisellä ei ole mitään tekemistä organisoidun tuotannollisen toiminnan kanssa.
Kun jotakin teollista kokoonpanotoimintaa viedään paikasta A paikkaan B, sinne ei viedä vain tuotantovälineitä ja materiaaleja vaan sinne viedään koneiden ja matreiaalien lisäksi koko valmistusprosessi, "tapa toimia" kaikkine osaprosesseineen ja niiden valvontaan ja seurantaan tarvittavine järjestelmineen.
Kannattavaa bisnestä (eivät japsit sitä muuten tekisi) voidaan saada aikaan vain ohjeistuksella, koulutuksella ja ohjeiden noudattamisen valvonnalla.
On tärkeää että ao. tuote (auto tai mikä lopputuote tahansa) on huolellisesti "tuotannollistettu" siten että kokoonpanossa ei ole enää suunnittelu- tai osavalmistusmurheita. Sen takia nämä Euroopassa valmistettavat japanilaiset ovat vuoden vanhaa huolellisesti kokeiltua/koestettua perustekniikkaa jonka kehitystyö on tehty Japanissa juuri siksi että sutta ei pääsisi maailmalle.
Voi hyvinkin olla että ostan joskus turkkilaisen Toyotan... nyt omistan englantilaisen sellaisen, kohta 5 v vanhan Carina E :n
No sitten,ei muuta kuin lycka till!Toivotaan parasta,mutta tässä tapauksessa taidetaan pelätä pahinta!
JES