Ehkäpä suutuksissani ylireagoin, mutta tehty mikä tehty: tein rikosilmoituksen minuun kohdistuneesta nimittelystä.
Tänään laitoin menemään postissa aiemmin tulostamani kirjoitukset, netissähän ne eivät enää ole.
Katsotaanpa kuinka asia etenee. Tehty mikä tehty myös näiden nimittelyjen suhteen.
Tänään laitoin menemään postissa aiemmin tulostamani kirjoitukset, netissähän ne eivät enää ole.
Katsotaanpa kuinka asia etenee. Tehty mikä tehty myös näiden nimittelyjen suhteen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
herkkämieliset eivät sovi keskustelijoiksi näille
palstoille. Olen mäkin monta kertaa loukkaantunut, mut sehän on jokaisen kanta miten asian ottaa.
Parempi siis, kun vast edes mietit muutaman kerran
ennen kuin otat kantaa keskusteluihin.
Ihan kuin Epiläisillä ei oli riittävästi ongelmia ilman sun haastettasi ?
Saankohan haasteen tästä ?
asia niinkuin meitä epileptikoita koskee??
Ehkäpä tyynnyttyäsi miettisit hiukan myös omien kirjoitustesi tasoa -eli onko tekstisi "hyökkäävää", syyllistävää vai ihan vain naurettavaa.
Koskeeko tämä purkauksesi eilen laittamaasi viestiä, jonka pyysin ylläpitoa poistamaan.
Mielestäni asiasta kuin asiasta voi keskustella ilman, että siihen lisätään joitakin raamatun lauseita tai syyllistetään.
täällä päivittäin. Millainen viestiketju se oli jossa sinua arvosteltiin? Kurjaa saada nimittelyä osakseen.
Jaksamisia!
aika pahasti,sillä eihän tuossa nimittelyssä ollut yhtään niin pahaa sanaa kuin oli minuun kohdistuneessa herjassa jota sattui tuossa kevään kuluessa Pohjois-Pohjanmaan yleispalstalla.
Olet vetänyt turhasta herneen nenään,joten käy vetämässä pois se rikosilmoitus,sillä se ei johda syytteisiin.
hyvä. oli jo aikakin kitkeä pois lestadiolaisuuteen kohdistuva arvortelu. tekijän kiinni jääminen on aika varmaa koska suomi 24 antaa poliisille teletunniste tiedot! :)
jättää syyttämättä tässä jutussa eli rahaa palaa aivan turhaan.
Onhan Suomi24:ssä tapahtuneesta kirjoittelusta ennenkin jaettu tuomioita. Suomi24 kuuluu niihin, jotka keräävät ja luovuttavat ip-osoitteita viranomaisille. Kohta tuo nähdään. Onneksi en itse ole mennyt laukomaan mitään tyhmää ja voin seurata kuinka tälle "sankarille" käy.
sinulla mahdollisesti linkkinä tätä kyseistä herjaavaa kommenttia.
Tämä homma tuntuu samalaiselta kuin erään AMIKKAN kirjoitus Pyhäjokiseudussa kaksi kuukautta sitten eli Lestadiolainen tämän Amikan mielestä on JUMALA ,jota ei saa pilkata.
siksi sitä ei enää saa näkyviin mutta lassella on siitä paperikopio jonka on vissiin vieny poliisille.näin käsketään toimimaan suomi24:n ohjeissa. ja suomi24:ssä on tuomittu jumalan pilkasta!
http://turvallisuus.suomi24.fi/rangaistus/
josko tuonne saataisiin myös tämä lassen herjaaminen?
Ja jos kanteessa ei perää, niin eikun vastakanne.
Viestit säilytetään Suomi24:n palvelimella, mutta niiden lukeminen internetin kautta estetään. Tämä tarkoittaa myös sitä, että Eniro voi osoittaa poliiseille tällaisen viestin olevan Suomi24:ssa.
täysin asiallisen kommenttini?Mikä siinä oli vikana
kun se piti poistaa?
että vain itse voi poistaa omat viestinsä.
Siinähän kyllä sanotaan, että useita viestejä
lähtee saman aikaisesti eli koko viestiketju katkeaa.
Näinkö kävi ?
Kyllä ne viestit sais olla mitä on kirjoitettu, poistakoon sitten jokainen itse omansa jos niin tahtoo.
tiedon väärtti:(
Viestin voi myös ylläpito poistaa, jos joku on tehnyt ilmoituksen asiattomasta viestistä.
En tiedä lukeeko YP aina viestit ennen poistoa -pitäisi ainakin.
Mahdollisesti joku on laittanut syyksi vaikkapa uskontoa rienaavan sisällön?
Kuten tiedämme, kun kyseessä on uskonto tai siihen liittyvä, niin asialinja on (omasta mielestäni) yhtäkuin veteen piirretty viiva.
Rekisteröitynyt nimimerkki voi poistaa omat viestinsä. Samalla häviää kaikki sen alle kirjoitetut viestit. Jos ei ole rekisteröitynyt, omia tekstejä ei saa poistettua.
vaikka onkin poistettu,sillä ei se minua haittaa pätkänvertaa.Mutta ihmetyttää vain miten voi olla noin herkkänahkaisia ihmisiä olemassa etteivät siedä
arvostelua ollenkaan?
...löytyy joka paikasta. Täällä netissä keskustellessa en minä ainakaan niin herkkähipiäinen jaksa olla.
Toinen juttu onkin sitten tosielämä...
sillä tarkoitin tätä aloittajaa herkkänahkasena,siis en sinua.Ja siksi toisekseen tälläiset aloitukset eivät kuulu Epilepsia-aiheen piiriin ollenkaan.
kommentoin vaan sen takia, ettei muut kirjailijat ymmärrä väärin mun mieleni syövereitä. Ehkä raapustin turhaan...
Siitäkin olen samaa mieltä, että kuuluu tuo aloitus johonkin muuhun kategoriaan, ehkä jollekin santalaatikolle.
Mitä sä lähetät toisia arvostelevia viestejä tänne jos sua ei saa arvostella!! Kyllä sitä voi ja saa keskustella lestoistakin, vai onko se kieletty aihe? Ihmettelen vaan kun te olette kovia arvostelemaan toisia ihmisiä sairauden tai käytöksen takia niin mitä te pelleilettä täälä sivuilla koska täälä on ihmisiä joila on jotain järkevääkin sanomista Epilepsiasta.
Kehotan suhtautumaan asiaan Zen-mäisellä tyyneydellä. Olisi mielenkiintoista tietää, että mitä tällakertaa sanottu, muten kuten sanottu eiköhän tämä ole epilepsiapalsta, joten mielestäni turha tulla uskon asioista väärälle palstalle kirjoittamaan. Nyt epilepsiaa sairastavien kannattaa pelätä, jos on mennyt asiattomuuksiin tai ei kannata pelätä, koska aiheettomista kanteista ei saa mitään juttua edes. Tosin... jos rikosjuttu tutkitaan jossain alueella, jossa lestadiolainen tuomari, niin mistä tietää.
Fakta: Taitaa forumi olla tässä tapauksessa kuitenkin Helsinki. Tuota oikeudenkäyntiä mennään sitten mielenkiinnolla seuraamaan. Hyvä, että asioihin vielä reagoidaan.
Älä suotta hikeenny. On ihmisiä jotka eivät pidä muista ja haukkuvat toisia tämän takia. En tiedä montako ketjun alottajan kirjotusta olet lukenut mutta kaikkien sisältö on ollu lestadiolaisia vastaan. -Ei niinkään kaunista ja hyvää sanottavaa. Kannattanee siis miettiä mitä ko. kirjoittaja tosissaa täältä hakee. Kaikkiin ketjuihin on tullut kuitenkin useampi kymmentä vastausta. Oisikohan provosointia oikea sana?
-Eli Nm. älä hikeenny viesti oli erittäin pettyneelle, ei hugolle. -Joka tässäkin viestiketjussa piti pään kylmänä ja sanoi ainoastaan asiallisen sanasen.
kerkisin itse lukemaan ennen YP:n poistoa, niin ei siinä mielestäni edes ollut mitään sellaista mistä voisi loukkaantua.
Tosin asiahan muuttuu aina, kun vastapuolella on uskovainen ja jos on vielä harras sellainen, niin saattaapi riittää pienikin vastakkais asettelu.
Minä pyysin YP:tä poistamaan viestin, koska se oli epileptikoita syyllistävä ja täysin asiaton tälle palstalle.