Olen ihmetellyt korkokulujen hoitokatteen laskukaavaa sivulla 57.
Eli kaavahan menee näin:
Tulos ennen korkoja ja veroja/korkokulut
Kysymys:
Miksi esimerkissä sitten lukee 11,2 10,4/10,4?
Eli mistä tulee osoittajassa luku 10,4?
Osaisiko joku kertoa mistä on kyse?
Eli kaavahan menee näin:
Tulos ennen korkoja ja veroja/korkokulut
Kysymys:
Miksi esimerkissä sitten lukee 11,2 10,4/10,4?
Eli mistä tulee osoittajassa luku 10,4?
Osaisiko joku kertoa mistä on kyse?
Vastaukset 5
Vanhimmat
jossain vaihees kirjaa ne kertoo et se luku saatiin selville perloksen tilipäätöksen liitetiedoista.
Jep, ja niistä liitetiedoista saadaan selville, vaikka mitä muuta, mutta kirjassa esitetyn kaavan mukaan ne eivät tuohon laskuun kuulu. Itsekin huomasin saman jutun, enkä keksinyt sille muuta ratkaisua kuin, että kirjan tekijältä on joko
a) unohtunut mainita, että korkokulut tulee lisätä myös osoittajaan, tai
b) korkokulut ovat lipsahtaneet osoittajaan vahingossa
Tietty on olemassa myös vaihtoehto C, mikä tarkoittaa etten ole vain huomannut selitystä, mutta enpähän ole silloin ainakaan ainoa.
Viisaampia palstalla?
Tiedän että se luku on otettu liitetiedoista. Ihmettelin vaan, että mitä se luku tekee osoittajassa, kun se ei sanallisen esimerkin mukaan sinne kuulu.
Jos "numeroesimerkki" muutetaan sanalliseksi, se kuuluisi näin: tulos ennen korkoja ja veroja korkokulut/korkokulut.
Kyllä se korkokulut kuuluu ihan aidosti sinne osoittajaankin. Kysehän osoittajassa on tuloksesta ennen korkoja ja veroja. Luku 11.2 taas viittaa tulokseen ennen satunnaisia eriä, tilinpäätössiirtoja ja veroja, jota tässä ei haettu, vaan tulosta ENNEN näitä korkokuluja, joten ne pitää lisätä, jotta päästäisiin tähän haettuun osoittajan arvoon
Sivulla 50 on "Koko pääoman tuotto" eli ROA, jossa tulokseen lisätään rahoituskulut (10,4). Mistä tämä luku saadaan?
Perloksen taseessa rahoitustuotot ja -kulut ovat vuodelle 2003 mainitut -5265, joten miten rahoitkuluista saadaan 10,4?
Ja myös haluaisin tietää mistä s.57 Korkokulujen hoitokatteen korkokulut näkee? Siis mistä saan luvun 10,4 esim taseesta? Ja siis korkokulut lisätään osoittajaan varmasti?